Znaleziono 0 artykułów
17.04.2022

Akcja Żonkile w 79. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

17.04.2022
Eliza Rycembel / Fot. A. Karczmarczyk, VanDorsen Artists

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów zamknięto za murami warszawskiego getta. Latem 1942 roku Niemcy rozpoczęli jego wielką akcję likwidacyjną. Blisko 300 tysięcy ludzi wywieziono do obozów zagłady. Wśród pozostałych narodziła się idea zbrojnego oporu ‒ 19 kwietnia 1943 roku do getta wkroczyło dwa tysięcy żołnierzy, aby je ostatecznie zlikwidować, czemu sprzeciwiło się kilkuset niesamowitych młodych ludzi. Od 10 lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina o tym niezwykłym akcie odwagi.

19 kwietnia ponad tysiąc wolontariuszek i wolontariuszy wyjdzie na ulice Warszawy, by wręczać przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterkach oraz bohaterach powstania w getcie.  Na początku lat 30. społeczność żydowska w Warszawie liczyła ponad 300 tys. osób – właśnie tyle żonkili przygotowano w tym roku.

Akcja Żonkile / Fot. Maciek Jazwiecki

Tematem przewodnim akcji Żonkile jest miłość. Przywódca Powstania w Getcie Warszawskim, Marek Edelman pisał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” i właśnie wokół tego pytania toczyć się będą specjalnie zorganizowane w ramach akcji wydarzenia. W środę 20 oraz czwartek 21 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się premiera monodramu Aleksandry Popławskiej pt. „Mama zawsze wraca", na podstawie tekstu Agaty Tuszyńskiej i w reżyserii Marka Kality, który dotyczyć będzie miłości rodzicielskiej w getcie. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu, przygotowano specjalne wykłady, odbywające się online na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube Muzeum POLIN.

Andrzej Piaseczny / Fot. A. Karczmarczyk, VanDorsen Artists

Muzeum podkreśla, że w tym roku Akcja Żonkile odbywa się w szczególnych okolicznościach ‒ w czasie, w którym za naszą granicą toczy się kolejny krwawy konflikt. W akcie ponadczasowego sprzeciwu wobec wojny naturalnie opowiada się po stronie ofiar.

Irena Santor / Fot. A. Karczmarczyk, VanDorsen Artists

Ambasadorami i ambasadorkami wydarzenia zostali: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika. Więcej o programie tegorocznych obchodów, akcji Żonkile i powstaniu w getcie warszawskim na stronie polin.pl.Akcja Żonkile: 79. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

 

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij