Znaleziono 0 artykułów
03.12.2021

Kasia Warnke i Dawid Ogrodnik w kampanii na rzecz uchodźców

03.12.2021
(Fot. materiały prasowe)

Nic nie jest gorsze niż obojętność. Czasem wystarczy nie robić nic, aby zło zatriumfowało – mówi Łukasz Korczak, reżyser filmu otwierającego kampanię na rzecz uchodźców „Współczucie nie może mieć granic”. W poruszającym spocie, do którego muzykę napisał Baasch, wystąpiła dwójka znanych aktorów: Kasia Warnke i Dawid Ogrodnik. Kampania organizacji pozarządowych i niezależnych aktywistów wystartowała 1 grudnia 2021 roku. Film będzie wyświetlany w wybranych kinach oraz na kanałach Grupy Granica. Już teraz spotkał się z pozytywnym odbiorem w mediach społecznościowych.

Szczęśliwa rodzina z trójką małych dzieci wieczorem wraca do domu. Rozmawiają po portugalsku, w samochodzie razem śpiewają i cieszą się z bycia razem. Kiedy ojciec niesie jedno z dzieci do łóżka, przez szybę zauważają stojących za oknem mężczyznę, kobietę i chłopca. Są zziębnięci i przemęczeni. Wyglądają, jakby prosili o pomoc. To właśnie w tych bohaterów wcielili się Kasia Warnke i Dawid Ogrodnik.

„20 mln Polaków to migranci. Każdy może być zmuszony do wyjazdu. Współczucie nie może mieć granic”, czytamy pod koniec filmu.

Celem kampanii „Współczucie nie może mieć granic” jest informowanie o warunkach, w jakich żyją uchodźcy, ich sytuacji prawnej i budowanie dialogu.

Wierzę, że każdy może pomagać i że liczy się każdy, najmniejszy gest – dodaje Korczak.

Aktor Piotr Stramowski pod klipem na swoim koncie na Instagramie napisał: „Każdy z nas może pewnego dnia znaleźć się po tej drugiej stronie. Nie zapominajmy o tym, że przede wszystkim jesteśmy ludźmi”.

Jedna z użytkowniczek Instagrama pod postem Kasi Warnke z filmem przytoczyła wiersz Czesława Miłosza „Campo di Fiori” napisany podczas II wojny światowej w Warszawie. Wiersz opowiada o obojętności na cierpienie innych. Czytamy w nim o „ginących, samotnych” oraz tych, którzy przechodzą obojętnie, „mijając męczeńskie stosy”.

Więcej informacji o kampanii i sytuacji uchodźców na stronie Grupy Granica.

Reżyseria: Jakub Korczak

Zdjęcia: Jakub Burakiewicz

Produkcja: Film Produkcja

Patronat: Grupa Granica

Muzyka: Baasch

Wsparcie strategiczne i kreatywne: Łukasz Żuławski i Robert Kubicki

Hanna Łopuszyńska
Proszę czekać..
Zamknij