Znaleziono 0 artykułów
28.10.2020

Martyna Wojciechowska: Zróbmy Islandię w Polsce!

28.10.2020
Martyna Wojciechowska (Fot. Artur Zawadzki/REPORTER)

Dziennikarka, działaczka społeczna i podróżniczka wystosowała na Instagramie apel, nawołując Polki do walki o swoje prawa. W oficjalnym wpisie przywołała „długi piątek”, protest kobiet na Islandii z 1975 roku.

„Islandia to jedno z najlepszych miejsc do życia dla kobiet. Już w 1915 roku Islandki jako pierwsze uzyskały prawa wyborcze, mieli pierwszą na świecie kobietę na stanowisku prezydenta, a dziś Islandia jest krajem wiodącym pod względem równouprawnienia kobiet i mężczyzn (od lat plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu Global Gender Gap Index!)” – napisała na Instagramie Martyna Wojciechowska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ISLANDIA to jedno z najlepszych miejsc do życia DLA KOBIET. Już w 1915 roku Islandki jako pierwsze uzyskały prawa wyborcze, mieli pierwszą na świecie kobietę na stanowisku prezydenta, a dziś Islandia jest krajem wiodącym pod względem równouprawnienia kobiet i mężczyzn (od lat plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu Global Gender Gap Index!) To także kraj, którego przyroda na każdym kroku zaskakuje i zachwyca. To tak, jakby ktoś nierealne krajobrazy przeniósł do rzeczywistości. ZRÓBMY SOBIE ISLANDIĘ W POLSCE! Z widokami będzie trudniej (choć Polska też piękna), ale to, jak będziemy tu żyli i jak się traktowali ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD NAS!✌️ #MUREMZAKOBIETAMI M. 📸 @arnarkristjans_photography #iceland #nature #amazingview #loveit #freedombymartyna

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

45 lat temu obywatelki Islandii stanęły do walki o swoje prawa. Dziś my, Polki, musimy zrobić to samo.

„Protest na Islandii 24.10.1975 r. przeszedł do historii pod nazwą długi piątek. Tego dnia kobiety masowo odeszły od pracy, tej zawodowej i tej wykonywanej w domu. W strajku wzięło udział aż 90 proc. kobiet w kraju!” – pisze dziennikarka. „ZRÓBMY SOBIE ISLANDIĘ W POLSCE! (…) Jak będziemy tu żyli i jak się traktowali ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD NAS! #MUREMZAKOBIETAMI”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PROTEST NA ISLANDII 24.10.1975 r. przeszedł do historii pod nazwą DŁUGI PIĄTEK. Tego dnia kobiety masowo odeszły od swojej pracy, tej zawodowej i tej wykonywanej w domu. W STRAJKU WZIĘŁO UDZIAŁ AŻ 90% KOBIET W KRAJU!!! Akcja trwała zaledwie JEDEN DZIEŃ, ale jej efekt był piorunujący!✌️ Zapanował kompletny chaos. Stanęły niektóre fabryki, sklepy i szkoły, bo nie miał kto w nich pracować. Dzieci zagościły z ojcami w ich miejscach pracy. Zrozumiano przekaz i siłę tego wyjątkowego strajku. W ciągu roku praktycznie zrównano płace kobiet i mężczyzn. A 5 lat później prezydentką kraju została Vigdís Finnbogadóttir. Tym samym została pierwszą KOBIETĄ na świecie, która objęła urząd PREZYDENTA! Dzisiaj Islandia jest wzorem dla całego świata i jednym z najbardziej przyjaznych kobietom krajów. #STRAJKKOBIET ma moc! My mamy tę moc i wielką siłę! PEŁNA MOBILIZACJA! Niech nas usłyszą!!! M. #freedombymartyna

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Akcja zorganizowana przez kobiety na Islandii trwała zaledwie jeden dzień, a jej efekt był piorunujący. Od czwartku, 22 października, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w Polsce trwa Ogólnopolski Strajk Kobiet. Historia pokazuje, że warto walczyć o lepszą przyszłość. 

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij