Znaleziono 0 artykułów
11.08.2022

Wszystko, co wiemy o serialu „Cesarzowa Sisi”

11.08.2022
(Fot. materiały prasowe)

Serial „Cesarzowa Sisi”, opowieść o Elżbiecie Bawarskiej, austriackiej cesarzowej znanej jako Sisi, to odpowiedź na filmy o księżnej Dianie. Sisi, tak jak Diana, walczyła z ograniczeniami na dworze. Przed premierą na Netfliksie ujawniamy sześć rzeczy, które wiadomo o serialu „Cesarzowa Sisi”.

O czym będzie serial „Cesarzowa Sisi”?

Jak podaje platforma Netflix, serial prześledzi życie Sisi od jej nastoletnich lat. Córka bawarskiego księcia nie aspirowała do roli na dworze Habsburgów. Aż poznała Franciszka Józefa.

W lecie 1853 roku wraz z matką Ludwiką i piękną starszą siostrą Heleną pojechała do austriackiego kurortu Bad Ischl. Tam rezydował ich kuzyn cesarz Franciszek Józef. Miał oświadczyć się Helenie, jednak zakochał się w 15-letniej Sisi. Wiosną następnego roku para wzięła ślub.

Elżbieta kochała Franciszka, ale trudno było jej odnaleźć się na habsburskim dworze. Gdy podczas uroczystości weselnych Sisi przejeżdżała w powozie przez Wiedeń, tysiące widzów widziało ją płaczącą. Kolejny skandal wywołała na ślubnym przyjęciu, kiedy zamiast zgodnie z królewską tradycją pocałować kuzynki w rękę, utuliła je. Teściowa, arcyksiężna Zofia, była oburzona.

(Fot. materiały prasowe)

Relacje z teściową pozostały burzliwe, choć Zofia doceniała rolę synowej na dworze. „To cesarzowa przyciąga wszystkich. Jest ona bowiem ich radością, ich idolką” – pisała o Sisi. Sisi była najwyżej postawioną kobietą na wiedeńskim dworze, ale dworskie rygory wzbudzały w niej opór. Spory toczyła nie tylko z arcyksiężną, lecz także z lekkomyślnym młodszym bratem Franciszka, Maksymilianem.

Kogo zobaczymy w obsadzie serialu „Cesarzowa Sisi”?

W niemieckim serialu w rolach Sisi i Franciszka wystąpią aktorzy Devrim Lingnau i Philip Froissant. W pozostałych rolach pojawią się Melika Foroutan, Johannes Nussbaum, Elisa Schlott, Jördis Triebel, Wiebke Puls i Almila Bagriacik.

(Fot. materiały prasowe)

Co łączy Sisi z księżną Dianą?

Podobnie jak księżna Walii, Sisi wzbudzała ogromne uwielbienie. Stała się pierwszą w Europie królewską celebrytką. Oczywiście pomogła jej uroda. Sięgające pasa kasztanowe włosy pielęgnowała trzy godziny dziennie (myła je podobno mieszanką jajka i koniaku).

Z wiekiem zaczęła bać się utraty urody. Opracowała specjalne kremy przeciwstarzeniowe z wosku, migdałów i wody różanej, farbowała włosy barwnikiem indygo. Po trzydziestce nie godziła się na fotografowanie. Podobnie jak Diana walczyła z zaburzeniami odżywiania. Każdego dnia ćwiczyła, by utrzymać 45-centymetrową talię. Jej sprzęt gimnastyczny można dziś zobaczyć w jej garderobie w Hofburgu. Wierzyła w dietę opartą na rosole, mleku i pomarańczach.

(Fot. materiały prasowe)

Pomimo reputacji narcyzki Sisi dbała o poddanych. Pomagała w opiece nad rannymi podczas wojny austriacko-pruskiej w 1866 roku. Niektórzy twierdzą, że skłoniła męża do ułaskawienia włoskich buntowników i pomogła dworowi złagodzić napięcia na Węgrzech.

Nienawidziła dworskich tradycji, które uznawała za bezsensowne. Frustracje często wyładowywała w poezji („Gdybym tak nigdy nie zeszła ze ścieżki / Która prowadziłaby mnie do wolności / Gdybym na szerokich alejach / Próżności nigdy nie zbłądziła / Obudziłam się w lochu / Z łańcuchami na rękach”).

Podobnie jak Diana, Elżbieta nie doczekała starości. W 1898 roku w Genewie włoski anarchista śmiertelnie ranił ją nożem. Miała 61 lat.

Zwiastun serialu: Na kiedy planowana jest premiera „Cesarzowej Sisi”?

 

Serial „Cesarzowa Sisi” pojawi się na platformie Netflix 29 września 2022 roku.

Czym zapełnić czas do premiery „Cesarzowej Sisi”?

Oczywiście oglądaniem filmów i czytaniem książek o Sisi.

Najsłynniejsze są filmy z lat 50. – trylogia z Romy Schneider w roli Sisi. Franciszka grał Karlheinz Böhm, a za kostiumy odpowiadała Gerda Gottstein, znana jako Gerdago. Rzeźbiarka artdecowskich figurek nazywana jest austriacką Edith Head albo cesarzową kostiumu. Odtworzyła wyszukane suknie z epoki dla setek członków obsady.

(Fot. Getty Images)

Romy Schneider ponownie zagrała Sisi w filmie biograficznym Luchina Viscontiego z 1973 roku „Ludwig” o życiu kuzyna księżnej.

Warto przeczytać biografię „Cesarzowa Elżbieta” autorstwa Brigitte Hamann (po polsku w tłumaczeniu Jana Koźbiała wydał ją PIW). To książka, która dostarcza kontekstu historycznego dla mitu Sisi.

Co nas czeka po premierze „Cesarzowej Sisi”?

Vicky Krieps, znana z filmu „Nić widmo”, wystąpi jako Sisi w filmie „Corsage” (premiera 30 grudnia). Hit festiwalu w Cannes porównywany jest do filmu „Spencer” ze względu na surowe przedstawienie klaustrofobicznego królewskiego życia Elżbiety. Filmy rozpoczyna się od 40. urodzin Sisi, a fabuła skoncentrowana jest na jej obsesji na punkcie utrzymaniu młodego wyglądu.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.co.uk.

Hayley Maitland
Proszę czekać..
Zamknij