Znaleziono 0 artykułów
30.12.2020

Argentyna zalegalizowała aborcję

30.12.2020
(Fot. Ricardo Ceppi/Getty Images)

W środę, 30 grudnia 2020 roku Kongres Narodowy Argentyny podjął decyzję o legalizacji aborcji. Zgodnie z nową ustawą, będzie mogła być legalnie i bezpłatnie przeprowadzona do 14. tygodnia ciąży.

To prawdziwy przełom dla Ameryki Południowej” – poinformowało BBC. Temat przepisów aborcyjnych zdominował w ostatnim czasie życie polityczne w Argentynie, doprowadzając do masowych protestów zarówno zwolenników, jak i przeciwników nowego prawa. 30 grudnia 2020 roku, po 12-godzinnej debacie, głosami większości Senatorów (część pozostała niezdecydowana lub przeciwna) Kongres Narodowy Argentyny poparł liberalizację przepisów.

(Fot. Tomas Cuesta/Getty Images)

Do tej chwili w Argentynie obowiązywało jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie. Oficjalnie była możliwa jedynie w przypadku zagrożenia życia kobiety lub czynu zabronionego – gwałtu. Projekt dotyczący zmiany prawa został złożony przez prezydenta kraju Alberto Fernandeza, a przeciwko legalizacji aborcji do 14. tygodnia ciąży stanowczo opowiadał się Kościół, w tym Papież Franciszek, który pochodzi z Argentyny.

Po ośmiu próbach zmiany prawa aborcyjnego w ciągu 15 lat Argentyna dołącza do czterech innych regionów Ameryki Łacińskiej: Kuby, Urugwaju, Gujany i pojedynczych stanów Meksyku, w których zabieg jest bezpieczny, dostępny i legalny. 

Nowa ustawa czeka na podpis prezydenta kraju, co uważane jest za formalność.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij