Znaleziono 0 artykułów
30.05.2022

Zniszczone plakaty „Vogue Polska”: Nikt nie wymaże miłości!

30.05.2022

Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek (Fot. Stefan Heinrichs)

Internauci reagują na homofobiczny akt wandalizmu – zamazanie plakatów ze zdjęciami całujących się par jednopłciowych. Przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie organizuje się spontaniczny protest.

Parady równości, premiery książek o tematyce LGBT+, akcje edukacyjne organizacji pozarządowych – w czerwcu – Miesiącu Dumy – czeka nas szereg tęczowych wydarzeń. 

„Vogue Polska” przyłącza się do akcji, wydając czerwcowy numer z hasłem przewodnim Pride. Magazyn jest dostępny z dwoma wariantami okładek do wyboru. Obie przedstawiają całującą się parę jednopłciową. Promocji numeru jak zwykle towarzyszyła akcja plakatowania miasta. Choć redakcja odebrała wiele wiadomości z gratulacjami, okazało się, że widok całujących się nieheteronormatywnych par wciąż wzbudza u niektórych agresję.

Do sieci trafiło nagranie Marty Pajor z mężczyzną zamalowującym czarną farbą twarze bohaterów okładek. Głos z offu zadaje pytanie o powód tego działanie. Mężczyzna milczy, metodycznie zamazując kolejne. Nagranie szybko rozniosło się w mediach społecznościowych. Internauci wyrażali ubolewanie, żal, a nawet złość. „Ile czasu musi jeszcze minąć, żeby coś się wreszcie zmieniło?”, „To jest na serio?” „Jak długo mamy to znosić?”, pisano w komentarzach.

Materiałem na prywatnym koncie na Instagramie podzieliła się też Marta Warhoł, reporterka TVN-u. W odpowiedzi zamieściła prywatne zdjęcie – na tle zniszczonych plakatów przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie, powtarza scenę pocałunku z kobietą. „To się nie uda. Nie zasprejujecie nas – osób nieheteronormatywnych”, podpisała kadr. Jej postawa zainspirowała wiele osób – wkrótce na Facebooku powstało wydarzenie „A ty całuj mnie - kiss in protest” założone przez aktywistę Miko Czerwińskiego.

„Pokażmy, że możemy całować się w Warszawie. Pokażmy, że możemy całować się w Polsce. Pokażmy, że naszych pocałunków nie da się zamazać”, głosi opis wydarzenia, które rozpoczyna się już dziś, 30 maja, o 19 przy ulicy Mokotowskiej. Do akcji zaproszeni są wszyscy, bez względu na płeć i orientację. Protest popiera Kampania Przeciw Homofobii.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij