Znaleziono 0 artykułów
06.03.2024

5. Kongres Medycyny Integralnej pod hasłem „Ja i świat w pełni zdrowia”

06.03.2024
Fot. Getty Images

Ekspertki i eksperci z Polski i ze świata poprowadzą spotkania, wykłady i warsztaty o tym, jak kompleksowo dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne w czasach pełnych wyzwań. Piąta edycja Kongresu Medycyny Integralnej pod hasłem „Ja i świat w pełni zdrowia” odbędzie się 9 marca w strefie Premium stadionu Legii w Warszawie. 

– Piąta edycja kongresu będzie skupiać się na sposobach budowania równowagi wewnętrznej, na całościowym, kompleksowym podejściu do zdrowia oraz na wpływie natury na zdrowie. Będziemy rozmawiać o tym, jak czerpać z zasobów, które są wokół nas tak, by wspierały nasz dobrostan. Zastanowimy się też wspólnie, jak na zdrowie działają relacje z innymi ludźmi – wyjaśnia prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź i współorganizatora Kongresu Orina Krajewska. Tak jak w minionych latach Kongres Medycyny Integralnej obejmuje spotkania, warsztaty i wykłady. Uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. praktyka Somatic Experiencing Dave’a Bergera, światowej sławy trenera snu Nicka Littlehalesa czy pioniera ekoterapii Matthew Hensona.

Fot. Materiały prasowe

Ważną częścią Kongresu Medycyny Integralnej będą rozmowy z psychologami, psychoterapeutami oraz psychiatrami

Na nasze zdrowie ma wpływ wiele różnych czynników. Aby holistycznie o nie zadbać, nie możemy skupiać się na jednym tylko elemencie. – Na kongresie zachęcamy do tego, by spojrzeć na siebie jako część większej całości. Jak my wpływamy na otoczenie, a ono na nas. Chcemy przyjrzeć się temu, jak wiele zależy od nas samych i jak wielkie znaczenie ma zobaczenie siebie wobec natury, z którą jesteśmy w ciągłej wymianie –przekonuje Orina Krajewska.

Ważną częścią Kongresu Medycyny Integralnej będą rozmowy z psychologami, psychoterapeutami oraz psychiatrami. O ekopsychologii, negatywnych skutkach skrajnego indywidualizmu i mitach relacyjnych opowie dr Julia E. Wahl – psycholożka, trenerka uważności i współczucia, wykładowczyni, założycielka i dyrektorka The Mind Institute oraz Polskiej Szkoły Uważności, kierowniczka i pomysłodawczyni Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej na SWPS. Na tym samym warsztacie o siły plemienia opowie dr Joanna Flis, psycholożka o specjalności psychologia kliniczna, psychopedagożka, specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutka systemowa i ekspertka do spraw e-uzależnień.

Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników 

Natura oddziałuje i na ciało, i na duszę. Jedną z prelegentek kongresu została dr n. med. Katarzyna Simonienko, lekarka, psychiatra, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i ekoterapeutka, przewodniczka Białowieskiego Parku Narodowego, która przez wiele lat pracowała klinicznie, dydaktycznie oraz naukowo w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy i w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od kilku lat jest zaangażowana w poradnictwo ambulatoryjne, specjalizuje się w prowadzeniu pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, zaburzeniami snu oraz nadmiernie obciążonych stresem. Podczas Kongresu Medycyny Integralnej opowie o tym, w jaki sposób przyroda pomaga nam zdrowieć. – Musimy pamiętać, że jesteśmy częścią planety, należymy do niej, nie odwrotnie. Nasze ciało stanowi dom dla tysięcy istnień, np. bakterii jelitowych czy flory naskórnej. Ziemia analogicznie daje nam to, czego potrzebujemy, jest jednak czymś o wiele więcej niż produktem – jest podmiotem, z którym i w obrębie którego warto budować mnóstwo relacji, także międzygatunkowych – przekonuje dr Katarzyna Simonienko.

Fot. Materiały prasowe

Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników – liczy się to, co jemy, ile aktywności fizycznej sobie zapewniamy, to, jak oddychamy i śpimy. Lekarka i trenerka oddechu Elżbieta Dudzińska poprowadzi warsztat „Dobry sen i prawidłowy oddech strażnikami życia w pełni. Dlaczego to takie ważne?”. – Porozmawiamy o bazowych funkcjach organizmu, jakimi są oddech i sen, o ich wzajemnej zależności oraz o tym, jak olbrzymi wpływ mają różne objawy i schorzenia nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na jakość i komfort codziennego funkcjonowania. Łatwe do wkomponowania w codzienne aktywności ćwiczenia oddechowe są narzędziem do przywrócenia prawidłowego, fizjologicznego wzorca oddychania – wyjaśnia Elżbieta Dudzińska.

Piąta edycja Kongresu Medycyny Integralnej obędzie się 9 marca na stadionie Legii w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi Agnieszka Cegielska. 
 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij