Znaleziono 0 artykułów
28.02.2023

Anja Rubik: Laurka

28.02.2023
Fot. Inez & Vinoodh

Miała 15 lat, gdy po raz pierwszy wystąpiła w paryskim pokazie haute couture Chanel. Miała 16 lat, gdy wzięła udział w legendarnym pokazie „Voss” Alexandra McQueena w Londynie. Zrobiła wrażenie na Lee McQueenie. Na Karlu Lagerfeldzie też. Obaj lubili kobiety o silnym charakterze i poglądach, więc byli dalekowzrocznymi, wczesnymi fanami dziewczyny z Częstochowy. Obaj już nie żyją, ale ona nadal tu jest, ponad 20 lat później. Anja Rubik poprosiła o recenzję, a dostanie ode mnie laurkę – pisze Tim Blanks, podsumowując 25-letnią karierę Anji.

Nie pamiętałem, jak i gdzie się poznaliśmy. Powiedziała, że to było na kolacji u Donatelli, po pokazie Versace. Ja, oczywiście, wcześniej wiedziałem, kim jest Anja. Ten chód!!! Choć długość jej nóg sprawiała, że jej sposób chodzenia po wybiegu przypominał drapieżnika podchodzącego ofiarę. Na wybiegach zawsze jest jedna taka kobieta. Kiedyś była nią Nadja Auermann. Helmut Newton kochał Nadję. Nazywał ją Superwoman. Pokochałby też Anję. Przyznała mi rację. Uważa jednak, że ma lepsze nogi od Nadji. 
 
Fot. Archiwum prywatne

Kiedy Anja przypomniała mi o tej kolacji, uświadomiłem sobie, że to właśnie wtedy odbyliśmy prawdziwą rozmowę. Pierwszą z wielu. Jedną z ironii przemysłu modowego sprzed wybuchu pandemii było to, że wszyscy byliśmy w szalonym pędzie przez cały rok, więc kończyło się na tym, że widywaliśmy niektórych projektantów, fryzjerów, makijażystów, dźwiękowców i modelki częściej niż swoich najbliższych przyjaciół w domu. I naturalnie, niektórzy z tych ludzi stali się również naszymi przyjaciółmi. Anja i ja nawiązaliśmy emocjonalną więź. Wypuszczała na rynek perfumy. Wiedziałem o branży perfum na tyle dużo, że mogłem jej trochę pomóc. Anja myślała o tym, jak poszerzyć swoje horyzonty. Była zmotywowana! Tak wiele słyszy się o młodych modelkach manipulowanych przez przemysł. Od chwili gdy ją poznałem, zrozumiałem, że mam przed sobą modelkę, która zamierza przełamać ten schemat myślenia. To ona będzie pociągać za sznurki w tej branży. 

Modelki przychodzą falami: Anja surfowała razem z Nataszą Poly, Isabeli Fontaną, Lily Donaldson. – Wierzyłam, że mogę być najbardziej wszechstronna z nich wszystkich – mówi Anja. – Najłatwiej wcielałam się w różne postaci, mogłam mieć spektakularne fryzury czy dużo mocnego makijażu. Mogłam grać wiele ról – dodaje. Od chwili przybycia do Paryża radziła sobie całkiem dobrze, biorąc udział w pokazie haute couture Chanel w wieku 15 lat, modelując na wyłączność dla Alexandra McQueena w Londynie w wieku 16 lat. Miała plan. Inspirując się Lindą Evangelistą i teledyskiem George’a Michaela „Too Funky”, świadomie budowała karierę modelki. Przeanalizowała „Vogue’a”, robiąc listę fotografów, z którymi chciała pracować. Anja była pilną studentką mody.

Listę tę otwierali Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin. Anja była w studiu w Paryżu, gdzie brała udział w sesji zdjęciowej dla niemieckiej edycji magazynu „Elle”, gdy na tablicy ogłoszeń zobaczyła nazwiska Inez i Vinoodha. Podczas przerwy na lunch celowo się zgubiła, weszła do „niewłaściwego” studia. – Skanuję pomieszczenie, szukając Inez lub Vinoodha, i już mam wyjść, gdy słyszę „Hello”. Inez zaczyna ze mną rozmawiać, robi mi zdjęcie Polaroidem – chyba nadal je ma – i już w kolejnym tygodniu dostałam propozycję pracy przy kampanii Chloé, a dwa tygodnie później brałam udział w sesji dla francuskiej edycji „Vogue’a”. Słyszymy, że nie można budować strategii na nadziei, a szczęściu trzeba pomóc. I tak właśnie się stało. Tak naprawdę ta kampania była punktem zwrotnym w mojej karierze.

Fot. Inez & Vinoodh

Cały tekst znajdziecie w marcowym wydaniu magazynu „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

Tim Blanks
  1. Moda
  2. Historia
  3. Anja Rubik: Laurka
Proszę czekać..
Zamknij