Znaleziono 0 artykułów
19.02.2022

Youthquake: Tega Akinola projektuje buty z kabli

19.02.2022
Fot. Tega Akinola

W ramach projektu Youthquake przedstawiamy artystów z generacji Z. 22-letnia Brytyjka Tega Akinola robi buty ze starych kabli.

Na początku 2020 roku brytyjska projektantka Tega Akinola, wtedy studentka psychologii sportu, odbywała kwarantannę w domu rodzinnym. Sprzątając sypialnię, natknęła się na torbę pełną zepsutych kabli. Gdy miała je wyrzucić, jej wzrok padł na wtyczkę USB. – Skojarzyła mi się ze sprzączką zapinaną na pięcie buta na obcasie. Kupiłam takie buty i przykleiłam do nich kable. Od tego wszystko się zaczęło – opowiada.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TEGA AKINOLA (@tegaakinola)

W kwietniu na Instagramie Akinola pokazała efekt swojej pracy – białe buty na obcasie z paskiem na kostce zrobionym z kabla USB. Wcześniej zaprezentowała buty w szpic przerobione ze skarpet Nike’a i torebkę zrobioną z pomarańczowego polaru marki Patagonia.

Fot. Tega Akinola

Akinola przekształciła hobby w biznes. Teraz nawiązuje kontakty z firmami zajmującymi się odpadami elektronicznymi, po czym wykorzystuje wadliwe kable pozyskiwane za pomocą Depopa, Ebaya, Facebooka i sklepów internetowych. Jej matka, krawcowa i tata grafik pomogli sprawić, by minitorebki z polarów Patagonii stały się funkcjonalne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TEGA AKINOLA (@tegaakinola)

Akinola wykorzystuje też umiejętności pozyskane w pracy influencerki. Łącząc je z pomysłowością, zachwyca rówieśników. W zgodzie z zasadami wyznawanymi przez generację Z wszystkie jej projekty pochodzą z upcyklingu.

Fot. Tega Akinola
Gdy zaczynałam, nie skupiałam się na tym, by za wszelką cenę działać w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Chciałam po prostu kupować używane rzeczy i robić z nich coś nowego. Gdy zdałam sobie sprawę, że mogę inspirować ludzi do większej uważności, co i dlaczego kupują, zaczęłam bardziej zwracać na to uwagę – mówi projektantka. – Zastanawiam się, ile mogę zrobić jako jedna osoba. Wiem, że jeśli każdy zrobi coś małego, moda będzie stawać się bardziej zrównoważona – dodaje.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com

Sarah Spellings
Proszę czekać..
Zamknij