Znaleziono 0 artykułów
16.06.2023

„Blade przyjemności”: Granice rzeźby

16.06.2023
(Fot. materiały prasowe)

Do soboty 17 czerwca w Gunia Nowik Gallery można zobaczyć „Blade przyjemności”, pierwszą w Polsce solową wystawę niemieckiej rzeźbiarki Hannah Sophie Dunkelberg. Artystka znana jest z gry kształtami, kolorami i popkulturowymi odniesieniami, które przedstawia przy pomocy przemysłowych materiałów.

Na wejściu na wystawę Hannah Sophie Dunkelberg „Blade przyjemności” w Gunia Nowik Gallery uwagę przyciąga przeskalowana, jaskrawożółta kokarda podwieszona z sufitu na łańcuchu. Jej dziewczęcy charakter kontrastuje z ciężkim i chłodnym metalem, z którego została wykonana. Mimo to lśniąca stal układa się miękko jak tkanina – zagina i marszczy, tworząc iluzję lekkości. Kokarda miejscami nosi ślady nacięć, ma poszarpane brzegi, wbijają się w nią łańcuchy. Nie powoduje to wrażenia bólu i okrucieństwa, raczej przywołuje na myśl fetyszystyczne zabawy. Stąd też tytuł wystawy, „Blade przyjemności”.

(Fot. materiały prasowe)

Hannah Sophie Dunkelberg przełamuje granice rzeźby

Twórczość Dunkelberg, urodzonej w 1987 roku w Bonn, to nieustanne eksplorowanie i przełamywanie granic medium rzeźby. Artystka samodzielnie spawa i lakieruje prace. Rzeźbiąc, gimnastykuje się ze stalą, wygina ją plastycznie pod wpływem własnego ciała. Wykorzystując industrialne technologie i narzędzia, które przynależą raczej do warsztatu samochodowego niż do pracowni rzeźbiarskiej, artystka podejmuje próby zawłaszczenia tradycyjnie męskich metod produkcji. 

(Fot. materiały prasowe)

Inspiracje modą w sztuce Dunkelberg

Dunkelberg czerpie również inspiracje z mody. Ukończyła berliński Uniwersytet Sztuk Pięknych, gdzie wykładała Vivienne Westwood, pionierka punku na wybiegach. Takie też są pancerne, stalowe gorsety „uszyte” przez Dunkelberg. Krępują ciało, ale mogą być również zbroją. Monumenty nadnaturalnych rozmiarów przypominają z bliska wykrojniki krawieckie z widocznymi szwami. Leżą niedbale na podłodze lub stoją dumnie niczym chochoły.

Hannah Sophie Dunkelberg (Fot. Nora Hollstein/PW-Magazine)

Po wystawie „Blade przyjemności” kolejne solo Hannah Sophie Dunkelberg zatytułowane „Long Shadows Forecast Good Weather” otworzy się 24 czerwca w galerii Bad Posture w Lozannie.

Zuzanna Krzątała
Proszę czekać..
Zamknij