Znaleziono 0 artykułów
21.10.2019

Wystawa Marii Antoniny w Paryżu

21.10.2019
(Fot. Sony Pictures/Courtesy Everett Collection/East News)

W Paryżu otwarto wystawę poświęconą licznym przedstawieniom francuskiej monarchini w sztukach wizualnych, filmie i modzie. 

Maria Antonina nie przestaje fascynować kolejnych pokoleń twórców. Historia francuskiej królowej inspirowała Karla Lagerfelda, Johna Galliano i Christiana Louboutina, a w jej postać wcieliły się m.in. Kate Moss, Madonna, Diane Kruger i Kirsten Dunst w filmie Sofii Coppoli. Niesłabnące zainteresowanie życiem Austriaczki jest tematem wystawy otwartej niedawno w Conciergerie de Paris. 

W położonym nieopodal katedry Notre Dame byłym więzieniu (w którym królowa spędziła swoje ostatnie chwile) można obejrzeć różne wizerunki monarchini, od tych powstałych za jej życia, aż po współczesne. Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak postać historyczna stała się ikoną popkultury.

(Fot. Supplied by Capital Pictures/East News)

Pierwsza część wystawy poświęcona jest Marii Antoninie – królowej. Kuratorzy wystawy ukazują różne wizerunki monarchini, które funkcjonowały za jej życia – jako ofiary terroru albo uosobienia starego porządku, który miała obalić rewolucja francuska. 

Druga część skupia się na bardziej współczesnym spojrzeniu na Marię Antoninę jako młodej kobiety, łamiącej tradycję (była pierwszą francuską królową, która wychowywała swoje dzieci) i próbującej wyzwolić się z ograniczających ją więzów. – Maria Antonina pozostaje symbolem kobiety, która chciała wyzwolić się z ograniczających ją więzów i nie bała się czerpać przyjemności z życia – powiedziała Cécile Rives, przedstawicielka Conciergerie.

Wystawę można oglądać w Conciergerie de Paris do 26 stycznia 2020 roku.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij