Znaleziono 0 artykułów
22.02.2022

Autobiografia Britney Spears o życiu pod kuratelą

22.02.2022
Britney Spears (Fot. Getty Images)

Britney Spears zaczęła pracę nad autobiografią. Jej kontrakt z wydawnictwem Simon & Schuster opiewa na rekordową kwotę 15 milionów dolarów. Gwiazda napisze o początkach swojej kariery, latach największej sławy, ale też o toksycznych relacjach rodzinnych oraz kurateli, sprawowanej nad nią przez ojca.

Spears dostała rekordowo duże wynagrodzenie za napisanie autobiografii. Taką samą kwotę zawierała umowa Billa Clintona z 2001 roku, dotycząca napisania książki „Moje życie”, a literackie kontrakty z większymi sumami podpisali Michelle i Barack Obamowie.

O prawa do wydania autobiografii Spears walczyło wiele wydawnictw. Wygrał wielki, istniejący od lat 20. ubiegłego wieku, dom wydawniczy Simon & Schuster.

O kontrakcie gwiazdy poinformował „New York Post”. Serwis internetowy gazety przypomina też reakcję Britney na wydaną w styczniu tego roku książkę „Things I Should Have Said”, napisaną przez jej siostrę Jamie Lynn, a dotyczącą rodziny Spears. „Chciałabym, żebyś przeszła test wykrywacza kłamstw, wtedy cała masa ludzi dowiedziałaby się, że w żywe oczy kłamiesz na mój temat”, napisała Britney na swoim Instagramie. Teraz sama przedstawi w książce historię rodzinną i własną.

Na początku kariery Spears tematami tekstów o niej były muzyczne osiągnięcia gwiazdy, jej życie uczuciowe, stylizacje. Od kiedy, zgodnie z decyzją sądu, pozostawała pod kuratelą ojca, najpierw informacje o Britney pojawiały się coraz rzadziej, a potem dotyczyły jej niesprawiedliwego ubezwłasnowolnienia.

Sprawa stała się naprawdę głośnia po premierze dokumentu „Britney kontra Spears” w reżyserii Erin Lee Carr, wyprodukowanego przez Netflix, opowiadającego o życiu gwiazdy od czasu, gdy od 2008 roku została objęta kuratelą – wtedy opiekę nad wokalistką i jej majątkiem przejął jej ojciec Jamie. Inny film dokumentalny, dotyczący tej sprawy – „Framing Britney Spears” – zrealizowali dziennikarze „The New York Times”.

Po latach Britney zdecydowanie zawalczyła o swoje prawa, powstał też wspierający ją ruch #FreeBritney. Uwolnić wokalistę pomagali fani, nagłaśniając sprawę w każdy możliwy sposób, angażując się w te działania media społecznościowe. W jej obronie stanęło wiele gwiazd. Britney nie ukrywała – opowiadając o tym również w dokumencie Netfliksa – że jej ojciec powinien zostać oskarżony o przestępstwo.

16 lutego udostępniła oficjalne pismo od kongresu Stanów Zjednoczonych, datowane na grudzień 2021 roku, informujące o oficjalnym zdjęciu kurateli. Dzięki temu dokumentowi jej codzienność zmieniła się po raz pierwszy od kilkunastu lat. I właśnie tą sprawą wokalistka postawiła podzielić się w autobiografii.

Książka Spears ma opowiadać też historię gwiazdy od początku jej kariery aż do momentu kiedy została uwolniona spod narzuconej opieki ojca. Poza tym nie znamy jeszcze szczegółów publikacji, a gwiazda nie wypowiada się publicznie na ten temat. Wiadomo jednak, że w zdecydowany sposób po raz kolejny wpisze się w opowieść o tym, jak ważna jest walka o własne prawa.

Weronika Kochel
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Autobiografia Britney Spears o życiu pod kuratelą
Proszę czekać..
Zamknij