Znaleziono 0 artykułów
16.10.2023

Polska, litewska, łotewska i estońska sztuka współczesna w CSW w Toruniu

16.10.2023
Anatomy lesson, 2021 (Fot. Materiały prasowe)

Czołowi artyści z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na jednej wystawie. W toruńskim CSW premierę będzie miał projekt „Serenissima East” łączący twórców z krajów nadbałtyckich.

W CSW Znaki Czasu w Toruniu można się spodziewać wielkich nazwisk, jak Andrzej Wróblewski, Tomasz Ciecierski czy Jan Dobkowski, ale też świetnych, choć znanych tylko wąskiej grupie ekspertów, twórców z Litwy, Łotwy i Estonii.

Na wystawie „Serenissima East” międzynarodowy zespół kuratorów sięga do dawnej idei Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Historia jest świetnym punktem wyjścia do rozmawiania o aktualnych wydarzeniach i przyszłości, dlatego organizatorzy zapraszają szeroką publiczność do poznania prac takich artystów, jak Jonas Gasiūnas z Litwy, który – jak deklarują twórcy ekspozycji – jest jednym z najoryginalniejszych malarzy europejskich, Kaido Ole z Estonii, bliski konceptualizmowi profesor ASP w Tallinie, czy Kristaps Zarins oraz Andris Vitolins z Łotwy, profesorowie Akademi Sztuki w Rydze.

Jan Dobkowski, Obrazy symultaniczne (Fot. Materiały prasowe)

Przygotowanie projektu zajęło pięć lat, ale efekty tej pracy są imponujące – na powierzchni 2000 m2, w tym monumentalnej sali kolumnowej, widzów czeka ekspozycja malarstwa, rzeźby, grafiki, wideoartu i filmów animowanych, a także wydanie angielskojęzycznego katalogu w czterech tomach. Poza toruńską wystawą w 2024 roku planowana jest specjalna edycja projektu podczas Biennale Sztuki w Wenecji, a w kolejnych latach wystawa będzie też pokazywana w Rydze, Wilnie i Tallinie.

Twórcy zapowiadają również kontynuację projektu pod tytułem „Serenissima West”.

Wystawę można oglądać od 20.10 do 31.12.2023 w CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Kaido Ole, Ettevaatust, tikud II, 2006 (Fot. Materiały prasowe)
Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij