Znaleziono 0 artykułów
08.03.2021

Zobacz wystawę: „Fashion and Heritage. Cristóbal” w Muzeum Cristóbala Balenciagi

08.03.2021
Fot. materiały prasowe

Trzy lata temu kuratorzy Igor Uria i Judith Clark rozpoczęli w Muzeum Cristóbala Balenciagi cykl wystaw „Fashion and Heritage” poświęcony karierze, wizji i historii jednego z najważniejszych projektantów XX wieku. „Cristóbal” jest jego trzecią i ostatnią częścią. Najbliżej z dotychczasowych odsłon pokazuje prawdziwe „ja” hiszpańskiego twórcy. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy w 3D.

Cecil Beaton nazywał go „Picassem świata mody”, Hubert de Givenchy określał mianem „architekta haute couture”, a Coco Chanel uznawała za „jedynego, autentycznego couturiera”.

Fot. materiały prasowe

Cristóbal Balenciaga był jednak skromny i nieśmiały. Klientów butiku podglądał jedynie przez drzwi zaplecza, a gdy dziennikarzom prezentowano jego najnowszą kolekcję, zamykał się w atelier. Pracował ponad pół wieku, ale dla wielu pozostał tajemniczą i nieodgadnioną postacią. 49 lat po śmierci mistrza jego dzieła prezentowane są w muzealnych przestrzeniach, a jedną z nich jest Muzeum Cristóbala Balenciagi, mieszczące się w rodzinnym mieście projektanta – Getarii.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wystawa „Fashion and Heritage. Cristóbal” odkrywa przed widzami wszystko to, co pozwala przybliżyć sylwetkę Cristóbala Balenciagi nie tylko jako światowego projektanta, ale przede wszystkim człowieka. Stworzone przez niego kreacje ukazują, jak na przestrzeni lat zmieniał wizję i estetykę. Fotografie robione w momentach, kiedy nie miał o tym pojęcia (bo fotografować pozwalał się naprawdę bardzo rzadko), i osobiste przedmioty przekazane przez rodzinę i bliskich pozwalają wyobrazić sobie, jak zmieniał się sam. Oglądamy między innymi prywatne listy, narzędzia pracy i krzesło projektanta z paryskiego butiku. Przechował je, swoją drogą, Hubert de Givenchy.

Fot. materiały prasowe

 

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij