Znaleziono 0 artykułów
01.12.2022

Historia jednego zdjęcia: Lenny Kravitz z córką Zoë w 2000 roku

01.12.2022
(Fot. Getty Images)

Czar, talent i styl w genach – 11-letnia Zoë Kravitz na rozdaniu nagród Grammy w 2000 roku wygląda jak nieodrodna córka swojego ojca Lenny’ego. – Gdy zbliżałam się do okresu dorastania, zamieszkałam na trochę z moim tatą. To była ogromna zmiana: z cichego domku w Topandze, gdzie byłam sama z mamą, do tego całego rockowego blichtru – mówiła potem Kravitz.

Odcień karmelu, duży kołnierz, zamki błyskawiczne na rękawach – czyżby ta kurtka skórzana należała do Belli Hadid? Tym razem nie chodzi o trend Y2K, ale oryginalny projekt z roku 2000, gdy 11-letnia Zoë Kravitz towarzyszyła tacie Lenny’emu na rozdaniu nagród Grammy. Właściwie cały look nadawałby się do powtórzenia: od zamszowego kapelusza kojarzącego się z ulicznymi muzykantami, przez plastikowy choker – kupowane w kiosku spełnione marzenie każdej nastolatki z przełomu wieków – po karbowany top, przebój wakacji 1999 roku na polskim wybrzeżu, i kwiecistą spódnicę jak ze sklepu indyjskiego. Nie mówiąc już o dodatkach i detalach – Zoë nosiła ugly shoes, paznokcie malowała na czarno, a usta pociągnęła błyszczykiem. Ciekawe, czy to ona dostosowała się do stylu taty, czy Lenny wziął przykład z córki. W każdym razie błyszczał w kurtce wytłaczanej w motyw wężowej skóry i spodniach we wzór paisley. Jako prekursor mody płynnej płciowo look uzupełnił kolczykami.

Z córką u boku artysta odebrał wtedy nagrodę za przebój „American Woman”. Lenny był u szczytu sławy. – Otaczał go wianuszek asystentów – wspominała córka, która mniej więcej w tym czasie przeprowadziła się na jakiś czas od mamy, Lisy Bonet, do ojca. W willi Lenny’ego w Miami Zoë wpadła na Micka Jaggera, Ashton Kutcher zrobił jej śniadanie, a Nicole Kidman, która umawiała się z Kravitzem, zabierała nastolatkę do kina. Potem przeprowadzali się jeszcze na Bahamy i do Nowego Jorku, nie zważając na szkołę dziewczynki. 

Choć dziś uważa go za najlepszego kumpla, ojciec nie zawsze był Zoë bliski. – Nie był nieobecnym ojcem, ale faktycznie rzadko bywał w domu. Był trochę jak Święty Mikołaj – gdy przyjeżdżał, wszystko było wspaniale. Był moim idolem. Nie doceniałam mojej mamy, która wkładała codzienną pracę w to, żeby było mi dobrze – wspominała. Kravitzówna przyszła na świat w 1988 roku, gdy jeden z najsłynniejszych rockmanów w historii dopiero zaczynał karierę. Mógł sobie ułatwić sprawę – jego rodzice pracowali w przemyśle rozrywkowym. Mama występowała w telewizji, tata zajmował się produkcją. Lenny chciał jednak udowodnić, że sam potrafi się przebić. Wyprowadził się z domu, przez pewien czas mieszkał nawet w samochodzie. (Gen niezależności odziedziczyła Zoë, która nie chciała używać rodzinnych koneksji, by dostawać role). Po albumie „Let Love Rule” i coverze Madonny „Justify My Love” Kravitz został gwiazdą. Ożenił się z Lisą Bonet z „Bill Cosby Show”. Gdy na świat przyszła ich córka, Bonet, którą uwierała popularność, z ulgą wycofała się z show-biznesu. Podczas gdy Lenny nagrywał, koncertował i imprezował, wychowywała Zoë z dala od zgiełku. Dziewczynka nawet przed przyjaciółmi nie przyznawała się, że ma popularnych rodziców – podobno, gdy ją odwoził do szkoły, kazała tacie zatrzymywać samochód przecznicę przed budynkiem, żeby na pewno nikt go nie zauważył.

Kravitz zbliżył się do córki, obserwując relację swojej matki z jej ojcem – ta więź pomogła mu zrozumieć Zoë. Wsparcie otrzymał także od Jasona Momoy, wieloletniego partnera Lisy Bonet, który po rozstaniu rodziców Zoë stał się jej drugim ojcem. 

Kravitzówna mierzyła się ze sławą rodziców. – Jeśli twoi rodzice są tacy cool, tobie wydaje się, że zupełnie taka nie jesteś – tłumaczyła. Za najpiękniejszą kobietę świata uważała swoją matkę, sama czuła się nie dość atrakcyjna. Nie pomogło też towarzystwo supermodelek – nastoletnia Zoë nabawiła się kompleksów, próbując spełnić nierealistyczny ideał piękna. Zmagała się z anoreksją i bulimią. Z zaburzeń odżywiania wyszła także dzięki pomocy najbliższych. – Możemy rozmawiać o wszystkim – zapewniał Lenny. 

Do dziś – mimo rozstania Bonet i Momoy – Kravitzowie tworzą zgraną, patchworkową rodzinę. Lenny i Jason się przyjaźnią, Zoë opiekuje młodszym rodzeństwem, Lolą i Nakoą-Wolfem. Do taty dzwoni codziennie. I tak jak kiedyś chętnie pokazuje się z nim na czerwonym wydanie, np. na MET Gali w 2015 roku czy na paryskim tygodniu mody. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij