Znaleziono 0 artykułów
03.03.2023

Schiaparelli jesień-zima 2023: Dowcip i dramatyzm

03.03.2023
Fot. Acielle / Style Du Monde / @styledumonde

Minął zaledwie miesiąc od pokazu Schiaparelli haute couture, który podzielił publiczność. Po fali hejtu, która wylała się na Daniela Roseberry’ego po zaprezentowaniu na wybiegu sztucznych głów zwierząt, projektant unikał kontrowersji.

– Im wyżej wchodzimy w stratosferę luksusu, tym bardziej wydaje się on zwyczajny – powiedział dyrektor kreatywny Schiaparelli tuż po pokazie kolekcji na jesień-zimę 2023. Z jednej strony dom mody słynie ze zniewalającej wizji haute couture, z drugiej – elegancja, szyk i klasa bronią się same. A tych w nowej kolekcji ready-to-wear nie zabrakło.

Elsa Schiaparelli zadebiutowała jako projektantka dzianinami, które na tamte czasy kojarzyły się ze sportem. Proste fasony bez żadnych falban i krępujących ruchów zdobień, które łatwo można było założyć i zdjąć. Tworząc kolekcję ready-to-wear Roseberry odwołuje się właśnie do pierwszych projektów założycielki domu mody.

Fot. Acielle / Style Du Monde / @styledumonde

Jednym z wyzwań związanych z tworzeniem ubrań teraz, w dobie wszechobecnego brandingu, jest uhonorowanie kodów Elsy, a jednocześnie unikanie sprowadzenia ich do logo – przyznał projektant. Owe kody przenosi w postaci symbolu dziurki od klucza i taśmy mierniczej, czy odniesień anatomicznych, ale także w postaci sylwetek nawiązujących do stylu lat 20. i 30. (mocno zaznaczona talia, gorsetowe góry i dopasowane doły).

Nasza misja w tym sezonie była prosta – zaprezentować całą garderobę, od białych koszul po aksamitne sukienki koktajlowe. I nadać tym klasykom charakterystyczny dla Schiaparelli dowcip, niepokorność i dramatyzm – mówi o swoich projektach Daniel Roseberry. Dowcip się udał, niepokorne looki kuszą, a dramatyzm przyciąga. W kolekcji ready-to-wear Roseberry godzi salonową elegancję z codziennością.Wyraziste kształty zaznaczają się przede wszystkim w mocno podkreślonych taliach, ostrych krawędziach płaszczy i przeskalowanych ramionach. Jak zwykle, doskonale wypadają suknie z dopasowanymi fasonami, szykownymi drapowaniami i wysmakowanymi elementami, takimi jak złote okucia i guziki, wycięcia, treny. Furorę w mediach społecznościowych zdążyła już zrobić welurowa kreacja ze złotą twarzą na dekolcie. Szykiem nie ustępują sukniom zestawy garniturowe o doskonale skrojonych fasonach. Świetnie wypadają także okrycia wierzchnie, a niektóre z nich śmiało mogłyby być samodzielnymi kreacjami wieczorowymi (np. czekoladowy płaszcz). Na uwagę w szczególności zasługują puchówki, łączące sportowy styl z wybiegową klasą, czy płaszcze z charakterystycznymi dla marki printami. Nie sposób nie wspomnieć o denimie, który w tej kolekcji ma dwa momenty – jako beżowy zestaw z krótką spódnicą i kurtką ze stożkowatymi piersiami oraz granatowy, z luźnymi spodniami i krótką kurtką z rzędem złotych guzików.

Fot. Materiały prasowe / Schiaparelli

Kolekcję uzupełniają dodatki – charakterystyczne „buty z palcami” i szpilki z dziurkami od klucza, biżuteria w formie złotych liści lilii oraz ostryg, masywne, złote mankiety oraz anatomiczne akcesoria.

W kolekcji Schiaparelli jesień-zima 2023 Danielowi Roseberry’emu udało się uchwycić ponadczasowy szyk spleciony z tym, co modne tu i teraz. Może i ta kolekcja nie stanie się wiralem, ale jest kolejnym pasującym klockiem, z którego Roseberry z nabożną finezją buduje nową historię domu mody.

Ewelina Kołodziej
Proszę czekać..
Zamknij