Znaleziono 0 artykułów
25.07.2023

Wszystko, co wiemy o filmie „Kobieta z…”

25.07.2023
(Fot. Łukasz Bąk)

23 znakomite produkcje, w tym dwie polskie – „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Zielona granica” Agnieszki Holland – zmierzą się w Konkursie Głównym 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. O Złotego Lwa powalczą z takimi tytułami, jak „The Killer” Davida Finchera, „Priscilla” Sofii Coppoli czy „Dogman” Luca Bessona.

25 czerwca 2023 roku ogłoszono, że „Kobieta z…” zakwalifikowała się do Konkursu Głównego 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film wyreżyserowany przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta opowiada historię Anieli Wesoły. Produkcja obejmuje 45 lat, z których przeszło połowę bohaterka przeżyła w prowincjonalnym polskim miasteczku jako mężczyzna, i traktuje o jej drodze do odnalezienia osobistej wolności.

„»Kobieta z…« to dla nas naprawdę ważny film, wynik wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – osobami w różnym wieku, które żyły w Polsce przez dekady” – piszą Małgorzata Szumowska i Michał Englert, dodając: „Mamy nadzieję, że nasz film pomoże zrozumieć innym, co to znaczy być osobą transpłciową, i jednocześnie da odwagę setkom młodych ludzi, którzy identyfikują się jako osoby trans, ale obawiają się podzielić tym z innymi. Ponad wszystko mamy nadzieję, że dzięki niemu wzrośnie poparcie dla zmian w prawie, które będą gwarantować życie bez zagrożenia”.

Obsada i twórcy

W roli Anieli zobaczymy Małgorzatę Hajewską i Mateusza Więcławka (jako młodą Anielę), w filmie zagrały również Joanna Kulig i Bogumiła Bajor. „Kobietę z…” wyprodukowali: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Katarzyna Jordan-Kulczyk, Gregory Jankilevitsch, Bogna Szewczyk-Skupień, Małgorzata Szumowska, Michał Englert oraz koproducenci: Jonas Kellagher, Kristina Borjeson.

Zwiastun

 

Do sieci trafił pierwszy zwiastun produkcji. Oficjalna premiera „Kobiety z…” odbędzie się podczas festiwalu filmowego w Wenecji. 

Dwa polskie filmy na festiwalu w Wenecji

Wśród filmów, które wybrano do Konkursu Głównego, znalazła się także „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland. Choć sama opowieść jest fikcją, to jej scenariusz opiera się na prawdziwych wydarzeniach przy polsko-białoruskiej granicy i przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. W produkcji zagrali m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska, Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji ruszy 30 sierpnia 2023 roku. Kto otrzyma Złotego Lwa, dowiemy się 9 września.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij