Znaleziono 0 artykułów
09.09.2021

Premierowo na Vogue.pl: Kata Haratym jesień-zima 2021

Pola Dąbrowska

Ziemista paleta barw rozświetlona pastelami. Pozornie monochromatyczne sukienki i garnitury przeplecione wielobarwnymi prążkami lub malowane w kratę księcia Walii. – Dorastałam w małej wsi, z dala od blichtru, ale w kulcie jakości i dbania o najmniejsze detale. Odkąd byłam małą dziewczynką, postrzegałam modę w kategoriach czarodziejskich – mówi Kata Haratym.

Mroczne miasto co chwilę rozbłyskuje światłami z reflektorów pędzących pojazdów, plaża rozjaśniona oranżem i brzoskwiniowym różem bijącymi od zachodzącego słońca, oraz budzące się do życia przedmieścia – to zaledwie kilka pocztówek z krótkometrażowego filmu Florence Welch „The Odyssey”, na który w trakcie długich miesięcy lockdownu przypadkowo natknęła się Kata Haratym. – Poczułam, jakby otworzył się przede mną magiczny portal. Powróciły silne emocje z dzieciństwa – opowiada. – Zawsze miałam skłonność do eskapizmu i nostalgii, a pandemiczna rzeczywistość i izolacja jeszcze bardziej wzmocniły we mnie potrzebę ucieczki od codzienności.

W stylu Florence zainspirowały ją eklektyzm i nonszalancja. Łatwość, z jaką żongluje pomiędzy tożsamościami, „męskimi, garniturowymi sylwetkami, a zamaszystymi kimonowymi, rękawami – odczytuję to jako podróż”, jak mówi Haratym. Splatające się estetyki postanowiła przełożyć na jesienno-zimową kolekcję. Tak powstały zwiewne sukienki o bufiastych rękawach oraz te otulające sylwetkę. Ultranowoczesne i czerpiące z estetyki minionych dekad – o kroju baby doll, z przeskalowanym kołnierzykiem obszytym falbanką i malowane w oliwkowe prążki przypominające tkaniny z dzieciństwa. Wśród użytych materiałów Kata wymienia naturalną wełnę, przędze jedwabników, wiskozę oraz produkowany z celulozy drzewnej lyocell. – Wszystkie elementy kolekcji wyprodukowałam w Krakowie – mówi. Są również garnitury, czerpiące wprost z męskiej garderoby – prążkowane lub zdobione kratą księcia Walii w odcieniach ciepłego beżu i karmelu, a także kombinezony w kolorze szafranu. Na chłodniejsze dni projektantka przygotowała kamelowe płaszcze i pikowane chusty wykonane u jednej z jej stałych współpracowniczek z krakowskiej pracowni rzemieślniczej.

Modelka: Ida Gozdek @idanaddi
Zdjęcia: Paulina Manterys @paulinamanterys
HMUA: Kalina Kocemba  @kalinaklarakocemba
Lokacja: pracownia ceramiki Stanisława Bracha  @stanislawbrach 

Kolekcja dostępna jest na kataharatym.com

1/21Tylko u nas: Kolekcja Katy Haratym na jesień

Proszę czekać..
Zamknij