Znaleziono 0 artykułów
22.09.2020

Akcja równościowa w Komisji Europejskiej

22.09.2020
(Fot. Getty Images)

Właśnie rozpoczyna się projekcja na budynku Komisji Europejskiej, organizowana przez All Out przy wsparciu KPH. Wyświetlone zostaną hasła równościowe wspierające osoby LGBTQ w Polsce.

We wtorek rano, 22 września, przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii złożyli na ręce unijnej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalli petycję. 300 tys. Europejek i Europejczyków wyraziło sprzeciw wobec „stref wolnych od LGBT” w Polsce.

O 21:00 rozpoczyna się projekcja haseł w języku angielskim i polskim, która wzywa Unię Europejską do powstrzymania działań zagrażających prawom człowieka w Polsce. Na budynku Parlamentu Europejskiego pojawią się napisy: „Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: W naszej Unii nie ma miejsca [...] na strefy wolne od LGBT”, „Ponad 300 tys. osób żąda”, „Czas zamienić słowa w czyny. Stop strefom wolnym od LGBT w Polsce!”, „Nie jesteśmy ideologią. Jesteśmy obywatel(k)ami Polski”. To działanie ma na celu przekonanie przedstawicieli polskiego rządu do zmiany polityki wobec osób LGBTQ. Nietolerancyjne słowa polityków podsycacją polaryzację w polskim społeczeństwie, przesuwając granicę dyskursu w niedozwolone rejony mowy nienawiści.

Kilka dni temu europarlamentarzyści wyrazili solidarność z osobami LGBTQ w Polsce, którym odmawia się podstawowych praw. Ubrali się w kolory tęczowej flagi tak jak posłowie Lewicy w dniu zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. 

Czas, aby Komisja Europejska i Rada Europejska stanęły na wysokości zadania i wypełnili swój obowiązek obrony wspólnych wartości UE zapisanych w Traktacie o Unii Europejskiej  poprzez włączenie kwestii naruszeń praw podstawowych w procedurę art. 7 Traktatu  i uruchomienie procedury naruszeniowej w związku z tzw. strefami wolnymi od LGBT – stwierdza wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.

Transmisję live można oglądać na profilu KPH na Facebooku

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij