Znaleziono 0 artykułów
30.03.2021

Płaskowyż Klimatyczny: Sztuka odpowiedzialna

30.03.2021
Fot. materiały prasowe

Czy sztuka może być społecznie i ekologicznie odpowiedzialna? Artystki i artyści we współpracy z warszawską Galerią Propaganda stworzyli platformę climateplateau.art.

Pojęcie zrównoważonego rozwoju angażuje coraz to nowe obszary życia społecznego. Troska o planetę coraz częściej staje się tematem twórczości artystów różnych dyscyplin. Niewielu poświęca dostatecznie dużo uwagi rzeczywistemu wpływowi ich działalności na środowisko, poprzez poszukiwanie ekologicznych sposobów produkcji, minimalizację odpadów i śladu węglowego, czy przewidywanie cyklu życia dzieła. Tym powinna charakteryzować się sztuka odpowiedzialna.

 

Warszawska Galeria Propaganda postanowiła uczynić ją tematem Drugiego Płaskowyżu Klimatycznego Sztuki Współczesnej, inicjatywy na styku sztuki i zrównoważonego rozwoju. Pierwsza odsłona wydarzenia odbyła się w 2019 roku. Podczas cyklu spotkań i paneli udało się sformułować listę ważnych pytań. Teraz przyszedł czas na odpowiedzi. W ramach wydarzenia organizatorki powołały do życia platformę climateplateau.art, na której artystki i artyści, a także każdy z nas, może podzielić się własnymi rozwiązaniami, wątpliwościami i pomysłami. Celem inicjatywy jest zmniejszenie negatywnego wpływu świata sztuki na klimat i środowisko oraz dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami.

Na platformie będziemy publikować materiały poświęcone tematyce sztuki odpowiedzialnej. Zaproponowana przez nas forma wypowiedzi to krótki film, mapa myśli i kilka zdań o sobie. Chcieliśmy, żeby była to opowieść wizualno-tekstowa. Możliwie przystępna i nieprzytłaczająca. Są to szkice, luźne wypowiedzi. Myślę o tym, jak o intymnym spotkaniu, gdy ktoś pokazuje ci własne notatki, jeszcze niegotowy projekt, zaproszenie za kulisy twórczego procesu – mówi Rita Müller, pomysłodawczyni projektu.

Do projektu zaproszono artystów i artystki, których twórczość może posłużyć jako przykład realizacji założeń sztuki odpowiedzialnej: Anielę Fidler Wieruszewską, Dianę Lelonek, Cecylię Malik i Siostry Rzeki, Małgorzatę Kuciewicz i Simone de Iacobis z Centrali oraz grupę Zakole. – Rozmowy o odpowiedzialności są bardzo ważne, ale potrafią być potwornie przytłaczające, polaryzujące, a nawet zwyczajnie nudne. Dlatego tak ważne są takie inicjatywy jak Płaskowyż, gdzie nie tylko uczymy się, jak lepiej zadbać o nasze środowisko, ale także, jak o tym mówić tak, by nas słuchano – mówi projektantka Aniela Filder Wieruszka. – Sztuka może być dobrym narzędziem w dążeniu do zmiany, szerzeniu świadomości ekologicznej i walki o klimat, ale też sama sztuka stoi obecnie przed wyzwaniem własnej redefinicji w ramach budowy nowych bardziej przyjaznych ekologicznie i inkluzywnych obiegów sztuki – dodaje Diana Lelonek.

 

W inicjatywę może zaangażować się każdy z nas. Szczegółową instrukcję, jak możecie podzielić się własnymi przemyśleniami, znajdziecie w zakładce „dołącz”. – Czekamy na przemyślenia od osób, którym ten temat jest bliski. Chcemy zamieszczać je na stronie w formie kolejnych kafelków tworzących kolaż. Chcemy wspólne sprawdzić, jak pojemne może być pojęcie sztuki odpowiedzialnej – dodaje Müller. Platforma będzie aktywna przez najbliższy rok, a niewykluczone, że dłużej. W planach są również spotkania, dyskusje i inne projekty.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij