Znaleziono 0 artykułów
21.07.2023
Artykuł partnerski

Wakacyjny wypoczynek w alpejskim raju

21.07.2023
Fot. Kitzbüheler Alpen - Hohe Salve / Norbert Eisele-Hein

Romantyczny, zapierający dech w piersiach górski krajobraz oraz urokliwe domy i gościnne gospody. Natura, a także idealne połączenie miasta i wsi. Austriacki region Hohe Salve z uważanym za bramę do Alp Kitzbühelerskich miasteczkiem Wörgl to świetny wybór dla tych, którzy marzą o cudownie relaksującym urlopie.

Najlepszy letni urlop? Przede wszystkim pozwalający wypocząć, zapomnieć o troskach dnia codziennego i naładować baterie na czekające nas wyzwania. Taki reset jest znacznie łatwiejszy – i przyjemniejszy – w otoczeniu natury. Górskie krajobrazy, świeże powietrze, najpiękniejsze wschody słońca i ogrom atrakcji, z których można korzystać nawet w razie deszczowej pogody – oto świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Niezależnie od tego, czy pragniemy aktywnie spędzać czas, czy w spokoju cieszyć się przyrodą, region Hohe Salve spełni marzenie o urlopie idealnym.

Fot. Kitzbüheler Alpen - Hohe Salve / Norbert Eisele-Hein

Na szczycie i w głębi gór

Region Hohe Salve swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się tu szczytowi o wysokości 1829 m n.p.m. Rozciąga się z niego imponujący panoramiczny widok. Bez obaw, nie trzeba jednak być wytrawnym alpinistą, aby go zobaczyć. Wystarczy skorzystać z kolejki liniowej Salvenbahn startującej z Hopfgarten. Już w czasach Celtów stożkowata góra była uważana za miejsce święte, dziś znajduje się tu najwyżej położony kościół pielgrzymkowy w Austrii.

Na strudzonych wędrowców czekają przysmaki serwowane w położonej na wysokości 1829 m n.p.m. restauracji z wyjątkowym obrotowym tarasem i obrotową salą wspólną. W pakiecie do kulinarnych cudów dostajemy więc zapierający w piersiach widok na cuda natury. A także legendarną wręcz gościnność, bo słowo „salve” pochodzi z łaciny i oznacza pozdrowienie. Szczyt Hohe Salve śle swoje serdecznie pozdrowienie na cztery strony świata i jest zapowiedzią tego, czego możemy oczekiwać od niezwykle życzliwych mieszkańców regionu.

Fot. Ferienregion Hohe Salve

Góra Hohe Salve z panoramicznym widokiem jest także jednym z ulubionych miejsc paralotniarzy. Niesamowite warunki termiczne w połączeniu z fascynującym alpejskim światem i kolejką linową przyciągają ich do Hopfgarten. Ale Hohe Salve to nie tylko górskie szczyty. Orli Szlak – główny austriacki szlak turystyczny – przebiega również przez ten region. To właśnie tu znajduje się jedyna w tej części Austrii jaskinia lodowa i stalaktytowa. Grubość obecnych w niej formacji lodowych sięga latem aż siedmiu metrów. W połączeniu z imponującymi stalaktytami tworzą one tajemniczy, fascynujący klimat. Jaskinia jest obecnie zamknięta, ale prawdopodobnie zostanie otwarta w sierpniu, informacje można śledzić na stronie www.kitzbueheler-alpen.com. Wybierając się na wycieczkę do jaskini, warto jednak pamiętać, że znajduje się ona na wysokości 1520 m n.p.m., a temperatura wewnątrz nawet latem nie przekracza zera stopni, niezbędne będą więc ciepłe spodnie i bluzy.

Miłośnicy górskich wędrówek docenią też z pewnością wycieczkę do Torhelm. Z wysokością 2494 m n.p.m. jest najwyższym „turystycznym” szczytem Alp Kitzbühelskich. Z kolei położone na wysokości 1565 m n.p.m. Kleine Salve znajduje się bezpośrednio pod swoją słynną starszą siostrą Hohe Salve. Podobnie jak ona, ma wiele do zaoferowania. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na pobliską dolinę Brixen, a bezpośrednio pod szczytem znajduje się krystalicznie czyste jezioro.

Fot. Tourismusverband Kitzbühler Alpen Hohe Salve

Aktywny wypoczynek i błogi relaks

Fot. Ferienregion Hohe Salve / Mathäus Gartner

Górskie wędrówki to ogromna zaleta regionu Hohe Salve, ale ma on do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Nie będą się tu nudzić miłośnicy aktywnego wypoczynku, niezależnie od wieku. Długość tras turystycznych w regionie wynosi aż 2500 km, a ścieżek rowerowych i tras MTB aż 1000 km. Dzieci będą z pewnością zachwycone m.in. SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, gdzie warto oddać się nie tylko pieszym wędrówkom i rowerowym przejażdżkom, lecz również beztroskim dziecięcym zabawom. W siedmiu terenach rekreacyjnych, do których można dostać się kolejką linową, czekają atrakcje, takie jak parki dzikich zwierząt i parki rozrywki czy jeziora z lustrzanymi taflami. Hexenwasser Hochsöll (dosłownie: woda czarownic w Hochsöll), czyli park wodny w Hochsöll, dostarczy rozrywki całej rodzinie.

Tym, którzy kochają wodę, spodoba się też wyprawa nad jedno z jezior regionu Hohe Salve. Moorstrandbad Kirchbichl i Salvenaland Hopfgarten to kąpieliska, gdzie można zanurzyć się w czystej wodzie, a następnie oddać się błogiemu relaksowi w cieniu drzew. A kiedy pogoda jest kapryśna? Nic straconego, bo w Hohe Salve również wówczas nie sposób się nudzić. Turniej minigolfa lub kręgli, wizyta na rycerskim placu zabaw w Ritterspielplatz am Rosenweg Itter, gdzie dzieci mogą bawić się w małych rycerzy i damy – region Hohe Salve oferuje wachlarz rozrywek dla turystów w każdym wieku.

Fot. Region Hohe Salve, Magdalena Laiminger

Aby w pełni odkryć region, nie trzeba wcale przyjechać do niego samochodem. Wystarczy zaopatrzyć się w letnią kartę turystyczną Hohe Salve Gästekarte. Można dzięki niej bezpłatnie korzystać z pociągów ÖBB (z wyjątkiem IC, EC i RailJet) oraz autobusów – jest ważna jako bilet na wszystkie linie z Kundl, Wörgl, Kirchbichl do Kitzbühel. To jednak nie wszystko, bo karta jest też kluczem do szerokiej gamy usług i bonusów, zapewnia zniżki i korzyści w wielu atrakcjach turystycznych i kolejkach linowych.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij