Znaleziono 0 artykułów
11.03.2021

Najsłynniejsze stroje królowej Elżbiety II

Emily Chan

Od sukni z tiulu i neonowych garsonek po charakterystyczne torebki od Launer, mokasyny od Anello & Davide i wiązane na głowie chustki Burberry. Elżbieta II przez całe swoje życie dawała lekcje niezapomnianej królewskiej elegancji.

Królowa Elżbieta II była niezaprzeczalną ikoną stylu. Jako młoda księżniczka nosiła charakterystyczne dla lat 30. i 40. XX wieku kwieciste sukienki z krótkimi rękawami, które z czasem ewoluowały w garsonki i suknie balowe. W 1947 roku stanęła na ślubnym kobiercu w godnej przyszłej królowej kreacji zaprojektowanej przez Normana Hartnella. Suknię przyozdabiały delikatne perłowe i kryształowe elementy. Hartnell został jednym z oficjalnych krawców królowej. To właśnie on odpowiedzialny był za eleganckie tiulowe suknie monarchini, w których prezentowała się na bankietach i zagranicznych przyjęciach. Codzienną garderobę królowej do 1990 roku projektował Hardy Amies, zaś modysta Freddie Fox do momentu przejścia na emeryturę w 2002 roku zajmował się tworzeniem kapeluszy dla Jej Wysokości.

Kolorowe garsonki monarchini projektowali krawcy Stewart Parvin i Angela Kelly. Jak mówiła synowa królowej, hrabina Wesseksu, rzucający się w oczy kolor miał przykuwać uwagę tłumów. Poza barwnymi strojami znakami rozpoznawczymi głowy brytyjskiej rodziny królewskiej były torebka Launer i mokasyny Anello & Davide, które nosiła niezmiennie od 50 lat. W chwilach odpoczynku w rezydencji Balmoral lub Sandringham królowa często stawiała na tweed i chustki na głowę z różnymi wzorami od Burberry i Hermès.

1/45Królowa Elżbieta II: 90 lat najpiękniejszych kreacji

Proszę czekać..
Zamknij