Znaleziono 0 artykułów
29.11.2019

Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie

29.11.2019
Coming Out Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Fot. materiały prasowe)

Jak co roku na wystawie zostaną zaprezentowane najlepsze prace dyplomowe absolwentów wszystkich dziewięciu wydziałów stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Będzie je można oglądać od 30 listopada do 15 grudnia w nowym biurowcu Wola Retro. 

Inauguracyjna edycja Coming Out, która odbyła się 11 lat temu, była pierwszym w Polsce tego typu projektem organizowanym przez uczelnię artystyczną poza jej murami. Celem inicjatywy, która na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz stolicy, jest pomoc młodym artystom w wejściu na rynek sztuki i zaprezentowaniu swoich prac szerokiej publiczności. W ramach tegorocznej edycji Coming Out studenckie dyplomy będzie można oglądać od 30 listopada do 15 grudnia w nowym biurowcu Wola Retro. 

Na wystawie zobaczymy najlepsze prace dyplomowe absolwentów wszystkich dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury wnętrz, wzornictwa, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, zarządzania kulturą wizualną, sztuki mediów oraz scenografii. W tegorocznej odsłonie Coming Out będzie można obejrzeć 33 prace z różnych dziedzin sztuki – rzeźby, obrazy, prace audiowizualne i performance’y.

Ewelina Jezierska, Wydział Architektury Wnętrz (Fot. materiały prasowe)

W swoich pracach młodzi artyści podejmują się interpretacji otaczającego ich świata – zjawisk i wydarzeń, takich jak katastrofa ekologiczna, cyberprzestrzeń czy samotność. Bogna Stefańska, absolwentka zarządzania kulturą wizualną, analizuje fenomen najpopularniejszych autoportretów kobiet w XXI wieku, czyli selfie. Z kolei Aleksander Czekaj, absolwent grafiki, stawia przewrotne pytanie, czy współczesna samotność to przypadkiem nie nasz wybór. Wśród wyróżnionych prac znalazła się również kolekcja Eweliny Oszczypały, absolwentki Katedry Mody.

To ogromna przyjemność móc widzieć tych wszystkich zdolnych twórców stawiających tutaj swoje pierwsze kroki. Późniejsze obserwowanie ich rozwijających się karier to najlepsze, co może spotkać nas jako uczelnię – mówi prof. Paweł Nowak, kurator i pomysłodawca projektu. – Co roku z niecierpliwością czekam na kolejną edycję Coming Out, ponieważ jest to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, w jaki sposób nowe pokolenie twórców postrzega otaczający ich świat. Obserwujemy ich próby znalezienia czy wręcz stworzenia języka sztuki i dizajnu, zdolnego opisać tę rzeczywistość. Żeby dowiedzieć się, czy im się to uda, będziemy musieli jeszcze zaczekać. Jak co roku prezentujemy prace absolwentów różnych wydziałów, podejmujących różne tematy i korzystających z najróżniejszych środków wyrazu. Łączy je jakość i siła przekazu – dodaje w rozmowie z redakcją Vogue.pl. 

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w zupełnie nowym miejscu. Wola Retro to biurowiec łączący przedwojenny gmach zaprojektowany przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę z nowo powstałymi obiektami. Prace absolwentów warszawskiej Akademii zostaną zaprezentowane na blisko 3 tys. mkw. W ubiegłym roku wystawę w Centrum Praskim Koneser obejrzało ponad 8 tys. osób. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij