Znaleziono 0 artykułów
15.04.2023

Dojrzały wiek i długie włosy: Więcej niż tylko „wypada”

15.04.2023
Fot. Getty Images

Dojrzały wiek i długie włosy to duet, którego w 2023 roku nikt już nie kwestionuje. Inspiracji na twarzową fryzurę wypatrujemy wśród takich gwiazd, jak Sarah Jessica Parker, Monica Bellucci i Naomi Campbell, natomiast ekspertów pytamy, jak dbać o długie włosy w dojrzałym wieku.

Wiele kobiet zapuszcza włosy przez całe życie, tylko po to, by „w pewnym wieku” je obciąć. Przypomina to dawny rytuał przejścia – kobiety czuły się zobligowane do skrócenia włosów po osiągnięciu dojrzałości. Jednak jeśli pierwsze kilka lat trzeciej dekady XXI wieku miało coś nam dać, to jest to właśnie długo wyczekiwany zwrot ku akceptacji siebie takimi, jakie jesteśmy, i dystansowania się od oczekiwań społecznych dotyczących tego, jak „powinnyśmy” wyglądać, na rzecz tego, z czym czujemy się dobrze. Zapuszczanie włosów do pasa w wieku 70 lat to bardzo dobry przykład tej zmiany. 

– Odchodzi się od poglądu, że kobiety w pewnym wieku muszą mieć włosy obcięte na krótko – potwierdza Dom Seeley, dyrektor kreatywny Color Wow. – Najważniejsze jest to, co daje ci pewność siebie, co definiuje twój styl i osobowość. Nie ma nic złego w tym, że z wiekiem wybierasz krótką fryzurę, ale nie dostosowuj się do oczekiwań społeczeństwa dotyczących tego, jak powinnaś się czuć lub wyglądać. 

Znane nazwiska, które noszą długie włosy, dają nam wystarczającą listę powodów, by rozważyć co najmniej kilka możliwości, jeżeli chodzi o fryzurę w wieku pięćdziesięciu lat i więcej. Na naszej liście znajdują się Sarah Jessica Parker, Monica Bellucci, Julianne Moore, Michelle Pfeiffer, Jennifer Lopez i Naomi Campbell, które mają włosy dłuższe niż do ramion. – Jane Saymour ma miękką, stopniowaną grzywkę i świetny kolor, z kolei włosy Michelle Pfeiffer są miękkie i falujące i zawsze wyglądają na lekko potargane – mówi stylista fryzur Paul Edmonds. – Wszystkie wyglądają wspaniale jak na swój wiek i nie próbują udawać, że mają 20 lat. 

Jedyną zasadą dotyczącą długich włosów – nieważne, ile mamy lat, ale z wiekiem jest to szczególnie ważne – jest odpowiednie cięcie. Bardzo łatwo jest dbać o krótko ostrzyżone włosy, jednak w miarę jak rosną, należy zwracać uwagę na to, jak wyglądają na długości i końcach, by zapobiec niezdrowemu i matowemu wyglądowi. Zamiast trzymać się sztywno schematu mówiącego o podcinaniu włosów co sześć tygodni, Seeley zaleca życie w zgodzie z własnymi włosami i ich potrzebami. – Włosy każdej osoby rosną inaczej, a to, jak się nimi zajmujesz, przekłada się również na to, jak często musisz je podcinać – mówi. – Uważam, że lepszym podejściem jest myślenie długoterminowe niż założenie z góry, że wizyta u fryzjera musi odbywać się co sześć tygodni. 

Wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo, że włosy będą suche i/lub szorstkie ze względu na strukturę siwego włosa, a także utratę niezbędnych lipidów i wilgoci, która może przyczyniać się do większej łamliwość oraz braku połysku i sprężystości. Edmonds poleca rytuał pielęgnacyjny, który zadba o głębokie odżywianie i wygładzanie każdego kosmyka. Warto rozważyć włączenie do niego zabiegów spajających włosy i regularne stosowanie masek. – Jeśli będziesz dbać o włosy również po myciu i wykorzystywać kosmetyki chroniące kosmyki przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury, a także zainwestujesz w dobrej jakości urządzenia do suszenia i stylizacji włosów, unikniesz ryzyka, że staną się suche i łamliwe, a przez to częściej skracane – dodaje Seeley.

Jeśli rozważasz zapuszczenie włosów, eksperci radzą, by najpierw skonsultować się ze swoim fryzjerem, by dowiedzieć się, jaka fryzura będzie pasować do kształtu twojej twarzy oraz w jakiej długości będzie ci najlepiej. – Miękkie grzywki i cieniowanie, które podkreśla oczy i kości policzkowe, zawsze się sprawdzają – mówi Edmonds. Z kolei Seeley poleca, by inspiracji szukać u wymienionych wcześniej gwiazd. – One (i ich fryzjerzy) wiedzą, jak podkreślić twarz za pomocą koloru i różnych długości, które podkreślają atuty urody – od skóry po oczy – sprawiając, że wyglądają bardziej młodzieńczo. 

Brytyjski „Vogue” przygląda się najlepszym fryzurom z długimi włosami dla kobiet po pięćdziesiątce: od tych do ramion po bardzo długie pasma, których nie powstydziłaby się nawet syrena. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

1/14 Jennifer Lopez

2/14 Nicole Kidman

3/14 Salma Hayek

4/14 Helen Mirren

5/14 Andie MacDowell

6/14 Sandra Bullock

7/14 Julianne Moore

8/14 Cindy Crawford

9/14 Demi Moore

10/14 Naomi Campbell

11/14 Monica Belucci

12/14 Julia Roberts

13/14 Halle Berry

14/14 Kristen McMenamy

Hannah Coates
Proszę czekać..
Zamknij