Znaleziono 0 artykułów
28.10.2022

Disney przedstawia: Dysmorfofobia

28.10.2022
Balerina Bianka z krótkometrażowej animacji „Reflect” (Fot. Materiały prasowe Disney Animation)

Disney przedstawił pierwszą bohaterkę plus size w krótkometrażowej animacji „Reflect”. Opowiada ona historię baleriny Bianki, która zmaga się z dysmorfofobią. Ideą filmu jest wsparcie osób z zaburzonym postrzeganiem własnego ciała.

„Reflect” to siódmy odcinek drugiego sezonu serii filmów eksperymentalnych „Short Circuit” dostępnych na platformie Disney+, którego reżyserką jest Hillary Bradfield. Animacja opowiada historię baletnicy Bianki, która ma wątpliwości co do wyglądu swojego ciała. W pierwszej scenie Bianka radośnie tańczy, ćwicząc przed zajęciami w szkole baletowej, do której uczęszcza. Jej entuzjazm znika zaraz po tym, kiedy do sali wchodzą jej szczupłe koleżanki i wymagający instruktor. Dziewczynka czuje się niekomfortowo, bo ewidentnie odstaje od reszty. Spogląda w lustro, które niespodziewanie pęka. To symbol dysmorfofobii (zaburzenia psychicznego dotyczącego błędnego postrzegania swojego ciała, które charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli i przekonań o własnej brzydocie i wadach). Na pocieszenie Bianka zaczyna tańczyć, a rozbite lustra ruszają wraz z nią, tworząc kolorowe kształty. To sprawia, że młoda baletnica uświadamia sobie swoją wartość i pewna siebie, z uśmiechem na twarzy powraca do ćwiczeń z rówieśnikami.

Ciałopozytywny film zachęca do pokonywania uprzedzeń i większej akceptacji swojego ciała. Fanom podoba się nowe podejście Disneya, w którym postacie o nieidealnych sylwetkach, nie są już tylko czarnymi charakterami. W mediach społecznościowych nie brakuje pozytywnych opinii na temat filmu: „Cieszę się, że Disney zdecydował się uwzględnić bohaterki plus size", napisał jeden z fanów na Twitterze. „Dorastając, byłam największą dziewczynką w mojej klasie baletowej, oddałabym wszystko, żeby pokazać to mojej młodszej wersji i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze”, czytamy w relacji opublikowanej na TikToku przez @adelialaughs.

Agnieszka Brzostowska
Proszę czekać..
Zamknij