Znaleziono 0 artykułów
10.04.2018

5 najważniejszych idei Gdynia Design Days 2018

10.04.2018
GDD2018 - scenografia (Fot. Materiały prasowe)

Czas rozpocząć odliczanie do 11. edycji festiwalu Gdynia Design Days. Od 6 do 15 lipca 2018 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia spotkają się przedstawiciele polskiej branży projektowej, przedsiębiorcy i pasjonaci dobrego wzornictwa. Hasło przewodnie – Error. To zaproszenie do wspólnego stawiania czoła nowym wyzwaniom i poszukiwania niestandardowych rozwiązań.

Error (łac.) oznacza błąd, a jako czasownik mówi o wędrowaniu i tułaczce. Dziś to słowo kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. Ale to także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej, w efekcie których jesteśmy zmuszeni do poszukiwania skutecznych, często niestandardowych rozwiązań.

Szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga nowych umiejętności odczytywania kodów. Nadmiar możliwości wiąże się z narastającą frustracją i większym polem do popełnienia błędu. Dochodzimy do momentu przeładowania i przesytu – erroru.

Jak sobie z tym poradzić? Jakie zatem jest 5 najważniejszych idei tegorocznej idei GDD2018, które wskazują scenariusze przyszłości?

Kontrola nad nadmiarem

Ile rzeczy potrzebujemy, żeby prowadzić szczęśliwe życie? Gdzie postawić granicę? Czy cyfrowe udogodnienia, do których mamy dostęp, są odpowiednio wykorzystywane? Ile może zdziałać design?

Pytania te stanowią punkt wyjścia do dwóch pierwszoplanowych wystaw.

Wystawa „Error. Czy chcesz kontynuować?” – której kuratorką jest Izabela Bołoz – prezentuje produkty dostępne na rynku w kontekście wpływu technologii na nasze codzienne życie.

Wystawa-manifest „Overload /Przeładowanie” Doroty Stępniak to zbiór krytycznych projektów, które mówią o zachodzących zjawiskach społecznych. Stanowi „rachunek sumienia”, który prezentuje nasze współczesne podejście do życia.

Wystawa myHand (Fot. Materiały prasowe)

Pomocna dłoń projektantów

Dziś design to nie tylko piękne przedmioty. Tworzenie innowacyjnych produktów to odpowiadanie na realne, aktualne potrzeby.

Wystawa myHand (Fot. Materiały prasowe)

Wystawa „Empatia, teraz!” poświęcona zostanie wzornictwu, które rozwiązuje reale problemy: braki socjalne i mieszkaniowe, malejące zasoby naturalne, kryzysy klimatyczne, migracje. Kuratorem wystawy jest Michał Bachowski.

Na festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć nowe sposoby wykorzystywania druku 3D. Ekspozycja „myHand” (zespół kuratorski: Monika Brauntsch, Dorota Kabała, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Wiesław Bartkowski) zaprezentuje, jak z nowych technologii mogą korzystać użytkownicy o nietypowych potrzebach, w szczególności osoby niepełnosprawne.

Młodzi, zdolni, odpowiedzialni

Jak co roku podczas festiwalu triumfy będą święcić młodzi projektanci. Dlatego Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poznańska School of Form Zaprezentują dyplomy najlepszych studentów.

Ponadto podczas finałowej wystawy na GDD będzie można oglądać projekty powstałe w odpowiedzi na hasło: „Drugie życie mebla. Recykling – potrzeba czy trend?”.

Bolt Powerparka - Thom Kool - wystawa Error (Fot. Materiały prasowe)

Design i biznes w tandemie

Fotel Offline - Agata Nowak (Fot. Materiały prasowe)

W tegorocznym programie znajdą się wykłady i warsztaty, a także projekcje filmowe i dyskusje oraz wydarzenia wzmacniające kompetencje zawodowe: „Design językiem Biznesu” oraz skierowane do projektantów i przedsiębiorców „Stwórz i sprzedaj”.

Harmonogram festiwalu podzielono na bloki tematyczne, w tym roku skoncentrowane wokół zagadnień: Error, Moda, Grafika, Wzornictwo, Miasto + Architektura i Wnętrza.

Narzędzia projektowe na co dzień

Czego od projektantów mogą uczyć się ludzie niezwiązani zawodowo z designem? Przede wszystkim zarządzania czasem, nowych strategii działania i metodyk, które pomagają realizować plany od A do Z.

Program GDD to także wydarzenia otwarte dla poszukują inspiracji do podejmowania nowych wyzwań, a także szukających twórczych i wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu.

Sedentary Laboratory - Dorota Grazy (Fot. Materiały prasowe)

Więcej informacji o Gdynia Design Days.

Źródło: Materiały prasowe

Marta Wroniszewska
Proszę czekać..
Zamknij