
Autorskie i artystyczne filmy, niebanalne historie opowiedziane w ciekawy pod względem formalnym sposób. Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi już od niemal dwóch dekad prezentuje zmuszające do refleksji nad otaczającym nas światem filmy. Stawia też symboliczny most pomiędzy tytułowymi dwoma brzegami – artystami i twórcami oraz widzami.
Dwa Brzegi to nie tylko kino, bo już od pierwszej edycji festiwal łączy różne dziedziny sztuki. Pełen wachlarz kultury zobaczymy w Kazimierzu Dolnym i Janowcu również tym razem. Od 26 lipca do 3 sierpnia będzie można posłuchać koncertów, obejrzeć wystawy, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z artystami, a nawet w zajęciach jogi. Co jeszcze czeka na gości BNP Paribas Dwa Brzegi?
Legenda polskiego jazz rocka, wystawa mistrza plakatu i sztuka na Lubelskiej

BNP Paribas Dwa Brzegi śmiało można nazwać kultowym wydarzeniem, które jest stałym punktem w kalendarzu każdego kinomaniaka. Goście poprzednich edycji wiedzą dobrze, że festiwal to nie tylko okazja, aby zobaczyć świetne filmy, ale też by posłuchać znakomitej muzyki. Nie zawiodą się również i tym razem, bo muzycznych emocji dostarczy już otwarcie festiwalu. 26 lipca zagra legenda polskiego jazz-rocka – grupa Laboratorium z gościnnym udziałem charyzmatycznej wokalistki Rasm Almashan. Zespół debiutował w latach 70. i nieustannie zachwyca kunsztem i energetycznymi występami na żywo. A już dzień później, 27 lipca, będzie można zapoznać się z twórczością kolejnej ikony, tym razem sztuki. Odbędzie się wówczas wernisaż wystawy wybitnego grafika, plakacisty i miłośnika kina, Andrzeja Pągowskiego. Ekspozycja „Wojciech Jerzy Has na nowo” to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników kina, jak i Polskiej Szkoły Plakatu. Zaprezentuje aż 25 grafik do wszystkich filmów wybitnego reżysera, twórcy takich ikonicznych filmów, jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Sanatorium pod Klepsydrą” czy „Jak być kochaną”.
Jednym z wydarzeń towarzyszących, które zdążyło się już na stałe wpisać w harmonogram Dwóch Brzegów, jest Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej. W niedzielę 27 lipca ulica Lubelska już po raz czwarty tętnić będzie życiem artystycznym – przez cały dzień w lokalnych galeriach odbywać się będą wernisaże. Z kolei 2 sierpnia rozpocznie się 16. Kanał Sztuki – plenerowa, przekrojowa wystawa twórczyń i twórców związanych z Kazimierską Konfraternią Sztuki. Warto zwrócić uwagę na nietypową lokalizację. Ekspozycja pojawi się wzdłuż kanału rzeki Grodarz, nieopodal Małego Rynku. Wystaw zaplanowano jednak o wiele więcej – przez cały czas trwania festiwalu będzie można spotkać się ze sztuką nie tylko w wielu lokalizacjach w Kazimierzu Dolnym, ale też w Janowcu, Mięćmierzu i Rogowie.
Rozmowy, spotkania, warsztaty i okazja, by zadbać o siebie
Nieodłącznym elementem Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi są rozmowy oraz spotkania z twórcami i przedstawicielami świata kina. Jak zwykle po każdym seansie będzie można wymienić się wrażeniami i emocjami. To jednak nie wszystko, bo zaplanowane zostały również rozmowy z artystami i artystkami innych dziedzin oraz z badaczkami i ekspertami, którzy rzucają nowe światło na świat sztuki i kultury. Ciekawie zapowiadają się m.in spotkanie „Droga do Woodstock” z fotografem Grzegorzem Wójcikiem oraz dyskusja po pokazie filmu „Pielgrzym” – widzowie będą mogli porozmawiać z reżyserem Rafałem Abramciowem i bohaterem filmu Sławomirem Molędą. Z kolei „W cieniu Imperium. Podróż wzdłuż granic Rosji” to rozmowa z autorką reportażu Mają Wolny. Warto wziąć także udział w spotkaniu z autorem książki „Rajskie ptaki. Włosi, którzy podbili świat”, Maciejem A. Brzozowskim. Spotkania literackie odbywać się będą też w Domu Kuncewiczów – to okazja, aby porozmawiać z Edytą Duliniec, Urszulą Cur i Magdaleną Jóźwiak. Interesujący będzie również pokaz filmu „Hunger” o wybitnym malarzu i grafiku, wieloletnim profesorze łódzkiej ASP oraz wykładowcy w Szkole Filmowej w Łodzi, wraz z towarzyszącym mu spotkaniem z prof. Ryszardem Hungerem i twórcami filmu.

BNP Paribas Dwa Brzegi to jednak nie tylko kino, wystawy i koncerty, ale też świetna okazja, by zadbać o siebie – rozwinąć kreatywność, poszerzyć wiedzę lub rozruszać ciało. Festiwalowe poranki warto zacząć od zajęć z cyklu „Dwa brzegi jogi”. Katarzyna Przybyś poprowadzi autorski program ćwiczeń przy muzyce filmowej, idealny dla początkujących i średnio zaawansowanych. Z kolei podczas warsztatów Macieja Falińskiego „Haiku w Kaziku” uczestnicy poznają reguły, jakimi rządzi się ta forma poetycka, oraz sami spróbują napisać haiku o tematyce letniej, które będą mogli przeczytać podczas późniejszego wieczoru poetyckiego.
Podczas BNP Paribas Dwa Brzegi warto też wybrać się na spacer na przykład ten o nazwie „Kazimierz poniekąd filmowy” z przewodniczką Danutą Borzecką lub „Szlakiem literackim Dwóch Księżyców” w Domu Kuncewiczów. Z kolei w „Wiślano-krajobrazowy rejs filmowy” zabierze nas dr Andrzej Pawłowski. A na zakończenie dnia warto odwiedzić przepięknie położoną Winnicę Kazimierskie Wzgórza, gdzie można spróbować lokalnych specjałów. Inny pomysł na wczesny wieczór to cykl plenerowych bezpłatnych koncertów, przygotowanych przez KOKPiT na kazimierskim Rynku. Co ważne, wiele wydarzeń jest niebiletowanych, a w wejściówki na inne można się zaopatrzyć na stronie festiwalu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.