Znaleziono 0 artykułów
07.06.2023

Osiem kroków do lepszego metabolizmu

07.06.2023
(fot. Getty Images)

Przyspieszenie metabolizmu jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Aby jednak zrozumieć, w jaki sposób możemy na niego wpłynąć, najpierw musimy zrozumieć, jak działa.

Są osoby, które mogą jeść dosłownie wszystko bez przybierania na wadze. Zwykle uzasadniają to, mówiąc: „Po prostu mam szybki metabolizm!”. W tym samym czasie inni mają trudności ze zrzuceniem kilku kilogramów pomimo indywidualnych planów dietetycznych i intensywnych sesji ćwiczeń. Tu także decydującym czynnikiem wydaje się metabolizm, jednak spowolniony. Wiemy więc, że metabolizm odgrywa kluczową rolę w zależności między spożywanym jedzeniem, naszym poziomem energii i masą ciała. Wciąż słyszymy o nowych sposobach, które mają go przyspieszyć, a tym samym pomóc nam schudnąć. Aby jednak zrozumieć, w jaki sposób możemy na niego wpłynąć, najpierw musimy zrozumieć, jak działa.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to po prostu proces, w którym nasze ciało przekształca kalorie z pożywienia, które spożywamy, w energię – wyjaśnia Karen Cummings-Palmer, dietetyczka i coach zdrowia. – Metabolizm zależy od płci, wieku, równowagi hormonalnej, masy mięśniowej i, co najważniejsze, aktywności fizycznej. Temperatura otoczenia również wpływa na tempo metabolizmu, na przykład ekstremalne ciepło lub zimno.

Szybki czy wolny metabolizm – jaka jest różnica?

– Osoby z szybkim metabolizmem efektywniej spalają kalorie, nawet w stanie spoczynku. Wolny metabolizm oznacza, że organizm potrzebuje mniej kalorii, bo nie spożytkowuje ich w tak dużym stopniu dla utrzymania funkcji organizmu.

Jak przyspieszyć spowolniony metabolizm?

– Ważne jest to, jak i kiedy jemy: zbyt wiele pożywienia prowadzi do przybierania na wadze, a niedożywienie spowalnia metabolizm. Kluczem jest równowaga: zalecam trzy posiłki dziennie. Jedna lub dwie przekąski białkowe i niskosłodzone np. owoce – mogą być pomocne, ale jedzenie przez cały dzień nie jest zalecane – mówi dietetyk. Drastyczne ograniczenie kalorii w naszej diecie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Oto osiem naturalnych metod na przyspieszenie metabolizmu bez głodzenia się.

Pij więcej wody

Picie dużej ilości wody (co najmniej 2 litry dziennie) jest ważne, zwłaszcza rano na czczo i przed posiłkami. – Odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie: nie tylko pomaga czuć się pełniej (często mylimy głód z pragnieniem), lecz także – gdy jest zbyt małe – może spowolnić metabolizm, bo organizm potrzebuje wody do spalania kalorii – mówi Cummings-Palmer.

Ćwicz regularnie

– Aktywność fizyczna jest niezbędna do zwiększenia metabolizmu: zaledwie dziesięć minut ćwiczeń o rozsądnej intensywności (wystarczającej do podniesienia tętna) trzy razy w tygodniu pozwoli zauważyć różnicę w stanie zdrowia. Włącz trening siłowy do swojego planu, aby zwiększyć masę mięśniową, co również pomoże spalić więcej kalorii, nawet podczas odpoczynku – mówi Cummings Palmer. Połącz trening wytrzymałościowy z treningiem siłowym i pilatesem.

Jedz białko

– Jedzenie białka zwiększa metabolizm, nie tylko dlatego, że wspiera budowę masy mięśniowej. Żeby strawić i wchłonąć białka, ciało musi pracować ciężej (a zatem zużywać więcej kalorii) – wyjaśnia Cummings-Palmer.

Zastąp kawę zieloną herbatą

Nie możesz zrezygnować z porannej dawki kofeiny? Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż kawa (więc być może będziesz musiała wypić jej nieco więcej), ale ma pewne korzyści dla naszego organizmu. Jest nie tylko bogata w substancje przeciwzapalne, lecz także w przeciwutleniacze, w tym galusan epigallokatechiny – polifenol przyspieszający metabolizm.

Jedz więcej nieprzetworzonej żywności

Unikaj przetworzonej, rafinowanej, puszkowanej i wstępnie ugotowanej żywności. Spożywanie świeżego jedzenia, takiego jak sezonowe owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie dzięki bogactwu mikroelementów, lecz także pomaga ograniczyć kalorie. Dzieje się tak, ponieważ rafinowana żywność wymaga niewielkiego nakładu energii, by ją strawić, w przeciwieństwie do produktów nieprzetworzonych i bogatych w błonnik.

Pracuj na stojąco

Czy kiedykolwiek słyszałeś o biurkach do pracy na stojąco? Stały się modne, i to nie tylko ze względu na wpływ na ogólny stan zdrowia: siedzenie przez długi czas nie wpływa korzystnie na liczbę spalanych kalorii, podczas gdy robienie krótkich przerw na spacer po biurze i ćwiczeń rozciągających, zwanych „exercise snacks”, lub korzystanie z biurka do pracy stojącej rozkręcają metabolizm.

Jedz pikantne potrawy

To prawda, że jedzenie pikantnych potraw przyspiesza metabolizm, choć w umiarkowany sposób. Papryczki chili zawierają bowiem kapsaicynę, substancję odpowiedzialną za uczucie pieczenia, które odczuwamy w ustach. Ma ona nie tylko działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pełni również funkcję termogeniczną, która może stymulować metabolizm.

Wysypiaj się

Chociaż sen nie wpływa bezpośrednio na metabolizm, nieprzespana lub niespokojna noc prowadzi do braku równowagi hormonalnej, która stymuluje apetyt, sprawiając, że szybciej robimy się głodni. Aby zaspokoić zachcianki, sięgamy po przekąski, które znacząco zwiększają nasz bilans kaloryczny.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it.

Alessandra Signorelli
Proszę czekać..
Zamknij