Znaleziono 0 artykułów
17.10.2023

Najskuteczniejsze sposoby na blizny potrądzikowe według ekspertów

17.10.2023
(Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Od najskuteczniejszych domowych zabiegów po nowatorskie technologie wykorzystywane w gabinetach – eksperci radzą, jak pozbyć się blizn i śladów po trądziku.

Wykwitowi trądziku często towarzyszą obawy o ślady, jakie pozostawi on na skórze. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się blizn po trądziku, głowa do góry! Choć trudności w ich leczeniu mogą być źródłem frustracji, czas, poświęcenie i arsenał odpowiednich produktów oraz zabiegów włączonych do codziennej pielęgnacji mogą skutecznie zredukować ich widoczność.

Od profilaktyki po najskuteczniejsze domowe zabiegi i nowatorskie technologie wykorzystywane w gabinetach. Profesjonaliści zdradzają, jak pozbyć się blizn i śladów po trądziku.

Czym są blizny potrądzikowe?

Podstawową kwestią w leczeniu blizn potrądzikowych jest zrozumienie, czym w ogóle są: to małe wgłębienia w skórze, będące efektem umiarkowanego lub poważnego trądziku. – Określenie „blizny potrądzikowe” odnosi się do śladów pozostających po wyprysku, którego się pozbywamy – mówi dr Marisa Garshick, certyfikowana dermatolożka z MDCS Dermatology. – Mogą przyjmować formę czerwonych lub brązowych przebarwień czy krostek albo zmian w fakturze skóry.

Należy również wspomnieć o rodzajach blizn potrądzikowych. Garshick mówi, że trzy najbardziej popularne to blizny typu ice-pick, box car i rolling. Blizny typu ice-pick są wąskie i głębokie, wyglądają jak nakłucia skóry. W porównaniu z nimi blizny box car to płytkie wgłębienia o ostrych krawędziach. Blizny typu rolling również są płytkimi wgłębieniami w skórze, ale o gładkich brzegach. Leczenie będzie się różniło w zależności od tego, jaki typ blizn posiadasz.

Blizny potrądzikowe należy też odróżnić od powierzchownych śladów trądziku, takich jak brązowe lub czerwone plamy. – Choć wielu moich pacjentów używa określeń „blizny” i „ślady” wymiennie, zwracam uwagę na to, by odpowiednio definiować te dwa rodzaje zmian – wyjaśnia Andrew Alexis, doktor nauk medycznych i specjalista zdrowia publicznego, wykładowca dermatologii na Icahn School of Medicine w Mount Sinai. – Nieleczone blizny potrądzikowe są zmianami trwałymi i charakteryzują się wgłębieniem w skórze. Ślady po trądziku z kolei w końcu same znikają i charakteryzują się płaskimi ciemnymi punktami (hiperpigmentacją) lub uporczywymi czerwonymi kropkami (rumień) w miejscach niedawnych zmian chorobowych. Jak najłatwiej stwierdzić, czy masz bliznę potrądzikową? – Zamknij oczy i przesuń palcami po twarzy lub innym miejscu dotkniętym trądzikiem – radzi certyfikowana dermatolożka Shereene Idriss z Nowego Jorku. – Jeśli czujesz zmiany w fakturze skóry, najprawdopodobniej masz blizny potrądzikowe.

Przyczyny powstawania blizn

Blizny to, ogólnie rzecz biorąc, efekty uszkodzenia skóry. Gdy skóra jest w jakiś sposób uszkodzona lub naruszona, sama się naprawia i po tym procesie czasami pozostają blizny. Ten sam mechanizm dotyczy trądziku.

– Zaostrzenia trądziku, w zależności od tego, jak są poważne, mogą dotykać nie tylko wierzchniej warstwy skóry, ale również sięgać głębiej – wyjaśnia Idriss. – Gdy stan zapalny ustępuje, a skóra stara się zagoić, może pojawić się tkanka bliznowata. Silnie zapalny trądzik, czynniki zewnętrzne, takie jak wyciskanie oraz zbyt późne wdrożenie leczenia, mogą być przyczynami tworzenia się blizn.

Garshick dodaje, że powstawanie blizn potrądzikowych jest związane z nadmierną produkcją łoju, stanami zapalnymi i bakteriami. Większość zaostrzeń trądziku zaleczy się z czasem, nie pozostawiając po sobie śladu, jednak, jak mówi, inne niedoskonałości są bardziej nieustępliwe i prawdopodobne jest, że pozostaną po nich blizny. Zwraca również uwagę na to, że niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na bliznowacenie skóry.

Zacznij od profilaktyki

Pierwszym krokiem w leczeniu blizn potrądzikowych jest leczenie ich przyczyny. – Rozpocznij od kontrolowania i leczenia samego trądziku – w przeciwnym wypadku możesz za chwilę zmagać się z większą liczbą blizn – mówi dermatolożka dr Naissan O. Wesley, posiadająca tytuł FACMS, która dodaje, że niektóre metody leczenia trądziku automatycznie poprawią wygląd blizn potrądzikowych. – Gdy zacznie się kontrolować trądzik i nie powstaje on na nowo, można poddać się dodatkowemu leczeniu blizn. Jeżeli chodzi o najlepsze produkty do leczenia umiarkowanych i poważnych przypadków trądziku, takich jak czerwone guzki, ropne wypryski czy zmiany pęcherzykowe pod powierzchnią skóry, Alexis rekomenduje, by trzymać się zaleceń dermatologa. Z leków dostępnych bez recepty Wesley poleca łagodzące produkty na trądzik do codziennego stosowania. – Zawierają kwas salicylowy i ekstrakt z kory wierzby, które wspomagają redukcję stanów zapalnych wywołanych przez trądzik i delikatnie złuszczają wierzchnią warstwę skóry, dzięki czemu trądzik i ślady po nim szybciej się goją – wyjaśnia. – Zawierają również prebiotyki, polisacharydy, wyciąg z nagietka i szałwii, które wspomagają leczenie i utrzymanie bariery hydrolipidowej skóry.

Skup się na przebarwieniach

– Myśląc o leczeniu blizn potrądzikowych, zawsze zachęcam swoich pacjentów, by najpierw zajęli się przebarwieniami wewnątrz blizn – wyjaśnia Idriss. – Niesamowite jest to, że gdy wyrówna się koloryt blizny, często zmiany w fakturze skóry nie przeszkadzają pacjentom tak bardzo, jak by się spodziewali. Nie trzeba dodawać, że trądzik różnie wpływa na różne odcienie skóry, o czym warto pamiętać, gdy rozpoznaje się i zaczyna leczyć ślady i blizny potrądzikowe. – Skóra jaśniejsza i taka, która łatwiej ulega poparzeniom słonecznym, często wytwarza po trądziku czerwone ślady, z kolei skóra ciemna i łatwiej się opalająca często wytwarza zmiany w kolorze brązowym – wyjaśnia Wesley.

Do najsilniej działających miejscowych zabiegów, mających na celu rozjaśnienie przebarwień, należy stosowanie serum z witaminą C, które jest pełne antyoksydantów i chroni skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami będącymi efektem ekspozycji na słońce, jednocześnie rozjaśniając ciemne plamy, by nie były tak widoczne. Poza tym w leczeniu przebarwień pomóc może też powolne i ostrożne włączanie do pielęgnacji skóry retinolu – pochodnej witaminy A, która jest jednym z głównych składników odżywczych skóry, poprawiających obrót komórkowy i stymulujących produkcję kolagenu. Według Garshick dla osób o bardziej wrażliwej skórze rozwiązaniem jest niacynamid – substancja kluczowa w redukcji zaczerwienień i poprawie wyglądu obszarów objętych hiperpigmentacją oraz wygładzająca skórę.

Inną strategią do domowego zastosowania jest regularne wykonywanie delikatnego peelingu z kwasami, które zapewniają łagodne złuszczanie. Garshick mówi, że chemiczne substancje złuszczające – kwasy alfa- (AHA) i beta-hydroksylowy (BHA) usuwają martwe komórki skóry i pozostawiają skórę miękką i gładką. Osoby o skórze przetłuszczającej się lub zmagające się z zaostrzeniem trądziku mogą sięgnąć po kwasy BHA, takie jak kwas salicylowy, który nie tylko leczy trądzik, ale również redukuje zaczerwienienia i rozjaśnia ciemne plamy. Kwasy AHA, takie jak kwas glikolowy, migdałowy lub mlekowy, mogą dobrze działać na przebarwienia.

Nie zapomnij o filtrze SPF

Codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF to absolutny obowiązek, niezależnie od sytuacji, ale Garshick mówi, że to również jeden z najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie widoczności blizn potrądzikowych – szczególnie tych będących efektem hiperpigmentacji. – Blizny wystawione na światło słoneczne mogą ciemnieć, przez co stają się bardziej widoczne – wyjaśnia. Jeśli wahasz się przed dodaniem kolejnego produktu do codziennej pielęgnacji w obawie, że może to prowadzić do zaostrzeń trądziku, szukaj kosmetyków z filtrem, które nie zatykają porów.

Wypróbuj zabiegi w gabinecie

Gdy krostka trądzikowa zamieni się w bliznę, staje się zmianą trwałą. Ale profesjonalne zabiegi w gabinecie w połączeniu z produktami stosowanymi miejscowo zapewniają maksymalną poprawę jej wyglądu. Istnieje wiele opcji, spośród których można wybierać, takie jak wypełniacze lub doogniskowe zastrzyki sterydowe, jednak trzy najbardziej popularne z nich to:

Laseroterapia

– Lasery mogą być bardzo skutecznym sposobem na poprawienie wyglądu skóry trądzikowej, śladów i blizn potrądzikowych – wyjaśnia Wesley. Potwierdza to Garshick, która mówi, że lasery można wykorzystać, nacelowując ich działanie na kolor albo fakturę skóry. Niektóre lasery lub urządzenia do leczenia światłem, takie jak IPL czy laser pikosekundowy, są szczególnie pomocne w pracy z ciemnymi przebarwieniami. Jak dodaje, inne, takie jak PDL, działają na czerwone przebarwienia.

Co ważne, jednym z najlepszych zabiegów wykorzystywanych do leczenia blizn potrądzikowych, szczególnie tych o nieregularnych krawędziach, jest nieablacyjny i ablacyjny resurfacing skóry laserem. Rzadziej występujące blizny hipertroficzne i keloidowe, będące pozostałością po trądziku, dermatolodzy często leczą laserami do usuwania naczynek lub laserami do resurfacingu w połączeniu z miejscowym stosowaniem kortyzonu lub doogniskowymi zastrzykami z kortyzonu (co oznacza, że wstrzykuje się go bezpośrednio w bliznę), które poprawiają wygląd blizny. Wesley dodaje, że by zmniejszyć stan zapalny w aktywnym przebiegu trądziku, można wykorzystać również terapię fotodynamiczną (światłem).

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to proces tworzenia w skórze mikronakłuć, mający na celu stymulację produkcji nowego kolagenu. Garshick mówi, że taki zabieg poprawi wygląd wgłębionych lub atroficznych blizn. Dodaje, że można go wykonać z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP) lub radiofrekwencji. Choć zabieg uważa się za bezpieczny dla każdego rodzaju skóry, podkreśla, jak ważne jest, by wykonywał go licencjonowany ekspert.

Peelingi chemiczne

Garshick mówi, że robiąc peelingi chemiczne, wykorzystuje się kwasy złuszczające, takie jak AHA lub BHA, by pozbyć się martwych komórek naskórka i poprawić odcień oraz fakturę skóry, a także wspomóc rozjaśnianie ciemnych plam i przebarwień. Dodaje, że pomagają one również w wyrównaniu kolorytu skóry i leczeniu zmian strukturalnych, takich jak wgłębienia i blizny atroficzne, dzięki czemu skóra staje się gładsza.

Ważne, by pamiętać, że kluczowa jest cierpliwość, niezależnie od tego, jakie pozostałości po trądziku chcemy wyleczyć. Jest to szczególnie istotne w przypadku blizn, gdzie ramy czasowe i wyniki terapii są zależne od rodzaju samej blizny oraz typu zabiegu, jaki wybierzemy. Podsumowując, od produktów stosowanych miejscowo w domu po zabiegi lecznicze w gabinecie dermatologa – nigdy wcześniej nie istniało tyle obiecujących rozwiązań technologicznych. – Blizny potrądzikowe mogą szpecić, a ja czuję, że mamy szczęście, mogąc zrobić dla naszych pacjentów tak wiele, by pomóc im w leczeniu. Mam nadzieję, że sprawiamy, iż ich piękno zewnętrzne dorównuje wewnętrznemu – mówi Wesley.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Lauren Valenti i Audrey Noble
Komentarze (1)

Paulina Ruszkiewicz08.02.2024, 21:34
w moim przypadku bardzo fajnie sprawdzają się domowe wynalazki. zaczęłam od maseczek samorobionych a to co mi pomagało szukałam w kosmetykach. mam tak przykładowo z drożdżami. dzięki temu wyprowadziłam sobie skórę z dna. w tym momencie mam krem sevolium jeżeli chodzi taką kompozycję wszystkich rzeczy sprawdzonych na mojej twarzy w jednym produkcie.
Proszę czekać..
Zamknij