Znaleziono 0 artykułów
08.11.2021

Paryż śladami Coco Chanel

08.11.2021
Coco Chanel na Rue Cambon (Fot. CECIL BEATON)

Hotel Ritz, cukiernia przy Ogrodach Tuileries i jej własny butik – oto ulubione miejsca Coco Chanel w Paryżu oraz te współczesne, które na pewno by pokochała.

Choć Mademoiselle Chanel pochodziła z miasteczka Saumur na zachodzie Francji, kojarzy się z Paryżem. Tuż przed szalonymi latami 20. XX wieku mieszkała w rezydencji przy rue Cambon nieopodal placu de la Concorde. Dziś mieści się tu najsłynniejszy butik projektantki, a okolica znana jest jako mała ojczyzna Coco.

Zwiedzamy miasto miłości śladami Mademoiselle.

Hotel Ritz

Pokój w Hotelu Ritz (Fot. materiały prasowe)

W apartamencie hotelu Ritz zlokalizowanym przy placu Vendôme Chanel mieszkała przez ponad 34 lata. Lakierowane ściany, pozłacane lwy, parawany z laki, zatrzęsienie luster i czarno-biała kolorystyka – wnętrza odzwierciedlały estetykę gmachu i zarazem autorskiej marki Coco.

Podczas paryskiego tygodnia mody stawki za dobę w hotelu szybują do 28 tys. euro, ale wspomnienia są bezcenne. Dodatkową atrakcją jest spa z zabiegami na bazie produktów marki Chanel.

Butik Chanel przy rue Cambon

Butik Chanel przy Rue Cambon (Fot. materiały prasowe)

Obowiązkowym punktem na Chanelowskiej mapie Paryża jest flagowy butik projektantki przy 31 rue Cambon, który w 2018 roku obchodził stulecie. Niegdyś na pierwszym piętrze mieściły się centrum dowodzenia Mademoiselle oraz jej apartament, w którym mieszkała przed przeprowadzką do hotelu Ritz. Tu organizowała przymiarki i pokazy mody, które obserwowała z piątego stopnia (jej szczęśliwa liczba) lustrzanej klatki schodowej.

W 1935 roku na rue Cambon funkcjonowało już pięć budynków Chanel. Mimo upływu czasu do dziś biura marki znajdują się w tym samym miejscu. Choć część mieszkalna Coco (wyposażona w jej własne meble i bibeloty) na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających, magię tego miejsca można poczuć już u progu butiku.

Marché aux fleurs

A żeby przenieść się do świata zapachów Chanel (w końcu była pionierką nie tylko w modzie, ale i perfumiarstwie), odwiedź Marché aux fleurs, jeden z najstarszych i największych targów kwiatowych w Paryżu. Działa nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Jaśminowe nuty w połączeniu z wonią konwalii i róży przywołają kultowe Chanel No. 5 skomponowane w 1921 roku. Wyczuwając bukiet gardenii, drzewa sandałowego i tuberozy, kojarzą się z kolei z perfumami Chanel Gardénia z 1925 roku.

Kawiarnia Angelina

Angelina (Fot. materiały prasowe)

Angelina przy rue de Rivoli była jedną z licznych kawiarni, w których bywała Mademoiselle. Zaprojektowany w 1903 roku lokal zdobiony gipsowymi sztukateriami i lustrami jest niemal tak sławny, jak tutejsze filiżanki gorącej czekolady oraz wypieki. A po wyśmienite praliny lub makaroniki możemy wstąpić po drodze do butiku projektantki, od którego dzieli nas zaledwie kilka minut spaceru.

Restauracja Le Grand Véfour

Le Grand Véfour  (Fot. materiały prasowe) 

Na uroczystą kolację warto wybrać się do Le Grand Véfour w arkadach Palais Royale. Restaurację z 200-letnią historią i wystrojem z czasów belle époque chętnie odwiedzała Chanel.

Théâtre des Champs-Elysées

Théâtre des Champs-Elysées (Fot. materiały prasowe)

A po wieczorze przy świecach udaj się do Théâtre des Champs-Elysées na koncert, spektakl, recital muzyczny lub operę. Do wystawianego tutaj baletu „Le Train Bleu” Chanel zaprojektowała słynne kostiumy.

Grand Palais

Grand Palais (Fot. materiały prasowe)

Każda współczesna miłośniczka Chanel doceni również wizytę w Grand Palais, w którym odbywają się pokazy marki (z wyjątkiem prezentacji kolekcji Cruise). Gdy nie trwa tydzień mody, w przeszklonych wnętrzach hali organizowane są wystawy sztuki.

Księgarnia 7L

Księgarnia 7L (Fot. materiały prasowe)

Chanel była miłośniczką literatury. Gdyby żyła w XXI wieku, prawdopodobnie dodałaby do listy ulubionych miejsc księgarnię artystyczną 7L otwartą przez Karla Lagerfelda. Od leksykonów historii mody, przez albumy o architekturze, po książki kucharskie – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.fr. 

Kristen Bateman
Proszę czekać..
Zamknij