Znaleziono 0 artykułów
29.04.2023

Andrius Labašauskas laureatem pierwszej edycji konkursu Baltic Horizons

29.04.2023
Fot. Mteriały prasowe

Czuła na zmiany pogody rzeźba „Głębia Landsort” już jesienią stanie w Parku Północnym w Sopocie. Jej autor, rzeźbiarz Andrius Labašauskas, został laureatem pierwszej edycji konkursu Baltic Horizons organizowanego przez ERGO Hestię. Instalacja wpisująca się w przestrzeń nadbałtyckiego kurortu to jego wielki finał.

Baltic Horizons, czyli nowy projekt artystyczny ERGO Hestii

Wernisaż, w trakcie którego został wyłoniony zwycięzca Baltic Horizons, odbył się 28 kwietnia 2023 w Państwowej Galerii Sztuki. Na miejscu zgromadzili się nominowani ze wszystkich uczestniczących krajów – Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

 

Przez 20 lat konkursu Artystycznej Podróży Hestii stworzyliśmy platformę dialogu z artystami. Dzisiaj chcemy przenieść dyskusję do międzynarodowej przestrzeni, rozszerzyć ją na region Morza Bałtyckiego – powiedział Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia, inspirator konkursu kilka miesięcy wcześniej.

Baltic Horizons to nowa inicjatywa – międzynarodowy konkurs rzeźbiarski powołany przez ERGO Hestię, który porusza temat postawy współczesnego człowieka wobec środowiska naturalnego. Nagrodzone prace mają zaistnieć na stałe w przestrzeni miejskiej, wpisując się w architekturę współczesnego Sopotu, miasta, które od momentu założenia Hestii w 1991 jest siedzibą spółki, a od dłuższego czasu otwiera się na artystów i sztukę. W projekcie uczestniczą zarówno władze miasta jak i Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Organizatorzy darzą do tego, żeby konkurs stał się platformą do dialogu – spotkania twórczych środowiska z krajów nadbałtyckich, wymiany perspektyw i doświadczeń, które pozwalają środowiskom z całego regionu przenikać się i współtworzyć nową, wspólną jakość. Stąd też współpraca z prężnymi instytucjami i ośrodkami artystycznymi jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w fińskim Espoo, Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Rydze – Latvian National Museum of Art (LNMA) czy Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, Contemporary Art Centre (CAC).

Czym wyróżnia się zwycięska praca „Głębia Landsort” Andriusa Labašauskasa?

Jak ogłosiło jury konkursu, zwycięzcą pierwszej edycji został litewski artysta Andrius Labašauskas. Kapituła doceniła jego projekt „Głębia Landsort” za wyraźne nawiązanie do ekologii oraz dobre wpasowanie się w przestrzeń miejską Sopotu. Jesienią rzeźba stanie w Parku Północnym, w centrum turystycznym kurortu. Artysta otrzymał nagrodę główną w wysokości 95 tys. euro. Dodatkowo nagrodzone zostało Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, które nominowało artystę.

Projekt nawiązuje bezpośrednio do najgłębszej części Morza Bałtyckiego, usytuowanej w zachodniej części Basenu Gotlandzkiego, pomiędzy południowo-wschodnim wybrzeżem Szwecji a wyspą Gotlandią. Wizja artysty opiera się na negatywowej wersji dna Bałtyku, która zostanie umieszczona w Parku Północnym i zmieni się w przestrzeń otwartą dla ludzi. Mieszkańcy Sopotu i turyści będą mogli korzystać z niej wedle uznania – usiąść, zrelaksować się, a jednocześnie, dzięki subtelnej narracji, zastanowić się nad kwestiami klimatycznymi. „Głębia Landsort” będzie charakterystycznym punktem miasta widocznym również po zmroku dzięki inteligentnemu systemowi iluminacji. Jeśli bieżąca temperatura okaże się wyższa od rocznej normy dnia, obiekt będzie oświetlony czerwonym spektrum. Jeśli okaże się, że jest chłodniej, oświetlenie rzeźby zmieni się na niebieskie. Z kolei, jeśli temperatura okaże się zgodna z normą roczną, rzeźba będzie oświetlona na biało. To właśnie jej dodatkowy, edukacyjny wymiar.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij