Znaleziono 0 artykułów
13.05.2020

Dekalog artystów w czasach kwarantanny

13.05.2020
(Il. Gosia Sobczak, Grzegorz Pieniak, Zuzanna Głuchowska, Aleksandra Osa, Mateusz Suda; Kol. Agata Wojtczak)

Poprosiliśmy 10 artystów, żeby podzielili się radami, jak twórczo radzić sobie z przymusową izolacją, gdzie szukać inspiracji i jakie lekcje wynieść z tego doświadczenia na przyszłość. Ich prace można kupić na platformie YOUTH art., pierwszej tego typu przestrzeni dla artystów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Kryzys wywołany przez pandemię nie ominął świata sztuki. W sieci szybko pojawiło się wiele inicjatyw, dzięki którym można wspierać artystów w trudnym czasie. Jedną z nich jest YOUTH art., platforma powstała z inicjatywy TFH Koncept Store. Jej celami są wsparcie i promocja twórców oraz umożliwienie im wyjścia poza hermetyczny art world. Na stronie YOUTH art. można już kupić kilkadziesiąt rysunków, obrazów, grafik, ilustracji i fotografii. W planach są również wystawy prac młodych artystów. Twórcami platformy są Tomas Pozlevic, współwłaściciel TFH Koncept, i Taras Gembik, pochodzący z Ukrainy model, stylista, performer, stale współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wiktoria Szczepanowska (@scepanovska): Daj sobie czas

(Fot. Wiktoria Szczepanowska)

Specjalizuje się w fotografii, ale jej prace wykraczają poza klasyfikację gatunkową. Każde zdjęcie, niczym kadr wyjęty z filmu, wydaje się utrwalonym na kliszy elementem większej całości. Tematem jej prac są przede wszystkim emocje, a także fizyczność i plastyczność ciała. Jak mówi artystka, fotografia jest dla niej nie tylko sposobem na wyrażanie siebie, lecz także narzędziem walki z nierównościami i niesprawiedliwościami społecznymi.

Ograniczenia związane z kwarantanną budują nam nową i nieznaną rzeczywistość. Mamy prawo czuć się w niej nieswojo. Razem z nią pojawia się przestrzeń na poznanie i zrozumienie siebie, a także uważniejsze przyjrzenie się otaczającemu nas światu. Najważniejsze w tym czasie jest to, by nie wywierać na siebie presji i zrozumieć, że każdy z nas ma prawo przeżywać tę sytuację na swój sposób. Danie sobie przestrzeni i skupienie się na pozytywnych stronach mogą wbrew pozorom odblokować naszą kreatywność. Ja w taki sposób rozpoczęłam eksperyment z linorytem – mówi Szczepanowska.

Ivan Bambalin/L’Hommeressort (@ivan.one): Nie ulegaj presji

(Il. Ivan Bambalin)

Ivan Bambalin pochodzi z Mińska, na co dzień jednak tworzy w Warszawie, gdzie studiuje reżyserię. Pod pseudonimem L’Hommeressort Ivan publikuje rysunki i krótkometrażowe filmy. Głównym źródłem inspiracji są dla niego muzyka i życie osobiste, w szczególności trudne doświadczenia, traumatyczne wspomnienia i silne emocje, które rezonują w jego pracach.

Artysta tworzy wtedy, kiedy chce, bez względu na warunki. Dlatego w tym trudnym czasie przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie zawsze trzeba być produktywnym. W czasie kwarantanny (choć nie tylko) warto również zadbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – mówi Bambalin.

Karolina Wojtas (@matriioszka): Zainspiruj się codziennością

(Fot. Karolina Wojtas)

Karolina Wojtas jest fotografką, artystką konceptualną i współzałożycielką internetowej galerii @palarniasztuki tworzonej przez studentów łódzkiej filmówki. W swej twórczości chętnie powraca do świata dziecięcych fantazji i wspomnień. Swoje prace prezentowała na wystawach w Wiedniu, Kopenhadze i Pekinie. W ubiegłym roku otworzyła własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.

Najważniejsze dla mnie jest to, żeby za wiele się nie zastanawiać, tylko działać. Podczas kwarantanny też można tworzyć sztukę. Gdy jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu, fotografujmy mamę, braci albo kuzynów. Wymyślajmy ze znajomymi nowe, wirtualne inicjatywy, przyjrzyjmy się nowym mediom i sposobom na zaistnienie w sieci. I przede wszystkim bądźmy dla siebie wyrozumiali, gdy nie mamy siły do działania. Czasami wystarczy odpowiednia ilość jagodowej pianki i chęci do pracy wracają – podpowiada Wojtas.

Aleksandra Osa (@aleksandraosa_): Dbaj o rutynę

(Il. Aleksandra Osa)

Wywodząca się z Warszawy malarka i animatorka od kilku lat na stałe tworzy w Atenach. Tonące w letnim skwarze plaże, opustoszałe porty i leniwe popołudnia w mieszkaniu – płótna artystki przypominają wycinki wakacyjnych wspomnień. Inspiracji do malowania poszukuje w swoim otoczeniu, a każdy temat traktuje jako pretekst do eksperymentów z formą. Osa należała również do grona 125 artystów z całego świata, którzy pracowali nad filmem „Twój Vincent” – niezwykłą biografią słynnego malarza.

Ponieważ należę do grona artystów, których twórczość zwykle powstaje w domowym zaciszu, to dla mnie czas kwarantanny jest bardzo produktywny. To, na co jednak warto uważać, pracując w domu, to lęki i niepewności. Moim sposobem na zapanowanie nad emocjami jest zachowanie codziennej rutyny. Obecna sytuacja nauczy nas na pewno, że internet jest niezastąpiony w dotarciu do odbiorców i komunikacji ze światem.

Grzegorz Pieniak (@grzegorzpieniak): Zajrzyj w głąb siebie

(Il. Grzegorz Pieniak)

Młody malarz mieszkający w Warszawie, tworząc, wiele uwagi poświęca swojemu rzemiosłu. Dobór kolorów, gra światłocienia i precyzja formy pozwalają mu oddać pełne spektrum emocji. Tematem jego intymnych autoportretów i portretów, przywodzących na myśl twórczość Egona Schielego, są ludzie zatopieni w świecie myśli, uczuć i erotyki.

Myślę, że przymusowa izolacja może paradoksalnie być dla artystów czasem większej wolności. Zwrócenie się do wewnątrz pozwala na głębszą refleksję, a czas kwarantanny warto wykorzystać na eksperymenty i szukanie nowego podejścia do tworzenia – radzi Pieniak.

Gosia Sobczak / taxipictures (@taxipictures): Bądź uważny

(Il. Gosia Sobczak)

Artystka w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Pod pseudonimem taxipictures tworzy ilustracje i obrazy olejne, a także gify i animacje. W swoich kolorowych pracach chętnie sięga po elementy codzienności, również te uznawane za brzydkie, i przedstawia je w krzywym zwierciadle. Ilustracje Sobczak to wyważona mieszanka groteski z pastelową estetyką jak z filmów Wesa Andersona.

Kiedy rozpoczęła się pandemia, dotarło do mnie, że od dawna żyję w kwarantannie – styl i technika mojej pracy wymagają ode mnie działania w pełnym skupieniu. Tworząc, zamykam się w pracowni i wyłączam się ze świata. Dlatego moją radą dla innych twórców byłaby praca nad uwagą, bez względu na okoliczności. Wyznaczajcie czas na pracę i na odpoczynek, starajcie się nie rozpraszać i róbcie swoje – mówi Sobczak.

Mateusz Suda (@mateuszsuda): Pomyśl o przyszłości

(Il. Mateusz Suda)

Człowiek orkiestra – jest grafikiem, ilustratorem mody, projektantem, autorem podcastu i wykładowcą na WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN. W pełnych rozmachu i ekspresyjnych kresek pracach artysta chętnie eksperymentuje z fakturą i kolorem. Klasyczne sylwetki z wybiegów mieszają się z bardziej eksperymentalnymi portretami, które podejmują temat współczesnej dekonstrukcji i rekonstrukcji tożsamości.

Czas kwarantanny warto wykorzystać na przemyślenia nad własnym rozwojem. Postaraj się rozwijać mimo panującej sytuacji i nie zapominaj w tym wszystkim o sobie. Wykorzystaj ten trudny czas i związane z nim emocje na pracę twórczą. Nieważne, jakie będą jej forma czy temat. Potraktuj sztukę jako formę terapii – radzi Suda.

Zuzanna Głuchowska (@gluchaj): Pamiętaj o rodzinie i przyjaciołach

(Il. Zuzanna Głuchowska)

Przeglądając Instagram poznańskiej artystki, znajdziemy oniryczne rysunki i obrazy. Poprzez zabawę kolorami i nieforemnymi kształtami malarka chce opowiadać o relacjach międzyludzkich, emocjach i osobistych przeżyciach. Jej czasem bajkowe, a czasem niepokojące ilustracje przypominają zapis snu, równie poruszającego, co ulotnego. Z plątaniny barw i linii momentami wynurzają się dłoń, twarz lub zarys sylwetki.

Okres kwarantanny to czas ścierania się dwóch zamkniętych w nas sił. Z jednej strony jest strach, od którego staramy się uciec. Z drugiej – miłość, spokój i akceptacja, ku którym staramy się ciążyć. Myślę, że w tak trudnym czasie powinniśmy skupić się na napięciu między tymi dwoma biegunami i przełożyć je na pracę twórczą. Jeżeli czujecie się przytłoczeni sytuacją, pamiętajcie, by zwrócić się o pomoc do bliskich, rodziny i przyjaciół. Sama straciłam właśnie pracę, ale mogłam liczyć na moich bliskich, za co serdecznie im dziękuję – mówi Głuchowska.

Yulia Krivich (@yulia_krivich): Pomóż sobie i innym poprzez sztukę

(Fot. Yulia Krivich)

Urodziła się w Dnieprze w Ukrainie, ale od blisko dekady mieszka i tworzy w Warszawie. Artystka specjalizuje się w fotografii, instalacjach i pracach tworzonych w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje projekty Krivich wchodzi w polemikę z polityką, pamięcią i historią, zarówno tą zbiorową, jak i indywidualną. Podczas jednego z happeningów stała przed Dworcem Zachodnim w Warszawie z flagą „W Ukrainie”, chcąc w ten sposób rozpocząć dyskusję o języku, który w kolonizatorski sposób traktuje wschodnich sąsiadów.

Ta sytuacja nie daje się porównać z żadnym znanym naszemu pokoleniu doświadczeniem. Na początku pandemii wydawało się, że sztuka jest bezsilna, a nawet zbędna. Szybko jednak okazało się, że to właśnie w sztuce szukamy ukojenia, a dzieła sztuki mają wpływ na nasze życie społeczne, relacje międzyludzkie, a nawet środowisko. Sztuka stała się lekarstwem na trudne czasy. Pamiętajmy o tym – zwraca uwagę Krivich.

Olga Kovalenko: Eksperymentuj

(Fot. Olga Kovalenko)

Od siedmiu lat mieszka w Polsce. Na co dzień pracuje jako fizjoterapeutka, ale jej życiową pasją jest malarstwo. Jej ekspresyjne płótna są wyrazem osobistych emocji.

Kwarantanna może być okazją do odkrycia ukrytych talentów, eksperymentów i próbowania nowych rzeczy. Pasja to świetny sposób na radzenie sobie z emocjami. W tym trudnym czasie warto też poświęcić czas na pracę nad sobą. Ale nie zapominajmy o bliskich – mówi Kovalenko.

Prace młodych twórców można znaleźć pod linkiem.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij