Znaleziono 0 artykułów
24.05.2023

Kok jak dzieło sztuki: Jak stworzyć fantazyjne upięcie na głowie?

24.05.2023
Rosie Huntington-Whiteley / Fot. @halleybrisker

Do fanek tego upięcia należą m.in. Rosie Huntington-Whiteley, Lily James i Simone Ashley. O to, jak stworzyć koka przypominającego dzieło sztuki w domu, pytamy utalentowanego stylistę gwiazd Halleya Briskera.

W tym sezonie zapominamy o klasycznym koku na rzecz bardziej dopracowanej wersji tej fryzury. Rzeźbiarski kok to jeden z największych trendów lata, nadający architektonicznego charakteru temu, co tradycyjnie uważane jest za proste upięcie. Fryzura została spopularyzowana przez utalentowanego stylistę fryzur Halleya Briskera oraz jego klientki: Lily James, Simone Ashley, Eve Hewson, Lucy Boynton i Rosie Huntington-Whiteley.

Lucy Boynton /(Fot. @halleybrisker)

Niektóre z hipnotyzujących upięć Briskera charakteryzują się błyszczącymi kokardami (nie są to jednak akcesoria, lecz odpowiednio uformowane włosy), inne plecionkami, zawijasami i metalowymi okuciami. Włosy ściągnięte z dala od twarzy i kształty origami są doskonałym połączeniem schludnego wyglądu z przodu i bardziej imprezowego uczesania z tyłu.

Simone Ashley /(Fot. @halleybrisker)

Swoją kreatywność na najwyższym poziomie Brisker zawdzięcza synergii między klientami a jego zespołem, a także doświadczeniu w pracy z najlepszymi fryzjerami, takimi jak Malcolm Edwards i Eugene Souleiman. Ponadto Brisker ma w głowie wizualną „bibliotekę” inspiracji, począwszy od „obrazów Cecila Beatona po współczesne animacje”.

W takim upięciu chodzi o percepcję kształtów – mówi mi przez telefon. – Jeśli stworzysz kształt z tyłu głowy w jednym kierunku, musisz skonstruować inny, aby go zrównoważyć. Myślę, że to jak z rzeźbą, do stworzenia której używa się technik, które sprawiają, że jej kształt jest dla odbiorcy atrakcyjny.

Tył fryzury Eve Hewson /(Fot. @halleybrisker)

Stworzenie takiej fryzury wydaje się łatwe, ale po jednej próbie (która kończy się niepowodzeniem) okazuje się, że nie jest to takie proste. Ekspert porównuje opanowanie sztuki takich upięć do nauki jazdy samochodem. Na początku jesteś świadomy istnienia sprzęgła, drążka zmiany biegów i hamulców, próbując skoordynować swoje kończyny, a następnie jedziesz na autopilocie, nie przejmując się niczym. – Nagle naprawdę dobrze rozumiesz różne tekstury włosów i stworzenie fryzury staje się mniej pracochłonne – mówi. – Niektóre rodzaje włosów będą stawiały opór, a inne będą wymagać usztywnienia lub dodatkowych akcesoriów. Dojdziesz do etapu, w którym wszystko będzie proste.

Eve Hewson /(Fot. @halleybrisker)

Brisker często używa wypełnienia, które opisuje jako żylastą watę, która pozwala uformować mu włosy w rozmaite formy: – Pasma owijają się wokół nich, dzięki czemu można lepiej formować różne kształty – wyjaśnia. – Możesz tworzyć masywne zwoje lub wyściełać nimi włosy i tworzyć pełne objętości formy. Inne niezbędne akcesoria to zestaw dobrych wsuwek (ulubione Briskera to Frenchies, ponieważ są obszyte aksamitem i mocno trzymają się we włosach) i klamry, a także haczyk bungee, którego można użyć do stworzenia naprawdę ciasno zaczesanego looku (zwykłe opaski do włosów mają ograniczone możliwości zaciskania, więc fryzura może ostatecznie opadać).

Lily James /(Fot. @halleybrisker)

Oczywiście uzyskanie wyjątkowego wyglądu wymaga zdrowych włosów, dlatego Brisker używa kosmetyków Olaplex. – No 6 Bond Smoother i No 9 Nourishing Hair Serum stosuję jako podkład pod każdą fryzurę – mówi. – Największa zaleta tych produktów polega na tym, że są tak lekkie, że można je nakładać warstwami. Mieszam je oba i nakładam na wilgotne włosy, a następnie stylizuję. Aby utrzymać fryzurę w miejscu, używa produktów utrwalających, takich jak Thickening Spray marki Bumble & Bumble lub Queen For A Day marki Tigi. Wśród must haves wymienia także lakier do włosów Got2b Glued Blasting Freeze firmy Schwarzkopf, który sprawia, że fryzura jest „twarda jak skała”.

Jak stworzyć rzeźbiarski kok w domu krok po kroku?

Śmiało podejmij wyzwanie

Przed rozpoczęciem takiej stylizacji zawsze radzę, aby przestać się martwić o to, jak będzie wyglądać fryzura. Często, gdy zaczynam układać włosy, nie mam w głowie gotowego wyglądu. Baw się i miej z tego frajdę – w ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda ci się stworzyć fryzurę, która będzie ci się podobać – radzi Brisker.

Lily James /(Fot. @halleybrisker)

Przygotuj włosy

Wysusz włosy i spraw, by były lśniące. Nawet jeśli nie uda ci się stworzyć koka, nadal będziesz mieć piękne włosy gotowe na wyjście – mówi fryzjer.

Podziel włosy na kucyki

Potrzeba jak najwięcej pasm, więc moim pierwszym krokiem jest podzielenie kucyka na trzy części. Jeśli zrobisz tylko jeden, skończysz skręcając go w rogalika – to wszystko, co naprawdę możesz wtedy zrobić. Kiedy podzielisz go na trzy części, otrzymasz trzy różne obszary do kreatywnej zabawy. Możesz zacząć od jednego kucyka i skręcić go, pozostawiając końce na zewnątrz. Możesz zagiąć go i przypiąć kolejny. A następnie zapleść kolejną sekcję i na przykład ją zakręcić – instruuje ekspert.

Ustaw odpowiednio lustro

Musisz być w stanie zobaczyć tył głowy, chyba że robisz kok na jej czubku. Znajdź idealne ustawienie, czy to w łazience, czy z dwoma umiejętnie rozmieszczonymi lustrami – radzi mistrz fryzjerstwa.

Zaopatrz się w akcesoria

– Kup dobry zestaw spinek i klamer. Aby zabezpieczyć kucyk, najlepszą rzeczą, jakiej możesz użyć, jest haczyk bungee (elastyczna taśma z haczykami po obu jej końcach), aby mocno zabezpieczyć fryzurę i zapobiec jej poluzowaniu. Uwielbiam też spinki Frenchies, które są dostępne we wszystkich odcieniach włosów, w tym szarym, czarnym, blond, brązowym i rudym, a do tego się nie przesuwają – mówi Brisker.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Hannah Coates
Proszę czekać..
Zamknij