Znaleziono 0 artykułów
11.04.2024

Nowy numer „Vogue Polska Living”: Klasyka na nowo

11.04.2024
(Fot. PION Studio)

W piątym numerze „Vogue Polska Living” oddajemy głos tricksterom, czyli ekspertom od ciągłego przeobrażania się, łamania zasad i grania ambiwalencjami. Zmiana jest żywiołem zarówno nowego it-boya architektury Fabrizia Casiraghiego, jak i wydobytej z zapomnienia twórczości Julii Keilowej. Potrzeba zmiany zapoczątkowała również nową falę kanadyjskiego designu, renesans sztuki stołu oraz wykreowała najważniejsze trendy i tendencje nadchodzących sezonów.

Antropolodzy opisują tricksterów jako specjalistów od tworzenia nowych światów. Ich anarchiczne działania niosą ze sobą moc rewitalizacji kultury, a szelmowska gra z przyjętymi normami pozwala zobaczyć to, co przezroczyste i niedostrzegalne. „Kwestionowanie twórczych paradygmatów, zabawa cytatami i próba odświeżenia klasyki to motywy, które powracają na kolejnych stronach tego numeru »Vogue Polska Living«” – pisze we wstępniaku Hanna Rydlewska, redaktorka prowadząca specjalnego wydania magazynu poświęconego designowi.

Villa Borsani (Fot. Agostino Osio Dla Alto Piano / Archivio Borsani)

Nowe talenty i zapomniane ikony

Do grona tricksterów bez wątpienia należy Fabrizio Casiraghi. O tym, jak włoski architekt urządza świat wbrew ustalonym konwencjom, pisze Aleksandra Krasny. Przewrotny humor projektanta bez wątpienia doceniłaby Julia Keilowa, wybitna metaloplastyczka, której imponujący dorobek na prawie sto lat popadł w zapomnienie. Sylwetkę artystki prezentuje Anna Sańczuk. Pamięć o Keilowej zostanie w tym roku przywrócona podwójnie: za sprawą wystawy w Muzeum Warszawy i biografii Małgorzaty Czyńskiej.

(Fot. Miguel Flores-Vianna)

Zamiłowanie Keilowej do pięknych, choć nietypowych przedmiotów codziennego użytku podzielają siostry Laila i Nadia Gohar, twórczynie marki Gohar World. Misją ich niezwykłego uniwersum jest – jak pisze Ismena Dąbrowska – „zachęcanie do celebrowania zwyczajności w niezwyczajny sposób”. Dekady temu podobny cel przyświecał Jolancie Owidzkiej. O tym, jak wyniosła tkaninę artystyczną do rangi sztuki, opowiada Katarzyna Jasiołek.

Sztuka stołu i kanadyjska nowa fala

Na łamach piątego numeru „Vogue Polska Living” jak zawsze znajdziecie przegląd najważniejszych trendów. Do tendencji, które będą definiowały sezon wiosna-lato 2024, Dominika Olszyna zalicza triumfalny powrót gliny, metalu i sztruksu, nowe oblicze nostalgii, a także zwrot ku przezroczystościom i refleksom.

Verre d'Onge (Fot. Nathan Lang)

Natomiast Kamila Wagner wraz z cenioną scenografką Anią Witko wyjaśniają, jak branże mody i designu oszalały na punkcie świata stołu. Zastawy jak dzieła sztuki, kolacje niczym performance i jadalne instalacje – głodni wrażeń projektanci serwują nam wizualno-kulinarną ucztę dla zmysłów.

Zamiłowanie do eksperymentów stało się również wizytówką kanadyjskiej nouvelle vague. Kanada długo stanowiła zaplecze światowego designu. Dziś, jak pokazuje Julia Właszczuk, nowe pokolenie kanadyjskich twórców wyznacza standardy projektowania przyszłości – świadomego, różnorodnego i innowacyjnego.

(Fot. Matthieu Salvaing)

Eklektyczne apartamenty i gotycka apteka

Nowe wydanie „Vogue Polska Living” jak zawsze prezentuje także inspirujące wnętrza. Wśród rodzimych realizacji znalazło się warszawskie mieszkanie Natalii Maczek z MISBHV projektu architektki Katarzyny Baumiller – inspirowane paryskimi apartamentami wnętrze pojawia się na okładce numeru. O kulisach jego powstania pisze Basia Czyżewska, która odwiedziła również zreinterpretowaną przez pracownię NOKE altankę działkową „Bovskiej” i Grzegorza Wacławka.

Do historycznych wnętrz zaprasza Maja Krasicka, która proponuje podróż do epoki świetności hoteli Orbis. Aby w pełni docenić wnętrze gotyckiej apteki na warszawskim Nowym Świecie projektu Enrica Marconiego, Jarosław Trybuś przenosi nas w czasy, gdy królowa Wiktoria otwierała pierwszą The Great Exhibition w Londynie.

(Fot. PION Studio)

Do podróży – tym razem w przestrzeni – zachęca również Gay Gassmann. Autorka książek o designie składa wizytę w nowojorskim domu Yany Peel na Dolnym Manhattanie. W odwiedziny wybieramy się także do Ledy Athanasopoulou, multidyscyplinarnej projektantki mieszkającej w zjawiskowym domu na wzgórzu Lycabettus w stolicy Grecji. O bardzo ciekawych trendach w ateńskim designie pisze również Małgosia Minta w przewodniku kulinarnym.

(Dzięki uprzejmości artystki oraz Leto Gallery i Blum Los Angeles, Tokyo, New York)

„Vogue Art” pod patronatem BMW i sztuka en vogue

W numerze nie mogło zabraknąć wątków związanych ze sztuką. W sekcji „Vogue Art” proponujemy m.in. przewodnik po Biennale Sztuki w Wenecji autorstwa Anny Theiss oraz jej opowieść o erudycyjnym malarstwie Aleksandry Waliszewskiej, której praca trafiła na okładkę dodatku specjalnego.

Na łamach „Vogue Art” Justyna Szylman, p.o. dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki wykłada credo tej instytucji jako inkluzywnej, gotowej na zmiany i wyzwania współczesności, a Artur Burchacki pisze o Luce Guadagninie, który został kuratorem trzeciej edycji Homo Faber.

Razem z Dominiką Olszyną zapraszamy również do Mediolanu na kolejną odsłonę Salone del Mobile oraz zwiedzamy Villę Borsani, która z okazji targów Alcova 2024 wkrótce zostanie ponownie otwarta dla gości.

(Fot. PION Studio)

Jeszcze więcej inspirujących treści znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych oraz online z wygodną dostawą do domu.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij