Znaleziono 0 artykułów
27.06.2022

Meadow Walker mówi o swojej aborcji

27.06.2022
Fot. Getty Images

W piątek 24 czerwca Sąd Najwyższy USA orzekł, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Decyzja wywołała protesty na terenie całego kraju. Głos w sprawie zabrały również gwiazdy. Wśród nich modelka Meadow Walker, córka Paula Walkera, która podzieliła się na Instagramie historią swojej aborcji.

Do tej pory, konstytucyjne prawo do aborcji w Stanach Zjednoczonych gwarantował wyrok w sprawie Roe przeciw Wade z 1973 roku. Aborcja stała się legalna w całym kraju z zastrzeżeniem, że każdy stan może samodzielnie decydować o przypadkach odnoszących się do przerwania ciąży w drugim i trzecim trymestrze. Piątkowa decyzja Sądu Najwyższego USA o uchyleniu wyroku oznacza, że regulacje w sprawie aborcji leżą od teraz w gestii poszczególnych stanów – przepisy w sprawie przerwania ciąży mogą zaostrzyć się blisko w połowie z nich.

„Mamy do czynienia z ogromnym wydarzeniem w historii – z głęboką niesprawiedliwością wobec kobiet w całych Stanach Zjednoczonych. Trudno zliczyć, ile z nich zmagało się z podjęciem decyzji o aborcji. Ja również borykałam się z tym wyborem, ale w 2020 roku, kiedy to świat walił się w czasie pandemii i wtedy zdecydowałam się na aborcję. Miałam szczęście, że znalazłam wspaniałych lekarzy, którzy wspierali mnie w tym wyniszczającym procesie. Dzięki ich pomocy jestem dzisiaj szczęśliwą i zdrową osobą. Teraz, wiedząc, jak wiele kobiet nie będzie miało możliwości skorzystania z bezpiecznego przerwania ciąży i decydowania o sobie, serce mi pęka. W świecie, który nieustannie marginalizuje kobiety, ta decyzja to największy atak jaki można sobie wyobrazić. Zakaz aborcji nie zapobiega aborcjom – zapobiega bezpiecznym zabiegom” – napisała 23-letnia modelka na swoim Instagramie.

Wyrok Sądu Najwyższego USA skrytykował również prezydent Stanów Zjednoczonych. – Sąd Najwyższy odebrał konstytucyjne prawo Amerykankom. Prawo, które wcześniej uznał. Nigdy nie stało się tak z żadnym prawem, które byłoby tak ważne dla tak wielu Amerykanek i Amerykanów – mówił Joe Biden i zaapelował o pokojowy przebieg protestów.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij