Znaleziono 0 artykułów
11.09.2023

Cichy luksus na paznokciach: Krótki manikiur trendem jesieni

11.09.2023
(Fot. dzięki uprzejmości Olivii Rodrigo)

Jeśli zastanawiasz się nad przerwą od żelu lub akrylu, teraz jest na to najlepszy moment – długie paznokcie, które od kilku sezonów pozostają wiodącym trendem, nadchodzącą jesienią ustępują krótkiemu manikiurowi. Możesz nosić go w wersji minimalistycznej w duchu cichego luksusu lub podejść do sprawy równie kreatywnie, co na długiej płytce. 

Najważniejsza we współczesnym manikiurze jest kreatywność. „Migdały”, „trumienki” i „szpice” pozwalają nadać paznokciom interesujący kształt, a szeroka gama lakierów oryginalnego wykończenia. Modne surrealistyczne zdobienia pozwoliły wielu stylistkom paznokci zyskać status gwiazd w swoim fachu. I choć dłuższe paznokcie oznaczają większą powierzchnię, na której można dać upust swojej kreatywności (i śmiało testować trendy), to kolejny etap mani-ewolucji zapowiada się na odrobinę krótszy. Jesień to bowiem sezon krótkich paznokci, a zmiana ta w równym stopniu, co z modą, wiąże się z funkcjonalnością.  

Zaleta krótkich paznokci: Wygoda

– Znam ludzi, którzy z długimi paznokciami mogą zrobić wszystko, i takich jak ja, którzy nie są w stanie z nimi funkcjonować – mówi Betina Goldstein, artystka zajmująca się stylizacją paznokci, która swoje wymyślne zdobienia maluje na własnych, naturalnych paznokciach. – Ciągle pracuję rękami, gotuję, zajmuję się ogrodem i maluję, więc na co dzień jest mi wygodniej z krótszymi paznokciami.  

Zgadza się z nią inna stylistka, Queenie Nguyen: – Osobiście wolę mieć krótsze paznokcie, ponieważ dużo pracuję rękoma i w ten sposób jest mi łatwiej o nie dbać – mówi. Zola Ganzorigt – artystka odpowiedzialna za wiele wiralowych manikiurów Hailey Bieber, woli paznokcie średniej długości i długie, jednak zauważa, że klientki coraz częściej proszą, by przycinać je krócej. – Ludzie skłaniają się ku naturalnej urodzie, a krótkie paznokcie wymagają zdecydowanie mniej zachodu – mówi. – Łatwiej jest też je pielęgnować w porównaniu z długimi – nie trzeba martwić się o to, czy złamiemy paznokieć, nie potrzeba też dodatkowej ochrony ani wzmacniających produktów. 

Krótkie paznokcie w stylu cichego luksusu

Przeglądając TikToka, odkryjemy, że wiele twórczyń wkracza w „erę naturalnych paznokci”, odchodząc od ich przedłużania z tak prozaicznego powodu, jak łatwiejsze wykonywanie prostych czynności, np. rozpinania jeansów, nakładania makijażu czy otwierania – w zasadzie wszystkiego. Ten wybór ma jednak również wymiar estetyczny, tworzy bowiem idealną bazę dla minimalistycznych stylizacji. – Moda na krótkie paznokcie wpisuje się w nurt quiet luxury – mówi Nguyen. – Krótkie paznokcie sugerują klasę i ponadczasowość, która stanowi dopełnienie całego looku. Dla przykładu siostry Olsen od zawsze są zwolenniczkami naturalnych paznokci w duchu oszczędnej elegancji, znajdującej odzwierciedlenie zarówno w ich osobistym stylu, jak i wizji ich marki The Row. 

Krótkie paznokcie nie muszą oznaczać minimalistycznej stylizacji

Warto zaznaczyć, że dzieła Goldstein to dowód na to, że posiadanie krótkich paznokci nie musi oznaczać nudy. Ambasadorka Chanel przyozdabia naturalne paznokcie elementami 3D, takimi jak piłki tenisowe, podkolanówki, oliwki z martini, perły oraz dżety, a także skrupulatnie namalowanymi komarami, truskawkami i frytkami. Jednak na krótkich paznokciach nawet najbardziej dziwna sztuka z jakiegoś powodu wydaje się powściągliwa, co pozwala cieszyć się ekstrawaganckim manikiurem, który nie wpływa na cały look.  

Goth glam i french na krótkich paznokciach 

Większość trendów w manikiurze sprawdza się też na krótkich paznokciach. Fanki zyskującego na popularności trendu goth glam powinny przyjrzeć się pokazowi marki Proenza Schouler na jesień 2023, gdzie modelki miały krótkie paznokcie z czarnym frenchem, lub zdjęciom promującym najnowszy album Olivii Rodrigo. Na większości z nich piosenkarka ma krótkie, zupełnie czarne paznokcie (czasem z odpryśniętym lakierem). – Jeśli masz krótkie paznokcie, a chcesz nosić manikiur francuski, sugeruję, by linia frencha była ultracienka – mówi Goldstein. – Sprawi to, że płytka paznokcia będzie wydawała się dłuższa. 

Jak dopasować kształt paznokci do dłoni?

Zasadniczą kwestią jest również nadawanie paznokciom kształtu, który powinien być określony przez to, jak naturalnie rosną. – Zawsze przyglądam się kształtowi palców i macierzy paznokcia, a następnie ustalam, jaki kształt płytki byłby najbardziej korzystny – mówi Goldstein. – Generalnie lubię zwężać paznokcie ku górze, by je optycznie wydłużyć, a następnie nadać im pożądany kształt. I choć Goldstein jest oczywiście zwolenniczką artystycznego podejścia do manikiuru, zaleca, by zdobienia były lekkie, by nie przytłoczyć paznokci.  

Wnioski? Jeśli zastanawiasz się nad przerwą od żelu lub akrylu, teraz jest na to najlepszy moment. – Podobnie jak w modzie, trendy w paznokciach oscylują pomiędzy skomplikowanymi a prostymi – mówi Natalie Minerva, artystka zajmująca się stylizacją paznokci. – Czasami ludzie chcą po prostu odpocząć od nadmiernej długości! Przyjemnie jest móc w pełni korzystać ze swoich dłoni i paznokci. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com

Calin van Paris
Proszę czekać..
Zamknij