Znaleziono 0 artykułów
18.06.2020

Instytucje kultury i nauki wspierają LGBTQ+ tęczowym logiem

18.06.2020
(Fot. Getty Images)

W obliczu homofobicznych wypowiedzi prezydenta RP i polityków partii rządzącej, instytucje kultury zareagowały masowym wsparciem. Ustawiając tęczowe logo w mediach społecznościowych, opowiadają się za równością i tolerancją. 

Instytucje kultury zaangażowały się, by okazać wsparcie dyskryminowanym. – Pragniemy oświadczyć, że TR Warszawa przeciwstawia się wszelkim formom dyskryminacji ze względu na płeć, narodowość, religię czy orientację seksualną. Jesteśmy teatrem otwartym na różnorodność światopoglądową. Nie dajemy zgody na publiczne poniżanie, szczucie, szerzenie nienawiści wobec mniejszości etnicznych czy seksualnych. W ślad za Powszechną Deklaracją Praw Człowieka powtarzamy: wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. Stop nienawiści, stop uprzedzeniom, stop dyskryminacji. LGBT to ludzie, nie ideologia! – napisali przedstawiciele TR Warszawa. 

Ośrodki artystyczne takie jak Nowy Teatr czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej także zmieniły loga na tęczowe. Z kolei Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że czerwiec to miesiąc solidarności i nadziei. Opublikowano też słowa sprzeciwu Rektora UW wobec działań wykluczających osoby LGBTQ+.  

Poparcie okazał także producent gier komputerowych CD Projekt, znany z „Wiedźmina”. Zmiana loga wywołała burzę komentarzy. Internauci zarzucili producentowi mieszanie się do kwestii społecznych i politycznych. Część z nich zapowiedziała, że w ramach odwetu za zmianę logo nie kupi gry „Cyberpunk 2077”, co poskutkowałoby stratami finansowymi dla producenta. Inni zadeklarowali solidarność i wsparcie dla decyzji o zmianie logo. Według zwolenników firma wykazała się odwagą i przyzwoitością. 

Kino Nowe Horyzonty zmieniając logo podkreśliło, że „miłość to miłość”. – Widzimy, słyszymy, wspieramy Was i jesteśmy z Wami! U nas zawsze jesteście u siebie! - napisali przedstawiciele festiwalu filmów dokumentalnych Her Docs. 

Do akcji przyłączyła się też Polska Akademia Nauk. – Prezydium Polskiej Akademii Nauk jednoznacznie sprzeciwia się głosom dyskryminującym kogokolwiek, teraz w szczególności osoby LGBT. Wyrażamy naszą solidarność z tymi osobami – napisano w oficjalnym stanowisko.

Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie także zmienił logo, pisząc: “jesteśMY dla Wszystkich” https://www.facebook.com/wydzial.wzornictwa.asp.warszawa/photos/a.809450789111325/4075844519138586/?type=3&theater 

 

Choć wiele osób nie dostrzega wartości w zmienianiu zdjęcia profilowego na tęczowe logo czy chodzeniu z przypinką, z perspektywy psychologicznej takie działanie ma sens. – Możemy nie zdawać sobie sprawy, że ktoś kto minie nas na ulicy, albo zobaczy naszą profilówkę na Facebooku poczuję otuchę. Dzięki tym gestom przestrzeń robi się otwarta i przyjazna – przypomina w rozmowie z „Vogue Polska” Marta Świder, psycholożka i ekspertka Kampanii Przeciwko Homofobii. 

 

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij