Znaleziono 0 artykułów
01.04.2022

Amal Clooney pomoże osądzić rosyjskich zbrodniarzy wojennych

01.04.2022
George i Amal Clooney (Fot. Getty Images)

Amal Clooney, żona George’a Clooneya, oraz firma Microsoft dołączyli do specjalnej grupy, której celem jest osądzenie rosyjskich zbrodni popełnionych w czasie wojny w Ukrainie. – Sprawcy zbrodni wojennych muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Nikt nie stoi ponad prawem – informuje prawniczka.

Ukraińskie biuro prokuratora generalnego poinformowało o utworzeniu specjalnej grupy, która zajmie się rozliczeniem zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Ukrainie. Wśród ekspertów z zakresu prawa ma zasiąść Amal Clooney, znana adwokatka specjalizująca się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka, prywatnie żona George’a Clooneya.

Jestem zaszczycona, że zostałam zaproszona przez rząd Ukrainy do udziału w grupie zadaniowej. Sprawcy zbrodni wojennych muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Ukraińcy na to zasługują. Muszą uzyskać odszkodowania za straszliwe nadużycia, których doświadczają. Mam zaszczyt współpracować z wybitną grupą prawników i ekspertów, aby zagwarantować, że nikt nie stoi ponad prawem. Osoby, które przeżyły, doczekają się sprawiedliwości w sądzie – poinformowała prawniczka. W przeszłości żona Clooneya reprezentowała interesy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Microsoft również pomoże w ukaraniu zbrodniarzy. Firma będzie partnerem technologicznym grupy zadaniowej. Zapewni pomoc w ochronie danych, analizie i wymianie dowodów zbrodni z odpowiednimi instytucjami. Wszyscy zaangażowani będą wykonywać swoją pracę bezpłatnie. Ich zadaniem będzie przedstawienie zaleceń dotyczących wymierzania kar Rosjanom odpowiedzialnym za zbrodnie wojenne oraz zapewnienie reprezentacji prawniczej w sądowych sprawach cywilnych i karnych. Grupa zadaniowa zapewni także wytyczne strategiczne dotyczące współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij