Znaleziono 0 artykułów
04.11.2020

„The Crown”: Rodzina królewska na ekranie i w rzeczywistości

04.11.2020
(Fot. Netflix i Getty Imges)

Netfliksowy przebój gromadzi przed telewizorami 73 mln widzów. Serial otrzymał 39 nominacji do nagrody Emmy i 10 statuetek. Podobno jest najdroższą produkcją platformy streamingowej. Sukces gwarantuje świetnie dobrana obsada. Przedstawiamy aktorów i członków rodziny królewskiej, których grają. 

Claire Foy jako królowa Elżbieta II (sezon 1 i 2)

Kiedy 25-letnią Elżbietę Aleksandrę Marię koronowano na królową, była przez poddanych postrzegana jako postępowa  monarchini. I choć teraz widzimy ją w srebrzystej trwałej i jednym z bajecznych kapeluszy, okazuje się, że kiedyś wyglądała zupełnie inaczej. 

Olivia Colman jako królowa Elżbieta II (sezon 3 i 4)

 

Aktorka doskonale odtworzyła postać monarchini w późniejszych latach, gdy Elżbieta II mierzyła się z trudem przewodzenia swoim narodem. 

Imelda Staunton jako Elżbieta II (sezon 5 i 6)

Aktorka słynąca z roli Dolores Umbridge w „Harrym Potterze” zagra królową w ostatnich sezonach, których fabułę osadzono w latach 90.

Vanessa Kirby jako księżniczka Małgorzata (sezon 1 i 2)

Jedyna siostra królowej Elżbiety II była duszą towarzystwa. W wieku 22 lat zakochała się w pilocie Peterze Townsendzie. W rodzinie królewskiej romans ze starszym o 16 lat rozwodnikiem wzbudził niechęć. Vanessa Kirby wcielała się w Małgorzatę do czasu, aż rolę przejęła Helena Bonham Carter.

Helena Bonham Carter jako księżniczka Małgorzata (sezon 3 i 4)

Helena Bonham Carter tchnęła nowe życie w bohaterkę, którą często kojarzymy z niesławnym rozwodem. Aktorka sportretowała frustrację związaną z nieszczęśliwym małżeństwem i niedostatecznie wyeksponowaną rolą w rodzinie.  

Lesley Manville jako księżniczka Małgorzata (sezon 5 i 6)

Po Carter rolę Małgorzaty przejmie Lesley Manville, która w 2018 r. była nominowana do Oscara za udział w filmie „Nić widmo”. W tym okresie stan zdrowia księżniczki uległ znacznemu pogorszeniu – w 1993 r. była hospitalizowana z powodu zapalenia płuc, a w pięć lat później doznała udaru, który wpłynął na jej sprawność.

Josh O’Connor jako książę Karol (sezon 3 i 4)

Książę Karol jest jednym z głównych bohaterów kolejnych sezonów. Wciela się w niego angielski aktor Josh O’Connor. 

Matt Smith jako książę Filip (sezon 1 i 2)

Czy jako jedyni szukaliśmy zdjęć młodego księcia z początków związku z królową Elżbietą II? Te włosy! Ten styl! Nic dziwnego, że monarchini nigdy nie kochała nikogo innego.

Tobias Menzies jako książę Filip (sezon 3 i 4)

Tobias Menzies przejął rolę księcia na kolejne sezony. Podobieństwo jest uderzające. 

Jonathan Pryce jako książę Filip (sezon 5 i 6)

Aktor z „Dwóch papieży” zagra mężczyznę, którego królowa Elżbieta II nazywa swoją „siłą i oparciem”. Tego będzie potrzebować, bowiem na ekranie zobaczymy zdarzenia z 1992 r., znanego jako „annus horribilis” z powodu wielu skandali, które nękały brytyjską rodzinę królewską.  

Emma Corrin jako księżna Diana (sezon 4)

Księżna Diana w „The Crown” pojawi się wraz z debiutem Emmy Corrin. Młoda aktorka zagrała Lady Di od jej nastoletnich lat do początków trzeciej dekady życia.

Elizabeth Debicki jako księżna Diana (sezon 5 i 6)

Gwiazda „Wielkiego Gatsby’ego” przejmie rolę księżnej w kolejnych sezonach, które najprawdopodobniej obejmą burzliwy rozwód Diany i Karola.

Emerald Fennell jako Camilla Shand (sezon 3 i 4)

Camilla Shand (później Parker-Bowles), kobieta, która stanęła między Karolem a Dianą, pojawiła się w trzecim sezonie. W „The Crown” wciela się w nią Emerald Fennell (producentka drugiego sezonu „Obsesja Eve”).

Matthew Goode jako Antony Armstrong-Jones, 1. hrabia Snowdon (sezon 2)

Elegancki fotograf poślubił księżniczkę Małgorzatę w 1960 r. i tym samym wkroczył do świata pełnego przywilejów, przyjęć, ale także kłótni oraz niewierności, które zwieńczył rozwód 18 lat później. Artysta i kobieciarz wstrząsnął monarchią tak, jak poprzedni outsiderzy – chociażby słynna Wallis Simpson. W roli Antony’ego zobaczymy Matthew Goode’ego. 

Jared Harris jako król Jerzy VI

Król Jerzy VI wcale nie miał być królem. To jego brat, Edward VIII, stał w kolejce do tronu. Plany pokrzyżowała Wallis Simpson, dla której zrzekł się tronu. Jerzy zapamiętany został z paraliżującego lęku przed wystąpieniami publicznymi oraz jąkania. Ostatecznie uporał się z problemami przy pomocy logopedy i przyjaciela, Lionela Logue’a.  

John Lithgow jako sir Winston Churchill 

To chyba najbardziej intrygujący wybór – amerykańskiego aktora obsadzono w roli najbardziej pamiętnego męża stanu Wielkiej Brytanii, premiera Winstona Churchilla. Lithgow stworzył urzekający portret „Brytyjskiego Bulldoga” w jego ostatnich latach życia. 

Victoria Hamilton jako królowa matka

Matka królowej Elżbiety II jest jedną z najsłynniejszych przedstawicielek brytyjskiego dworu. Była na tyle kochana przez poddanych, że Adolf Hitler określał ją mianem „najniebezpieczniejszej kobiety w Europie”. Żyła 101 lat, zanim umarła we śnie, miesiąc po stracie młodszej córki. 

Ben Miles jako oficer Peter Townsend

Townsend, bohater wojenny i pilot Królewskich Sił Powietrznych, stał się bohaterem wielu skandali po tym, jak zakochał się z wzajemnością w księżniczce Małgorzacie.

Alex Jennings jako książę Windsoru

Edward VIII Windsor słynął z tego, że nieomal doprowadził do rozpadu monarchii, po tym, jak oświadczył się dwukrotnej rozwódce Wallis Simpson. Jego decyzja o ślubie doprowadziła do kryzysu, co zmusiło następcę tronu do zrzeczenia się korony. Para udała się do Francji, gdzie spędziła większość życia.

Oryginalny tekst ukazał się na Vogue.com.

Vogue.com
Proszę czekać..
Zamknij