Znaleziono 0 artykułów
15.07.2023
Artykuł partnerski

Graz: Gdzie historia spotyka nowoczesność

15.07.2023
Przejażdżka rowerowa w centrum Grazu/ Fot.  Steiermark Tourismus, Tom Lamm

Urzekające połączenie przeszłości z przyszłością. Imponująca architektura i zapierające dech w piersiach widoki. Południowy charakter i uczta dla zmysłów. Graz – jedno z najpiękniejszych austriackich miast, tak chętnie odwiedzane zimą, w sezonie letnim jeszcze zyskuje na atrakcyjności.

Wakacyjne dylematy najczęściej dotyczą nie tylko samego kierunku wyjazdu. Wypoczynek aktywny czy słodkie lenistwo? Miasto czy wieś? Dokąd się wybrać, aby każdy z uczestników czuł się usatysfakcjonowany i nikt się nie nudził? Odpowiedzią na wiele z tych pytań jest Austria, a w szczególności Graz i jego okolice. Tu miasto i tereny wiejskie to nie sprzeczność, lecz połączenie idealne. Graz latem urzeka południowym charakterem, a okoliczne tereny zachęcają do aktywnego wypoczynku. Znajdą tu coś dla siebie też ci, którzy fascynują się sztuką i architekturą czy smakowitą kuchnią. Bo Graz to miasto, w którym nie sposób się nie zakochać.

Piknik w okolicach zamku królewskiego w Grazu/ Fot. Graz Tourismus, Tom Lamm

Wczoraj i dziś

Graz urzeka wszechstronnością. Miasto pełnymi garściami czerpie z historii, ale jest też otwarte na przyszłość i nowoczesność. Imponująca architektura przeplata się tu z zapierającymi dech w piersiach punktami widokowymi. Zachwycające ukryte dziedzińce, monumentalne budynki, arkady, kopuły i wieże. Do tego brukowane uliczki i niepowtarzalny krajobraz dachów, wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przytulne ogródki piwne i niespieszne tempo życia mieszkańców sprawiają, że miasto oczarowuje atmosferą pełną relaksu.

Stare miasto w Grazu jest niezwykle charyzmatyczne. W samym jego sercu wznosi się wzgórze Schlossberg, nad którym góruje symbol stolicy Styrii, Wieża Zegarowa. Wielowiekową zabudowę Grazu uzupełniają współczesne budynki, robiące wrażenie za sprawą innowacyjnego wzornictwa i kosmopolitycznego uroku. Co ważne, do prawie wszystkich atrakcji w Grazu można dotrzeć pieszo. Jest to idealne miejsce na spacery, podczas których można do woli cieszyć się południowym podejściem do życia.

Wzgórze Schlossberg w Grazu/ Fot. Graz Tourismus, Harry Schiffer Fotograf

Uczta dla zmysłów

Ulica Herrengase w Grazu/ Fot. Graz Tourismus, Harry Schiffer Fotograf

W Grazu nie sposób się nudzić niezależnie od pory roku. Miasto zachwyca bogatą ofertą różnorodnych wydarzeń muzycznych, a także prężną sceną sztuki i designem. Wszystko to jest potwierdzeniem teorii, że przeciwieństwa się przyciągają, bo tradycja i klasyka spotykają się z innowacją i ekscytującą wizją przyszłości. W Grazu odbywają się festiwale muzyki klasycznej, ale też jazzowej i elektronicznej. Są tu liczne muzea i kolekcje sztuki, renesansowy zamek wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jedyna na świecie zachowana w oryginalnym stanie zbrojownia. Ale nie brakuje też modnych galerii sztuki oraz oryginalnych przestrzeni do prezentacji sztuki współczesnej i instalacji multimedialnych. Całości dopełnia galeria sztuki Kunsthaus Graz zwana pieszczotliwie „friendly alien” – ekstrawagancka przestrzeń wystawiennicza w samym sercu miasta.

Widok na miasto, z Kunsthaus Graz na środku/ Fot. Graz Tourismus, Werner Krug

Graz pokochają też miłośnicy designu – tytuł City of Design miasto otrzymało w pełni zasłużenie. Oferuje aktywną scenę kreatywną, inspirujące showroomy, małe sklepy z akcesoriami do domu, modą, ceramiką i biżuterią oraz oryginalne hotele – a także cały miesiąc wydarzeń poświęconych wzornictwu. Ludzie w Grazu wiedzą, że piękne rzeczy czynią życie piękniejszym. Podobnie jak smakowite jedzenie i dobre wino, bo również tego w stolicy Styrii nie brakuje. Nie bez powodu miasto nazywa się austriacką Stolicą Dobrego Smaku. Na targowiskach miejskich można skosztować owoców i warzyw z lokalnych upraw, wędlin, boczku, chrupiącego ciemnego pieczywa, miodu, domowych soków, dżemów, wypieków i wybornych alkoholi. Pozycją obowiązkową jest „zielone złoto Styrii”, czyli olej z pestek dyni. Z kolei liczne knajpki i kawiarenki, doskonałe restauracje, przytulne ogródki piwne i delikatesy zapraszają do próbowania regionalnych smakołyków oraz odpoczynku. Graz słynie z bezgranicznych kulinarnych rozkoszy również dlatego, że szefowie kuchni wykorzystują regionalne składniki, z których bogactwa słynie ten region.

Na dziedzińcu zabytkowego budynku Landhaus przy Herrengasse/ Fot. Graz Tourismus, Tom Lamm

Miasto blisko natury

Przejażdżka rowerowa w okolicach Grazu/ Fot. Erlebnisregion Graz, Tom Lamm

Kulinarne rozkosze Grazu są ściśle połączone z otoczeniem miasta. Graz uważany jest za jedno z najbardziej zielonych miast w Europie. Aż jedną trzecią jego powierzchni zajmują parki i ogrody. W połączeniu z licznymi ścieżkami rowerowymi czyni to miasto idealną destynacją zarówno dla miłośników aktywnych wakacji, jak i tych, którzy lubią oddawać się błogiemu lenistwu na łonie natury. Na rekreacyjne wycieczki rowerowe lub piesze wędrówki z plecakiem warto wybrać się na okoliczne wzgórza. Aby skorzystać z dóbr płynących z natury, należy odwiedzić łaźnie termalne Therme Nova.

Szkółka koni lipicańskich/ Fot. Lipizzanergestüt Piber

To jednak nie koniec atrakcji Grazu i okolic. To właśnie tu znajduje się szkółka koni lipicańskich – słynnych białych koni Hiszpańskiej Szkoły Dworskiej w Wiedniu. W stadninie w malowniczym miasteczku Piber te piękne zwierzęta stawiają pierwsze kroki, odbywają pierwsze treningi, ale też wracają na zasłużoną emeryturę po zakończeniu swojej służby w Wiedniu. Wizyta w stadninie w Piber to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby zobaczyć te konie z tak bliska. W Grazu i okolicach każdy dzień obfituje w równie wyjątkowe wrażenia. A wieczorem, kiedy czas zwalnia, warto wmieszać się w grono mieszkańców i zrelaksować w jednej z uroczych knajpek, słuchając łagodnego gwaru z kieliszkiem lokalnego wina w ręce.

Natalia Jeziorek
Komentarze (1)

Zygi Kos16.07.2023, 18:48
Jeśli przemoc jest udowodniona , rozumiem ...izolacja od osoby, która się tej dopuściła. Natomiast , jeśli ktoś kogoś oskarża o przemoc , której nie nie było, i to fałszywe oskarżenia, a dodatkowo izoluje drugiego rodzica kalecząc przy tym dzieci , to alienacja, za którą jedyna bolesna kara winno być odebranie praw rodzicielskich takiej matce , lub ojcu.
Proszę czekać..
Zamknij