Znaleziono 0 artykułów
29.04.2020

Dokument Polki w prestiżowym konkursie

29.04.2020
Kadr z filmu "Ściana cieni" (Fot. Materiały prasowe)

Opowiadająca o spotkaniu dwóch kultur u podnóża Himalajów „Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej powalczy o nagrodę główną na Hot Docs w Toronto, jednym z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.

Najnowszy film Elizy Kubarskiej, reżyserki takich dokumentów jak „K2. Dotknąć nieba”, „Co się wydarzyło na wyspie Pam?” i „Badjao. Duchy z morza”, jest zapisem niezwykłej wyprawy grupy alpinistów na sięgający niemal osiem tysięcy metrów szczyt góry Kumbhakarny. „Ściana cieni” to również obraz spotkania dwóch, obcych sobie kultur.

Kumbhakarna to dla zachodnich alpinistów jeden z najtrudniejszych szczytów na świecie, a dla nepalskich Szerpów – święta, zamieszkana przez bogów góra, na którą ludzie nie mają prawa wkraczać. Do zespołu dołącza jednak miejscowy, Nada, który łamie lokalne prawo, ponieważ chce zarobić na edukację dla swojego syna, by zapewnić mu lepsze życie.

Plakat filmu "Ściana cieni" (Fot. Materiały prasowe)

Realizacja niezwykłego dokumentu sama mogłaby być materiałem na osobny film. Przygotowując „Ścianę cieni”, twórcy filmu odwiedzili Nepal trzykrotnie, a niewielka ekipa, w której składzie znalazła się Eliza Kubarska oraz realizatorka dźwięku Zofia Moruś, spędziła trzy tygodnie na lodowcu, u podnóża góry, na wysokości pięciu tysięcy metrów. Zdjęcia do filmu powstawały na wysokościach do 7400 metrów, w warunkach himalajskiej zimy.

Wysiłek i efekty pracy polskiej reżyserki i jej zespołu doceniło jury jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Spośród ponad trzech tysięcy tytułów, „Ściana cieni” znalazła się w gronie dziewięciu produkcji, które powalczą o Grand Prix Konkursu Głównego na Hot Docs w Toronto. Na kanadyjskim festiwalu odbędzie się również światowa premiera filmu.

Kadr z filmu "Ściana cieni" (Fot. Materiały prasowe)

Polska premiera „Ściany cieni” odbędzie się podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 4-13 września w sześciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu i Bydgoszczy. Film powalczy również o Nagrodę Banku Millennium w Konkursie Głównym.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij