Znaleziono 0 artykułów
11.03.2022

Najważniejsze momenty z pokazów Versace

11.03.2022
Fot. Victor VIRGILE

Każdy pokaz Versace to ekscytujący spektakl. W latach 90. po wybiegach włoskiego domu mody przechadzały się supermodelki, dziś kolekcje Donatelli kochają gwiazdy młodego pokolenia.

Condé Nast Archive

Wolność dla kobiet

Gianni Versace kochał supermodelki. Moment, gdy LindaCindyNaomiChristy szły po wybiegu pokazu kolekcji jesień–zima 1991 Versace przy dźwiękach piosenki „Freedom!” George’a Michaela, przeszedł do historii. Uchwycono w nim energię lat 90. XX wieku.

Condé Nast Archive

Sado-maso

Sylwetki Versace inspirowane niekonwencjonalnymi praktykami seksualnymi stały się pożywką dla niezliczonej ilości naśladowców, z których żaden nie był w stanie dorównać oryginałowi. Projekty, które na pokazie kolekcji jesień–zima 1992 założyły Helena Christensen, Carla Bruni i Linda Evangelista, były wyjątkowo zmysłowe. Gdy lata później, przygotowując looki na czerwony dywan, do archiwów Versace sięgają po nie Lady Gaga czy Miley Cyrus, wiedzą, że będą w nich przyciągać spojrzenia.

Fot. LUCA BRUNO

Różowo mi

W latach 90. Kate Moss regularnie zmieniała kolor włosów, ale jej debiut w różowej fryzurze na wybiegu Versace był szczególnie zaskakujący. Ubrana w turkusową mini, z długimi neonowymi włosami, Moss dodała do repertuaru Versace trochę punkowego stylu.

Fot. Photo: JB Villareal/Shoot Digital

TA sukienka

W czasie niesamowitego pokazu kolekcji Wiosna 2000 Donatelli, Amber Valletta przedstawiła światu jedną z najbardziej rozpoznawalnych sukienek w historii. Przygotowała wtedy grunt pod głośny look Jennifer Lopez na rozdaniu nagród Grammy w tym samym roku. Valletta, jako wieloletnia ulubienica domu mody, otwierała lub zamykała wiele pokazów Versace, żaden jednak nie był tak pikantny jak ten.

Fot. Stephane Cardinale - Corbis

Nowa generacja

Jak na markę tak silnie kojarzoną z reprezentującymi ją twarzami, Versace nie miała problemu z zaakceptowaniem zmian pokoleniowych wśród modelek. Gdy nastąpił nagły zwrot od pewnych siebie kobiet w stronę piękności o niewinnych buziach, Donatella była gotowa, by podporządkować się nowej estetyce. Na jej pokazie wiosna–lato 2012 Atelier Versace pojawiły się wszystkie młode ulubienice, od charakterystycznej Karlie Kloss po kapryśną Lindsey Wixson.

Fot. Marcus Tondo / InDigital

Oh, Naomi!

W ciągu wielu lat Naomi Campbell wielokrotnie zaszczyciła swoją obecnością wybiegi Versace, ale to w czasie pokazu kolekcji jesień–zima 2013 Atelier Versace ona sama i jej skąpy strój wywołały gwizdy i zachwycone okrzyki oczarowanej nią widowni.

Style.com

W mroku

Stylu gotyckiego raczej nie kojarzymy z Donatellą Versace, jednak na potrzeby pokazu haute couture wiosna–lato 2013 projektantka przeobraziła Evę Herzigovą i Georginę Grenville w mroczne postaci odziane w skórę i koronkę. Specjalną prezentację zobaczyła jedynie wyselekcjonowana grupa klientów i redaktorów.

Fot. Yannis Vlamos / Indigitalimages.com

Piękni mężczyźni

Versace od zawsze traktuje pokazy mody męskiej z takim samym rozmachem jak damskie. Modele Scott Barnhill i Ivan de Pineda znaleźli się znów na wybiegu specjalnie dla Donatelli.

Fot. Victor VIRGILE

Suknia z rozdania nagród Grammy

Jennifer Lopez, która pojawiła się na rozdaniu nagród Grammy w 2000 roku w słynnej już zielonej sukni Versace, na zawsze zmieniła oblicze mody. To pierwszy strój w historii, który „podbił internet” – ówczesny prezes Google’a, Eric Schmidt, przypisuje mu zasługi za wzrost zainteresowania inspirującymi Google Images. W realu suknia pomogła umocnić status Lopez jako jednej z największych gwiazd Hollywood, a print kojarzony z dżunglą często pojawiał się później w jej garderobie.

Z okazji 20. rocznicy występu Lopez na rozdaniu nagród Grammy Donatella poprosiła gwiazdę, by poszła w pokazie kolekcji wiosna–lato 2020. Ubrała ją w lekko zmodyfikowaną wersję looku.

Fot. Victor VIRGILE

Zjazd supermodelek

Żadna marka nie kojarzy się z supermodelkami tak jak Versace. Na pokazie kolekcji wiosna–lato 2018 dom mody zaskoczył widownię, zapraszając na wybieg kilka ze swoich pierwszych muz. Podczas finału odsłonięto kurtynę, za którą kryły się Cindy Crawford, Carla Bruni, Naomi Campbell, Claudia Schiffer i Helena Christensen. Ubrany w pasujące suknie kwintet gwiazd kampanii Versace sprzed lat wyglądał równie dobrze jak u szczytu sławy.

Fot. Jacopo Raule

Debiut Duy Lipy

Ikoną Versace wśród gwiazd generacji Z jest Dua Lipa, która jesienią 2021 roku została gwiazdą kampanii reklamowej marki. Lipa pojawiła się też na wybiegu pokazu kolekcji wiosna–lato 2022 w czarnym garniturze z wycięciami. Potem wróciła na wybieg w mieniącej się różowej sukni.

Fot. Pool ARNAL/PAT

Panna młoda

Versace ubierał wiele panien młodych, od Angeliny Jolie po Elizabeth Hurley. W latach 90. punktem kulminacyjnym pokazów haute couture były zawsze wielkie premiery projektów ślubnych Atelier Versace. Na ich tle wyróżniała się Kate Moss w błyszczącej mini i welonie (1995 rok).

Fot. TIZIANA FABI

Stopklatka

Jak podsumować pokaz mody w dobie mediów społecznościowych? Dając widowni – również tej w domach – moment stworzony na potrzeby Instagrama. Pod koniec pokazu jesień–zima 2022 na wybiegu pojawiły się wszystkie modelki, które zastygły na chwilę w miejscu, by można było zrobić im zdjęcie.

Janelle Okwodu
Proszę czekać..
Zamknij