Znaleziono 0 artykułów
07.11.2022

Mężczyźni Diany: Od księcia do miliardera

07.11.2022
Fot. Getty Images

Nie ma chyba współcześnie postaci, której życie osobiste byłoby bardziej wyczerpująco opisane niż zmarłej księżnej Diany. Po raz pierwszy Lady Di znalazła się w świetle reflektorów w wieku zaledwie 19 lat, kiedy zaczęła spotykać się z księciem Karolem. Przez następne półtorej dekady nie było dnia bez jej zdjęcia w gazecie lub nazwiska w nagłówku, zwłaszcza gdy jej małżeństwo zaczęło się rozpadać.

Nadchodzący piąty sezon serialu „The Crown” przeanalizuje i udramatyzuje związki Diany nie tylko z Karolem, ale także z dr. Hasnatem Khanem i Dodim Al-Fayedem oraz pokaże, jak jej relacje śledziły media. Przed premierą serialu, która odbędzie się 9 listopada, przypominamy o nagłośnionych związkach księżnej Diany.

Karol, książę Walii

Fot. Getty Images

W 1977 roku, w wieku zaledwie 16 lat, Diana Spencer po raz pierwszy spotyka księcia Walii, Karola, w Althorp House – 1500-akrowej rodzinnej posiadłości w Northamptonshire w Anglii. Trzy lata później ona i książę Karol zaczynają się spotykać, a on oświadcza się jej 24 lutego 1981 roku. Kiedy reporter zapytał Karola, czy są zakochani, ten wygłosił wtedy słynne: –Cokolwiek znaczy „zakochany”.

Szacuje się, że ich ślub, który odbył się kilka miesięcy później, oglądało 750 milionów ludzi. Diana nazwała go później „najgorszym dniem swojego życia” w dokumencie „Diana: In Her Own Words”. – Czułam, że jestem barankiem idącym na rzeź. I zdawałam sobie z tego sprawę – powiedziała.

Podobno do 1986 roku obydwoje utrzymywali relacje pozamałżenskie. W 1994 roku Karol powiedział swojemu oficjalnemu biografowi, Jonathanowi Dimbleby’emu, że ponownie związał się z Camillą Parker Bowles. W tym samym czasie najprawdopodobniej rozpoczął się romans Diany z kapitanem armii Jamesem Hewittem, a w prasie zaczęły pojawiać się plotki o ich trudnym małżeństwie.

W 1992 roku książęca para oficjalnie rozstała się.

James Hewitt

Fot. Getty Images

W trakcie swojego nieszczęśliwego małżeństwa z księciem Karolem księżna Diana miała romans z kapitanem armii Jamesem Hewittem, który rozpoczął się w 1986 roku i zakończył około 1990 roku. W 1994 roku Hewitt podzielił się swoją historią w opowiadaniu, które rzekomo sprzedało się za miliony dolarów. Raporty z tamtego czasu ujawniają, że Hewitt przez lata sprzedawał szczegóły swojego romansu z Dianą tabloidom („Reputacja Hewitta, jak się wydaje, otrzymała śmiertelny cios” – pisał magazyn „People” na okładce opublikowanej w październiku 1994 roku). Hewitt jeszcze w 2011 roku odnosił się publicznie do swojego romansu z księżną Walii: – Gdyby Karol jej nie zdradzał, Diana również by tego nie robiła – powiedział „Entertainment Tonight”.

Dr Hasnat Khan

Fot. Getty Images

Związek księżnej Diany z dr. Hasnatem Khanem rozpoczął się we wrześniu 1995 roku. Przez dwa lata ich relacja była bardzo prywatna (na tyle, na ile było to możliwe po tym, jak dziennikarze dowiedzieli się o nowym romansie księżnej). Mimo intensywnego zainteresowania mediów mówiło się, że był to stosunkowo normalny związek. Przezwisko słynnego kardiochirurga brzmiało „Pan Wspaniały”.

Do dziś Khan prawie nie mówi o związku z Dianą. Wyjątkiem było oświadczenie, które złożył podczas śledztwa w sprawie jej śmierci w 2004 roku, odczytane później w sądzie. Z sentymentem wypowiadał się o zmarłej księżnej: – Uważałem ją za bardzo normalną osobę o wielu zaletach – powiedział. Khan przyznał również, że ich rozstanie było spowodowane jego niechęcią do większego upublicznienia związku.

Dodi Al-Fayed

Fot. Getty Images

Po Khanie Diana umawiała się z Dodim Al-Fayedem, producentem filmowym i synem miliardera i biznesmena Mohameda Al-Fayeda. Para spędziła lato 1997 roku na jego jachcie na południu Francji, a następnie udali się do Paryża. Kamery towarzyszyły im wtedy wszędzie, gdzie tylko się udali.

To właśnie w Paryżu doszło do tragedii: para zginęła w dramatycznym wypadku samochodowym w tunelu. Śledztwo w sprawie ich śmierci wykazało, że kierowca, który prowadził auto z Dianą i Al-Fayedem na pokładzie, był pijany i pędził z prędkością 121 mil na godzinę, uciekając przed goniącą ich hordą paparazzich.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Elise Taylor
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Mężczyźni Diany: Od księcia do miliardera
Proszę czekać..
Zamknij