Znaleziono 0 artykułów
21.12.2021

Miasta żywiołów

21.12.2021
Pitigliano, Włochy (Fot. Getty Images)

Oblane rzekami, wykute w skale, położone na szczycie góry lub na środku oceanu. Zachwycające i budzące lęk miasta są świadectwem tego, jak ludzie w trudnych warunkach potrafią okiełznać przyrodę, ale też przykładem na to, jak żyć w zgodzie z naturą i negocjować z nią warunki przeżycia. Prezentujemy najpiękniejsze miasta żywiołów. 

 

Ruiny starożytnego miasta w Petrze w Jordanii. Obiekt znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Setenil de las Bodegas, hiszpańskie miasto leżące na szlaku tak zwanych „białych miast”. Niektóre domy są wbudowane w ściany skalnego wąwozu. (Fot. Getty Images)

Male, stolica malowniczych Malediwów na Oceanie Indyjskim, ma powierzchnię 6,8 kilometrów kwadratowych. Zamieszkują ją prawie 143 tysiące osób. (Fot. Getty Images)

Machu Picchu w Peru zamieszkiwane w XV i XVI wieku. Oryginalna nazwa miasta to Patallaqta, czyli w wolnym tłumaczeniu „miasto schodów”. Obiekt znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Kandovan w Iranie to starożytna osada u podnóża góry Sahand o wysokości 1826 m n.p.m., nadal zamieszkiwana przez ludzi. Według spisu z 2006 roku liczyła dokładnie 601 mieszkańców. (Fot. Getty Images)

Al Hajara w Jemenie to osada położona na wysokości 2001 m n.p.m. Swoją konstrukcją może przypominać niektóre budowle wznoszone przez zwierzęta, w tym mrowiska. (Fot. Getty Images)

Meteory w okolicy miasta Kalambaka w środkowej Grecji to sięgające nawet 540 m n.p.m. masywy skalne. W XIV wieku zaczęto na nich budować prawosławne klasztory. Do tej pory powstało ich 24. To właśnie tu John Glen kręcił film „Tylko dla twoich oczu” z Rogerem Moorem w roli agenta 007. (Fot. Getty Images)

Prekolumbijskie pueblo w Parku Narodowym Mesa Verde w Kolorado (USA). Badacze przypuszczają, że osady powstały do XIV wieku, po czym mieszkańcy opuścili je, najprawdopodobniej z powodu klęski żywiołowej. Cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. (Fot. Getty Images)

Kraj Dogonów w Mali. Wioski położone są na długości 150 metrów wzdłuż pionowej ściany grani Bandiagara. Zamieszkuje je plemię Dogonów. W 1989 roku obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Wyspa Santoryn w Grecji na Morzu Egejskim. Częściej używana nazwa to ta pochodząca z XIII wieku, „Santorini”, od imienia patronki wyspy, świętej Ireny. Choć stolica wyspy – Fira – jest bardzo kolorowa dzięki pomalowanym na różne barwy domom wykonanym z lokalnych surowców, wyspa słynie z wykutych w skale białych domów i niebieskich kopuł. (Fot. Getty Images)

Waranasi w Indiach zamieszkuje ponad milion mieszkańców. Według legendy miasto zostało założone przez jednego z najważniejszych bogów hinduizmu, Śiwę. Miasto oblewają wody Gangesu, w których dokonuje się rytualnych kąpieli. (Fot. Getty Images)  

Matmata w Tunezji to jaskiniowe domy dostępne dla turystów. To właśnie wnętrze jednego z takich hoteli – Sidi Driss – posłużyło jako dom rodziny Larsów z „Gwiezdnych wojen”. (Fot. Getty Images)

Tropea w Kalabrii we Włoszech to miasto położone na klifie. Znajduje się tu także malownicza plaża oraz Santa Maria dell’Isola, czyli kościół na wyspie. (Fot. Getty Images)

Włoskie Pitigliano zostało wybudowane już w starożytności przez Etrusków. Powstało na tufie, czyli skale wulkanicznej, która stopniowo się kruszy. Za to woda łatwo drąży w niej tunele, które ludzie z czasem przekształcili m.in. w piwnice. Tutejsze domy powstały z tego samego surowca. Wznoszące się na wysokości 313 m n.p.m. miasto jest nazywane jest „Małym Jeruzalem” z uwagi na to, że żyli tu razem ze sobą żydzi i chrześcijanie. Ci pierwsi zamieszkali osadę w XV wieku. Zostali wypędzeni za rządów Benita Mussoliniego w połowie XX wieku. (Fot. Getty Images)

Mont Saint Michel we Francji, skalistą wyspę, w trakcie przypływu łączy ze stałym lądem jedynie wąska grobla. Miejsce to stanowi centrum gminy o tej samej nazwie i jednocześnie siedzibę sanktuarium Michała Archanioła. Miasto, które co roku odwiedzają ponad trzy miliony turystów, zamieszkuje na stałe tylko 50 osób. W 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Hanna Łopuszyńska
Proszę czekać..
Zamknij