Znaleziono 0 artykułów
07.10.2018

Banksy zniszczył własną pracę na prestiżowej aukcji

07.10.2018
Aukcja w nowojorskim Sotheby's (Fot. Getty Images)

Według niektórych naprawdę nazywa się Robin Gunningham, według innych Robert Banks, ale równie dobrze może być kimś zupełnie innym. Banksy, chyba najbardziej znany artysta streetartowy na świecie, w swoich malowanych szablonem pracach celnie krytykuje rzeczywistość. Staje po stronie uchodzców malując, ostatnio w Paryżu, Napoleona wzorowanego na słynnym portrecie Jacques-Louis Davida z małą modyfikacją. Cesarz jest okryty czerwoną chustą tak, by jego sylwetka stała się postacią imigranta. Artysta nie znosi bowiem populizmu i hipokryzji polityków. Przed Olimpiadą w Londynie w 2012 roku namalował sportowca, który zamiast oszczepem, rzuca pociskiem rakietowym. Banksy lubi też igrać z konwenansami, podrzucając swoje prace do muzeum. W British Museum zostawił kartkę z imitacją rysunku naskalnego, który przedstawiał postać pchającą wózek sklepowy. Tak samo jak lubi zmieniać wydźwięk popkulturowych symboli. W 2015 roku we współpracy z grupą artystów stworzył Dismaland, jak sam określił „rodzinny park rozrywki nieodpowiedni dla dzieci”.

W ostatni piątek zadrwił raz jeszcze. Tym razem ze snobistycznego świata sztuki. Jego praca „Girl With Balloon” została wystawiona na aukcji w nowojorskim Sotheby's. Zaraz po tym, jak osiągnęła rekordową dla artysty kwotę 1,4 miliona dolarów, wszystko wydarzyło się szybko. Po uderzeniu młotka oznaczającego koniec licytacji, rozległ się alarm, a grafika, przesuwając się w dół, została pocięta na drobne paski przez niszczarkę ukrytą w ramie.

Banksy podsumował wydarzenie, publikując zdjęcie na Instagramie z cynicznym opisem „Going, going, gone...”.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Going, going, gone...

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)


Jak dowiadujemy się z krótkiego filmu zamieszczonego przez artystę, to nie był nowy happening, ale forma zabezpieczenia pracy przed sprzedażą. Wszystko miało być przygotowane wiele lat wcześniej.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij