Znaleziono 0 artykułów
18.02.2022

„Czym jest Moda Polska?”: Wystawa o legendarnej marce

18.02.2022
Fot. Materiały prasowe

Na wystawie „Czym jest Moda Polska?” w The Designer Gallery w Galerii Mokotów oglądamy dorobek Mody Polskiej i Jerzego Antkowiaka. Ekspozycję stworzoną przez kuratora Tomasza Ossolińskiego można oglądać do 16 maja. 

Choć czasy PRL-u kojarzą się z niedoborem, nie brakowało twórców, którzy projektowali na przekór szarości. Moda Polska pod skrzydłami Jerzego Antkowiaka z marki stała się legendą. Tak jak jaskółka w logo marki, dom mody był powiewem wolności. Przez ponad 40 lat wszyscy marzyli o ubraniach z metką Mody Polskiej.

(Fot. Alicja Kozak)

Odpowiedź na pytanie, czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL-u, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem. Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć. Powinniśmy być z niego dumni – przekonuje Tomasz Ossoliński, kurator wystawy. Ekspozycją składa hołd Jerzemu Antkowiakowi, kreatorowi mody na światową skalę. – Cieszę się, że dzięki tej współpracy wiele osób będzie miało szansę zapoznać się z historią, dorobkiem i spuścizną Mody Polskiej. Mam nadzieję, że dzięki niej pokażemy, że w Polsce też tworzono wielką modę, a marka nie ustępowała domom mody Dior, Armani czy Yves Saint Laurent – wyjaśnia kurator.

(Fot. Alicja Kozak)

Na wystawie przyjrzymy się też bliżej pracom Jerzego Antkowiaka. Zostało tu zaaranżowane atelier projektanta, nie zabraknie również klatki z jaskółkami. Instalacja nawiązuje do ducha wolności, który przepełniał markę mimo tego, że działała za żelazną kurtyną.

(Fot. Alicja Kozak)

Wystawa „Czym jest Moda Polska?” ma wiele płaszczyzn. W warstwie wizualnej opiera się na niezwykłych instalacjach, na które składają się m.in. archiwalne szkice, zdjęcia i nagrody, jakie za swoją twórczość otrzymał Jerzy Antkowiak. Wyróżnia się wśród nich Pantera Lalique, którą projektanta uhonorowano w Paryżu w 1990 roku. Zainteresowani tematem mogą przejść do warstwy symbolicznej, zadającej pytanie o znaczenie polskiej mody. Kolejna część jest stricte informacyjna. Na tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, czekają kody QR przenoszące na Instagram kuratora wystawy. Tam znajduje się więcej materiałów archiwalnych, choćby anegdot.

(Fot. Alicja Kozak)
(Fot. Alicja Kozak)

Katarzyna Sokołowska, dyrektor artystyczna The Designer Gallery w Galerii Mokotów, przekonuje o edukacyjnych walorach wystawy. – Chcieliśmy przybliżyć legendę Mody Polskiej tym, którzy nie mieli szansy jej poznać. Tworzymy też „butik” kultowej marki we współczesnej galerii handlowej. Gdyby Moda Polska przetrwała, na pewno znalazłoby się dla niej miejsce właśnie tutaj, wśród najbardziej pożądanych marek – mówi Katarzyna Sokołowska.

Wystawa potrwa od 18 lutego do 16 maja. 5 marca i 14 maja odbędą się oprowadzania kuratorskie.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij