Znaleziono 0 artykułów
19.02.2024

Sztuka dla sztuki. Aukcja w DESA Unicum wesprze powstanie kolekcji w Muzeum Narodowym w Warszawie

19.02.2024
Fot. Michał Zajączkowski

Hasło „sztuka dla sztuki” w przypadku tego projektu nabiera nowego znaczenia. Aukcja pod tytułem „Kolekcjonerzy i kolekcjonerki dla Muzeum”, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, ma na celu sfinansowanie nowej kolekcji „Autoportrety XXI”. Zanim wystawione na sprzedaż unikaty rafią do nowych właścicieli, można je oglądać podczas wystawy w Desa Unicum.

Dzięki aukcji, zatytułowanej „Kolekcjonerzy i kolekcjonerki dla Muzeum”, osoby kolekcjonujące prace wielkich artystów działają na rzecz ważnego projektu w świecie sztuki.

Kolekcjonerzy i kolekcjonerki, bardzo rzadko wystawiający na sprzedaż elementy swoich zbiorów, przekazali w ręce Muzeum Narodowego w Warszawie 16 unikatowych prac, z których dochód sfinansuje powstanie wystawy „Autoportrety XXI”. Przedstawiamy pełną listę dzieł wraz z nazwiskami autorów i autorek oraz kolekcjonerek i kolekcjonerów, którzy podarowali je muzeum. Aukcja odbędzie się 26 lutego.

Fot. Michał Zajączkowski

Na sprzedaż wystawiono 16 unikatowych dzieł sztuki

 • Obraz Martyny Ścibior z kolekcji Anny Pawelak
 • Obraz Pawła Śliwińskiego z kolekcji Tomasza Pasieka
 • Obraz Moniki Misztal z kolekcji Agnieszki Szumielewicz
 • Rzeźba Janka Simona z kolekcji Artura Deli
 • Obraz Sławomira Pawszaka z kolekcji Szymona Gutkowskiego
 • Obraz Juli Woronowicz z kolekcji Weroniki Szwarc Bronikowskiej
 • Obraz Martyny Czech z kolekcji Mikołaja Gauera
 • Obraz Wojciecha Zubala z kolekcji Agnieszki i Dariusza Szymczaków
 • Obraz Cezarego Poniatowskiego kolekcji Michała Suchory
 • Obraz Alex Urban z kolekcji Artura Nowak Gocławskiego
 • Obraz Pawła Bownika z kolekcji Karola Klementewicza
 • Obraz Zofii Nierodzińskiej z kolekcji Katarzyny i Wojciecha Szafrańskich
 • Obraz Sebastiana Krzywaka z kolekcji Michała Molskiego
 • Obraz Evy Kotatkovej z kolekcji Piotra Bazylko
 • Obraz Jerzego Baranowskiego z kolekcji Rafała Kameckiego
 • Obraz Tadeusza Dominika z kolekcji Osmana Djadjadisatra
Fot. Michał Zajączkowski

Kolekcjonerzy i kolekcjonerki o podarowanych dziełach

Wystawione na aukcję dzieła sztuki to prace dla kolekcjonerek i kolekcjonerów szczególnie ważne – reprezentujące ich ulubione nurty w sztuce, poruszające do imentu lub dotykające tematów dla nich najistotniejszych. 

Anna Pawelak po raz drugi przekazała Muzeum pracę Martyny Ścibior, reprezentującej jej bogatą kolekcję współczesnej sztuki tworzonej przez kobiety. Jej ambicją jest zwrócenie uwagi na wrażliwość kobiet i ich sposób postrzegania świata. Podobne podejście reprezentuje Agnieszka Szumielewicz, która wystawiła na sprzedaż „Pannę Młodą” Moniki Misztal, interpretując ją jako „osobiste zobowiązanie do zgody jedynie na te kompromisy, które harmonizują z indywidualnymi potrzebami”.

Fot. Michał Zajączkowski

Artur Nowak Gocławski zdecydował się na autoportret Alex Urban, który kojarzy z targającymi człowiekiem siłami dobra i zła. Przyszłemu nabywcy życzy, by wewnętrzną walkę z demonami wygrały dobre duchy. Piotr Bazylko, kolekcjoner i galerzysta, podarował na aukcję obraz czeskiej artystki Evy Kotatkovej, która będzie reprezentowała Czechy podczas tegorocznego Biennale w Wenecji.

Fot. Fot. Michał Zajączkowski

Aukcja sfinansuje powstanie kolekcji „Autoportrety XXI”

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na sfinansowanie kolekcji „Autoportrety XXI”, składającej się z autoportretów znakomitych polskich artystów i artystek. Kolekcja dołączy do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Na wystawie pojawią się autoportrety Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej i Artura Żmijewskiego.

Fot. Michał Zajączkowski

Szczegóły dotyczące aukcji 

Wystawa przedaukcyjna jest dostępna dla zwiedzających między 19 a 26 lutego w Desa Unicum przy ulicy Pięknej 1 A w Warszawie. Aukcja charytatywna odbędzie się dniu 26 lutego o godzinie 19:00 w budynku Desa Unicum oraz na online. Licytacja i katalog aukcji dostępne są na stronach www.desa.pl oraz www.artinfo.pl.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Aukcję wspierają Desa Unicum oraz Artinfo.pl. 

Karolina Jaźwińska
 1. Kultura
 2. Sztuka
 3. Sztuka dla sztuki. Aukcja w DESA Unicum wesprze powstanie kolekcji w Muzeum Narodowym w Warszawie
Proszę czekać..
Zamknij