Znaleziono 0 artykułów
20.01.2021

Zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena i wiceprezydentki Kamali Harris

Pola Dąbrowska

To jest święto Ameryki, święto demokracji, dzień nadziei i wolności – mówił podczas inauguracji Joe Biden, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczne zaprzysiężenie różniło się od dotychczasowych. Z powodu pandemii i styczniowego szturmu na Kapitol rozciągający się przed siedzibą Kongresu National Mall wypełniły amerykańskie flagi, a nie – jak zwykle – tłumy widzów. Po raz pierwszy od 1869 roku w uroczystości nie uczestniczyła ustępująca głowa państwa, Donald Trump, który zorganizował własne uroczystości. Na Kapitolu obecny był wiceprezydent z jego gabinetu Mike Pence, a także byli prezydenci USA: Bill Clinton, George W. Bush, Barack. Wśród honorowych gości pojawili się także członkowie Kongresu i senator Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders.

Podobne artykułyStylizacja Jill Biden podczas zaprzysiężenia Joe BidenaRedakcja Vogue.pl Uroczystość rozpoczął hymn odśpiewany przez Lady Gagę. Następie Kamala Harris złożyła przysięgę przed sędzią Sądu Najwyższego Sonią Sotomayor, stając się pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Kilka minut później zaprzysiężony został Joe Biden w obecności Johna Robertsa, prezesa amerykańskiego Sądu Najwyższego. – To jest święto Ameryki, święto demokracji, dzień nadziei i wolności – mówił w przemówieniu Biden. – Jesteśmy świadkami triumfu nie człowieka, lecz triumfu demokracji. Znów uczymy się, jak cenna jest demokracja. Znów udało jej się zwyciężyć. Wola narodu została wysłuchana – dodał. – Wyzwania, przed którymi stoimy to ochrona naszej planety, walka z supremacją białych, przywrócenie jedności i siły Ameryce. Musimy na nowo zjednoczyć kraj i nauczyć się słuchać nawzajem. Musimy odrzucić agresję, nacjonalizm i segregację rasową. Obiecuję, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów. To czas na męstwo. Będę bronić Konstytucji, bronić demokracji, bronić Ameryki. Wspólnie napiszemy nową historię Ameryki.

Podobne artykuły Kamala Harris w płaszczu projektu młodego amerykańskiego projektantaRedakcja Vogue.pl Następnie nowy prezydent USA poświęcił minutę ciszy, „tym którzy umarli w wyniku pandemii i tym, którzy zostali sami”. Została mu przekazana „atomowa walizka” zawierająca kody do broni nuklearnej. Wraz z Kamalą Harris, wiceprezydentem Mike Pencem oraz byłymi prezydentami Stanów Zjednoczonych udał się na cmentarz Arlington, aby złożyć wieniec na grobie nieznanego żołnierza.

Inauguracji towarzyszył występ Jennifer Lopez. Przy akompaniamencie US Marine Band wokalistka wykonała utwór „This Land Is Your Land” i „America The Beautiful”, po czym w języku hiszpańskim wypowiedziała fragment formuły lojalności wobec flagi Stanów Zjednoczonych: „jeden naród, niepodzielny przed Bogiem, oferujący każdemu wolność i sprawiedliwość”.

Po oficjalnych uroczystościach, w gabinecie owalnym podpisze 15 aktów wykonawczych anulując niektóre decyzje podjęte przez Donalda Trumpa, w tym dotyczące walki z pandemią. Rozpocznie również proces ponownego przystąpienia USA do porozumienia klimatycznego z Paryża oraz Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

1/16Zobacz zdjęcia z zaprzysiężenia Joe Bidena i Kamali Harris

  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena i wiceprezydentki Kamali Harris
Proszę czekać..
Zamknij