Znaleziono 0 artykułów
16.05.2023

Popularne sposoby na zaskórniki, których nie polecają dermatolodzy

16.05.2023
Fot. Acielle/Style du Monde

Lista najgorszych sposobów na pozbycie się zaskórników naprawdę istnieje. Oto pięć z nich, które specjalnie dla nas komentuje lekarz dermatolog dr Rashmi Shetty.

W dziedzinie pielęgnacji skóry usuwanie zaskórników może wydawać się tak atrakcyjne jak wizyta u dentysty – wiesz, że poczujesz się lepiej, gdy wszystkie zanieczyszczenia znikną, ale i tak wizytę u kosmetyczki będziesz odwlekać w nieskończoność. Tutoriale internetowe sugerują, że można je samodzielnie wyciskać, ale eksperci od skóry na całym świecie są zgodni co do tego, że jedynym właściwym sposobem na ich pozbycie się jest uważna pielęgnacja skóry. Zanim więc zainwestujesz w najnowsze urządzenie do odsysania zaskórników, na którym wszyscy jego użytkownicy nie pozostawiają w internecie suchej nitki, sprawdź, co renomowany dermatolog dr Rashmi Shetty chce, żebyś wiedziała o najgorszych sposobach na pozbycie się zaskórników.

Czym są zaskórniki?

Co powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki i dlaczego zawsze powstają nowe? Doktor Shetty wyjaśnia: – Gruczoły łojowe posiadają otwory, które tworzą pory w twojej skórze. Gdy zostają zatkane i gromadzi się w nich wydzielina gruczołu, powstaje powszechnie znany wągier. Natomiast kiedy pory stopniowo zaczynają się otwierać, a ich zawartość wraz z nagromadzonym brudem i martwymi komórkami skóry zaczyna się utleniać, powstają zaskórniki.

Błędy, których należy unikać w przypadku zaskórników

Umówienie się na rutynową wizytę u dermatologa jest najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie zaskórników na akceptowalnym poziomie, tak jak zresztą w przypadku trądziku. Zabiegi w duchu „zrób to sam” rozpowszechniane w internecie mogą wydawać się atrakcyjne. Choć trudno jest się oprzeć tym obiecującym natychmiastowe efekty technikom, dr Shetty radzi ich unikać.

Mocne peelingi mechaniczne

Złuszczanie musi być wykonywane stopniowo i delikatnie, aby usunąć zanieczyszczenia ze skóry. Ręczne szorowanie skóry ostrymi granulkami może działać w sposób odwrotny do zamierzonego, pozbawiając skórę naturalnych olejków, a tym samym wyzwalając nadprodukcję sebum.

Metoda ręczna, czyli wyciskanie

Filmy o usuwaniu zaskórników mają miliony wyświetleń w sieci. Dlaczego jednak warto być ostrożnym przy ręcznym usuwaniu zaskórników? By nie spowodować dalszego stanu zapalnego. Nieprawidłowo przeprowadzone wyciskanie, bez nadzoru eksperta, może spowodować wciśnięcie zanieczyszczeń jeszcze głębiej w por, co w konsekwencji doprowadzi do pojawienia się gorszego stadium – trądziku.

Paski do usuwania zaskórników

Paski do usuwania zaskórników mogą wydawać się kuszącym i szybkim rozwiązaniem, ale ich niezdolność do odpowiedniego oczyszczania porów nie sprawdzi się na dłuższą metę. Osoby o wrażliwej i cieńszej skórze powinny szczególnie ich unikać, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia skóry podczas ściągania.

Narzędzia do odsysania

Koncepcja zautomatyzowanego urządzenia, które może usunąć wszystkie zanieczyszczenia z porów, brzmi atrakcyjnie, ale urządzeń ssących lepiej unikać, zwłaszcza przy delikatnej skórze – mogą powodować pękanie naczyń krwionośnych wokół nosa.

Domowe sposoby DIY

Od stosowania maseczki z sody oczyszczonej jako domowy produkt złuszczający po pastę do zębów jako środek do punktowego leczenia zainfekowanych porów – w internecie aż się roi od pomysłów typu „zrób to sam”, które mają pomóc w walce z zaskórnikami. Doktor Shetty uważa, że takie środki są w dużej mierze wymyślane na podstawie niepotwierdzonych dowodów i nie mogą służyć jako substytut profesjonalnego zabiegu.

Jeżeli zależy ci na zmniejszaniu widoczności zaskórników, trzymaj się sprawdzonych sposobów i bądź konsekwentna w pielęgnacji skóry. – Używaj środków na bazie wody, aby dokładnie oczyścić pory skóry, a bronią przeciw uczyń tak cenione w kosmetyce składniki, jak kwas salicylowy, niacynamid i witamina C – podsumowuje ekspert.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.in.

Hasina Khatib
Proszę czekać..
Zamknij