Znaleziono 0 artykułów
13.11.2020

Osobowości mody o równowadze psychicznej

13.11.2020
Slick Woods (Fot. Ilya S. Savenok/Getty Images for Savage X Fenty )

Do niedawna choroby psychiczne były tematem tabu. Dziś coraz częściej otwarcie rozmawiamy o depresji. Aby oswoić z tematem terapii, dbania o siebie i zmagań z lękami, porozmawialiśmy z 16 osobami ze świata mody, które zdradzają sposoby na lepsze samopoczucie. 

1. Slick Woods, modelka i aktorka 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I can’t wink Hecticcccc

Post udostępniony przez @ slickwoods Dla mnie definicja self-care jest szeroka. Może oznaczać wyznaczanie granic w relacjach międzyludzkich, a nawet w relacji z samym sobą. Dbanie o siebie to także wykonywanie najprostszych czynności, które przekładają się na poczucie komfortu: sprzątanie w domu, długa kąpiel, podlewanie kwiatów czy noszenie ulubionych butów. Na początku drogi do harmonijnego związku z samą sobą miałam obsesję. Chciałam siebie naprawić, stać się „normalną”. Teraz nie tłamszę emocji i zawsze ufam intuicji.

Dla mnie definicja self-care jest szeroka. Może oznaczać wyznaczanie granic w relacjach międzyludzkich, a nawet w relacji z samym sobą. Dbanie o siebie to także wykonywanie najprostszych czynności, które przekładają się na poczucie komfortu: sprzątanie w domu, długa kąpiel, podlewanie kwiatów czy noszenie ulubionych butów. Na początku drogi do harmonijnego związku z samą sobą miałam obsesję. Chciałam siebie naprawić, stać się „normalną”. Teraz nie tłamszę emocji i zawsze ufam intuicji.

2. Harris Reed, projektant walczący o neutralność płciową

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Design break, acting debut here we come... dyslexia is making this a bit more difficult than I was expecting

Post udostępniony przez Harris Reed (@harris_reed)

Gdy projektuję, ogarnia mnie amok twórczy – biegam z cekinami po pracowni, szyję, odpowiadam na e-maile, odbieram telefony. Niekiedy towarzyszy mi drżenie, czuję wkradający się niepokój. Przez długi czas zmagałem się z problemami i do dziś miewam ataki paniki oraz wszechogarniającego lęku. Mój stan uległ znacznemu polepszeniu, gdy zacząłem słuchać swojego organizmu. Codziennie rano medytuję przez 10 minut, to pozwala na chwilowe wyłączenie się.

3. Kai-Isaiah Jamal, poeta, aktywista, model

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

thank u @telfarglobal for holding me down with this gift that reminds us of us by us. get yours now 💙

Post udostępniony przez DEY/DEM (@kai_isaiah_jamal)

Praktykowanie miłości wobec samego siebie polega przede wszystkim na robieniu tego, co wywołuje w nas pozytywne emocje: medytacja, afirmacja czy coś pozornie błahego, lecz wzbudzającego radość i uczucie spokoju. Istotne jest znajdowanie czasu na czynności dla siebie i tylko dla siebie.

Wolny, niczym nie przytłoczony umysł to najbardziej ekscytująca, najcudowniejsza część każdego z nas. Pisanie oraz spacery wyzwalają mnie. Ruch uspokaja myśli, a otoczenie wpływa na wszystkie zmysły. Łzy? Nigdy nie powinniśmy się ich wstydzić. Terapia również nie jest powodem do dyskomfortu, wręcz przeciwnie, to jedna z lepszych rzeczy, jaka może nas spotkać.

4. Alton Mason, model

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

time to heal our women, be real to our women

Post udostępniony przez Alton (@altonmason)

Self-care to troska o siebie samego, przebaczenie, uleczenie duszy. To pozwalanie sobie na potknięcia, które są przecież nieodłączną częścią rozwoju. Sam zmagam się z lękami od liceum. Musiałem zajrzeć w głąb siebie, aby wyzwolić się od traum i opresji. Właściwie wciąż nad sobą pracuję, ale od kiedy pozwalam sobie na uwalnianie emocji, przyciągam miłość ludzi, którym na mnie zależy.

5. Iris Law, modelka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Big lime energy 🤑

Post udostępniony przez 🐋 🎀 𝐼𝓇𝒾𝓈 𝓁𝒶𝓌 🎀 🐋 (@lirisaw)

Dom powinien być oazą. Lubię codzienne rytuały: często gotuję z moim chłopakiem, używam dyfuzora do olejków eterycznych, który dostałam od cioci. To sprawia, że moje mieszkanie wypełniają kojące zapachy ułatwiające zasypianie. Uwielbiam aromatyczne herbaty z najodleglejszych zakątków świata.

6. Dilone, modelka i aktorka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stop and eat the roses❣️🌹🌺💫

Post udostępniony przez ᴅɪʟᴏɴᴇ (@_dilone)

Powinniśmy być bardziej wyrozumiali wobec siebie samych. Jakiś czas temu przeżywałam jeden z najmroczniejszych momentów. Miałam silne ataki paniki, nie byłam w stanie uporać się z depresją i myślami samobójczymi. Kilkukrotnie źle postawiono mi diagnozę, brałam leki, a uczulenie na jedną z substancji aktywnych rozwinęło się w zespół Stevensa-Johnsona [ciężka choroba skóry – przyp. red.]. Wzięłam wolne na pół roku. 

Farmakologia nie spowodowała nagłego uzdrowienia, umożliwiała mi funkcjonowanie, dzięki czemu mogłam podjąć leczenie. Temu towarzyszyła medytacja, kundalini [forma jogi – przyp. red.], bieganie, kąpiel i sen – duża część mojego niepokoju znika po odpowiednim odpoczynku. Dziś nie zażywam już tabletek, ale ze świadomością, że być może kiedyś będę musiała znów z nich korzystać.

7. Ava Nirui, projektantka i dyrektorka projektów specjalnych w domu mody Marc Jacobs

Pomogły mi mała grupa lojalnych przyjaciół, medytacja i uświadomienie sobie, że wrażliwość nie czyni cię słabszym. Całe życie mierzę się z lękami, a gdy dorosłam, uczucie niepokoju tylko narastało, także za sprawą technologii. Media społecznościowe mają swoją ciemną stronę, z czego zdałam sobie sprawę, gdy złapałam się na kilkudniowym analizowaniu jednej fotografii, którą chciałam opublikować na Instagramie. Obsesja i strach. Czuję się dużo szczęśliwsza, będąc rzadziej aktywna w sieci.

8. Louisa Ballou, projektantka kostiumów kąpielowych i ready-to-wear

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It’s too hot outside for clothes 🌞🏄‍♀️ Carve Swimsuit

Post udostępniony przez Louisa Ballou (@louisaballou)

Nie chodzi o to, aby przez cały czas czuć się doskonale, bo to niemożliwe. Powinniśmy wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Umiejętność zrobienia kroku w tył jest kluczowa. Taki dystans pozwala na zminimalizowanie intensywności przytłaczających emocji, dzięki czemu możemy przystąpić do działania z poczuciem większego spokoju.

9. Jazzelle Zanaughtti, modelka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

mercury back in fucking microbraids smdh

Post udostępniony przez ☆꧁:..::.:.:jazZeLLe::.::.:.꧂☆ (@uglyworldwide)

Dla mnie self-care oznacza zatrzymanie, chwilę na wzięcie głębszego oddechu i ocenę własnych potrzeb, a następnie spełnienie ich. Całe życie zmagam się z depresją kliniczną i lękami. Kiedy czuję się przytłoczona, a emocje przejmują nade mną władzę, staram się od nich odciąć. Troszczę się o siebie, by nie zapominać, że tak jak każdy zasługuję na miłość i szczęście. Staję twarzą w twarz z własną psychiką, czekając na poprawę – ta nadzieja pozwala mi przetrwać najgorsze momenty.

10. Munroe Bergdorf, modelka i aktywistka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TEEN VOGUE September 2020 Cover!!! I really don't have the words to describe how this feels. As a black, queer, transgender woman, I never ever thought that I could be on the cover of Vogue. But here we are! Dreams do come true... Thank you to @lpeopleswagner and the entire team at @teenvogue for supporting me on this journey over the years. This is a moment I won't ever forget. We. Out. Here! ✨ #WhatIsFashionNow Photographer: The Masons / @themasonsofficial Stylist: Michelle Li / @himichelleli Stylist Assistant: Michaela Quan / @michaelaquan Hair: Mikai McDermott / @mikaimcdermotthair Makeup: Bianca Spencer / @biancaspencermua Production: Making Pictures Poductions, Ltd. / @makingpicturessoho Story by: Thora Siemsen

Post udostępniony przez MUNROE (she/they) (@munroebergdorf)

Słuchajmy siebie. Wtedy będziemy wiedzieli, kiedy musimy zwolnić. Ponadto ważne jest znalezienie czegoś, co sprawia, że czujemy się po prostu szczęśliwi. Dla mnie jest to czas spędzany z moimi zwierzakami. 

Gdy miałam 18 lat, zdiagnozowano u mnie depresję. Bezpośrednio przełożyły się na to miesiące znęcania i prześladowań. Dlatego doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważna jest harmonia ciała i duszy. Mówienie o tym pomaga, gdyż wówczas zauważamy, że nie jesteśmy sami i dookoła znajduje się wiele osób podzielających nasze odczucia

11. Saul Nash, tancerz i projektant mody męskiej

Mam wrażenie, że to taniec i rodzina pozwalają mi utrzymać równowagę. Self-care to wyłączenie się i odwrócenie uwagi od wszystkich rzeczy, które na co dzień zaprzątają nam głowę, to dostrojenie się do własnych emocji. Musimy pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia. I nigdy się nie poddawać.

12. Aweng Chuol, modelka

Self-care jest równoznaczne z dbaniem o umysł. Ostatnio koncentruję się na pasjach – powróciłam do rysowania i pisania poezji. Uczę się także czerpać radość z samotności.

Bywam wulkanem energii, nie do powstrzymania. Następnego dnia potrafi hamować mnie własny niszczący od środka umysł. Gdy nadchodzą te cięższe dni, wypisuję sobie, co czuję – taka lista pozwala mi uporządkować myśli. Nie zapominajmy o terapii, czasami jest kluczem do poprawy.

13. Maxim Magnus, modelka i aktywistka

Powinniśmy się o siebie troszczyć przez okrągły rok, nie tylko w chwilach przygnębienia. To zajmuje czas, ale zapewnia większą stabilność. Najważniejsze, by pozostawać w zgodzie z samym sobą.

Myślę, że nie ma uniwersalnego wzorca, ale przydatna jest afirmacja. Osobiście lubię wynotowywać cele – dzięki temu łatwiej jest mi określić pragnienia i potrzeby.

14. Mimi Wade, projektantka mody

Ciężko jest zachować balans między życiem prywatnym a zawodowym. Akceptowanie słabości, tego, że przychodzą gorsze dni pozawala wyzwolić się od nieustającej presji, a filarem dobrego samopoczucia powinna być serdeczność wobec samego siebie. Słuchaj wewnętrznego ja i upewnij się, że nie jesteś wobec niego zbyt surowa.

15. Jordan Barrett, model

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Countdown: @Sedated.Ltd is Launching.

Post udostępniony przez Jordan K Barrett (@iblamejordan)

Self-care to troska o ciało i ducha. Gdy odczuwam niepokój, biorę zimny prysznic, biegam, aby pobudzić endorfiny, oczyścić umysł i wzmocnić przypływ adrenaliny.

16. Jasmine Sanders, modelka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

No makeup. No filters. No photoshop. Just checking in during my skincare routine ✨ Goodnight 🌙

Post udostępniony przez Jasmine Sanders (@goldenbarbie)

W trudnych chwilach przydatne są kontakt z naturą, sport i medytacja. Mnie ukojenie przynosi też słuchanie Whitney Houston lub muzyki gospel.

Materiał w oryginalne ukazał się na Vogue.com.

Eni Subair
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Osobowości mody o równowadze psychicznej
Proszę czekać..
Zamknij